Val pobune se širi Hrvatskom: Plaćama su nezadovoljni suci, državni službenici, a i liječnici

Mjere upozorenja hrvatskih sudaca i državnih odvjetnika se nastavljaju. Drugog dana mjera domaći mediji i dalje uglavnom javljaju o bijelom štrajku pravosudnih dužnosnika. Do 2. veljače na sudovima se radi samo na hitnim predmetima u kojima bi mogla nastupiti nenadoknadiva šteta, a sve radnje u prvostupanjskim i drugostupanjskim sudskim postupcima se odgađaju. Iz Udruge hrvatskih sudaca koja je pokrenula mjere kažu da su zadovoljni odazivom sudaca. U cijeloj Hrvatskoj prvog dana odaziv je bio veći od 80 posto, ponegdje i stopostotni.
Otvoreni za razgovor
“Imamo stopostotni odaziv na svim sudovima u Dubrovniku, 99 posto na Prekršajnom sudu u Splitu, 95 posto u Vinkovcima, Puli. Slavonski Brod, Karlovac, Vukovar, Velika Gorica, Zagreb između 95 i 90 posto”, izjavila je jučer za lokalne medije sutkinja Vesna Horvat iz Udruge sudaca.
Ona je kazala kako ministar pravosuđa Ivan Malenica sve vrijeme manipulira javnost svojim izjavama.
“Nije pitanje uopće povećanje plaće, pitanje je donošenja Zakona (o plaćama sudaca) kako je bilo dogovoreno i koji je trebao biti donesen 31. prosinca 2023. Ove mjere su samo rezultat našeg revolta zbog izigravanja”, rekla je Horvat.
O broju sudaca koji provode mjere upozorenja Malenica i Udruga sudaca imaju različite podatke.
“Ja ne znam odakle podatak da je 80 posto sudaca u štrajku. Mi imamo podatak iz sustava eSpis da je samo 22 posto u odnosu na uobičajenu brojku ročišta otkazano. Pozdravljam, prije svega, odluku sudaca koji su odradili ročišta, koji rade nevezano i za upute Udruge hrvatskih sudaca”, izjavio je Malenica za državnu televiziju.
Iz Udruge sudaca uzvraćaju:
“Podaci koji se upisuju u eSpis mogu biti pravodobno upisani, a i ne moraju, međutim, kroz ogranke smo upitali suce koji su se izjasnili da su u mjerama, tako smo došli do ovih podataka. Mi doista vjerujemo našim sucima kako su se izjasnili, a druga je stvar kompjutorski program.”
Udruga sudaca ima 1.146 članova i 21 ogranak u cijeloj zemlji. Aktivirali su mjere upozorenja, prvi put u povijesti, drugi put u manje od godinu. Ministar poručuje sucima:
“Otvoreni smo za razgovore, naravno da ne pristajemo na ultimatume i ucjene. Mi smo njima ponudili ono što su oni tražili, to su materijalna prava i prošli tjedan su ih dvaput odbili.”
Udruga hrvatskih sudaca poručuje:
“Mi smo otvoreni u svakom trenutku za sastanak i razgovor s izvršnom vlašću, očekujemo nastavak.”
Sastanak s Malenicom još nije dogovoren, izjavila je Horvat. Suci traže godišnje usklađivanje (indeksaciju) plaća prema prosječnoj plaći u Hrvatskoj, sustav platnih razreda, materijalna prava i izradu cjelovitog Zakona o plaćama sudaca i pravosudnih službenika.
Plaće su glavna tema i za 190.000 javnih i 45.000 državnih službenika. Predstavnici hrvatske Vlade u ponedjeljak su sindikatima predstavili uredbe o koeficijentima za obračun plaća javnih i državnih službenika. Plaće za ožujak bi trebale rasti za 13,5 posto. Kako se pojašnjava, najniži koeficijent je 1,06 (neto plaća oko 800 eura), a najviši osam (neto plaća četiri puta veća).
Zaštita dostojanstva
Iz Vlade ističu da je svrha reforme jednaka plaća za jednak rad. Javnost se pita hoće li novim uredbama Vlada uspjeti ispraviti nepravde ili stvara nove. Prema prvim reakcijama, sindikati državnih službi su zadovoljni, sindikati javnih službi nezadovoljni. Imaju 15 dana za odgovor Vladi o stajalištu svojih članova i što će dalje poduzeti. Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja navodi i mogućnost štrajka. Tražili su prosječno povećanje plaća od 20 posto, a prema prijedlogu Vlade, dobit će 11 posto. Uredbu o koeficijentima Vlada socijalnim partnerima predstavlja danas.
Ako ne budu zadovoljni, i liječnici bi mogli štrajkati, kažu iz Hrvatskog liječničkog sindikata. Čekaju konačan prijedlog. Nisu posebno zadovoljni, ali očekuju da se neke stvari još mogu korigirati i riješiti.
“Ako se ne riješe gorući problemi, bit ćemo prisiljeni zaštititi dostojanstvo svoje profesije”, rekli su iz Sindikata liječnika.