Ubistvo ili nesreća u Novom Sadu?
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Goran Vesić podnio je danas ostavku na ovu poziciju. Da podnosi ostavku, Vesić je saopštio sinoć na vanrednoj konferenciji za novinare. Kazao je da ne može da prihvati krivicu za smrt 14 ljudi.
- Ni ja ni ljudi koji rade sa mnom nemamo ni trunku odgovornosti za tragediju koja se dogodila. Siguran sam da će to da pokaže istraga koju vodi nadležno tužilaštvo, kazao je Vesić, dodajući da ne može da prihvati krivicu jer “Ministarstvo apsolutno ni jednim svojim aktom nije moglo da utiče na projekat, kvalitet i nazor radova na stanici u Novom Sadu”.
Krivične prijave
No, revoltirani, besni i uplašeni nakon tragedije u Novom Sadu, gde je obrušavanje betonske konstrukcije na Železničkoj stanici usmrtilo 14 ljudi, građani Srbije traže odgovor na pitanje ko je kriv. Posle protesta u Beogradu danas se na ulicama okupljaju stanovnici Novog Sada pozivajući nadležne da im se pridruže kako bi im objasnili zašto ono što se desilo nije nesreća, već ubistvo, kako tvrde mnogi aktivisti. Među njima i Građanski pokret Bravo obraćajući se Milošu Vučeviću, premijeru Srbije:
“Ako nije ubistvo, šta je onda? Kako opisati smrt naših sugrađana? Znači li to da niko neće odgovarati za gubitak 14 života? Kako da građani veruju institucijama koje, umesto da garantuju zaštitu i sigurnost, ne preuzimaju odgovornost i ne pružaju odgovore. Da li posle pada nadstrešnice na Železničkoj stanici svi treba da brinemo za svoje živote u javnim objektima, a naročito u onima koje ste vi i vaši pajtaši gradili i rekonstruisali”, pitaju članovi pomenutog udruženja u saopštenju konstatujući:
“Sistem kakav ste stvorili vi i partija na čijem ste čelu je ubio ljude. Podnesite ostavke. To je najmanje što možete učiniti.”
Ostavke Vučevića, predsednika Srbije Aleksandra Vučića i ministra infrastrukture Gorana Vesića aktivisti traže od dana tragedije podsećajući predstavnike vlasti da su se nekoliko puta slikali usred “rekonstruisane” stanice hvaleći se obavljenim poslom.
“Ovo što se desilo u Novom Sadu je politička tema par excellence, direktna je posledica korupcije, nameštenih tendera, burazerskih veza”, navodi juče u razgovoru za N1 Ana Oreg, Novosađanka i narodna poslanica Pokreta slobodnih građana.
“SNS je 12 godina radio na tome da postavlja potpuno nestručne ljude na jako bitna mesta. I pre njih su bile različite vlade, čak i 1990-ih, ali to čak ni Milošević nije radio, da bude toliko plagiranja, toliko kupljenih diploma”, konstatuje Oreg dok opozicioni pokret Kreni-promeni odlazi i korak dalje.
Oni podnose krivične prijave protiv odgovornih za pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu i to protiv Vučića, predsednice Skupštine koja je u vreme rekonstrukcije stanice bila premijerka Ane Brnabić i Miloša Vučevića.
“Oni su glavni generatori korupcije u izgradnji”, tvrdi predsednik pomenutog pokreta Savo Manojlović.
Za sada nadležni tvrde da se odgovornost utvrđuje te da će struka imati poslednju reč, što ne znači da optuživani od prvog dana nemaju šta reći u svoju odbranu.
Brnabić juče velikodušno, ali i dalje samo retorički, “nudi svoju glavu” čuvajući fotelju svom nasledniku i aktuelnom premijeru.
“A šta je premijer kriv, da vidimo o kome se vremenu radi kad su nastali ti propusti. Mogao je da bude gradonačelnik Novog Sada koji sa tim projektom nema ama baš nikakve veze sem što se radi o njegovom gradu. Niti je on tamo nadzor, niti je građevinska inspekcija, niti on može kao gradonačelnik, političar, da nešto radi. Šta je bio posle - ministar odbrane”, rekla je Brnabić navodeći da ako je neki premijer odgovoran, onda je to ona, koja je na toj funkciji bila sedam godina.
Sadašnja predsednica Skupštine tvrdi da nema nikakvu sumnju da će se utvrditi i politička odgovornost za tragediju u Novom Sadu.
“Biće utvrđena politička odgovornost i krivična. Za krivičnu odgovornost morate da pogledate svaki projekat, svaki papir, potpis i svaki pečat. Šta to znači, prošla su 24 časa, a niko nije uhapšen, šta hoće (opozicija), da hapsimo ljude koji nisu krivi, samo žele nečiju glavu”, zaključila je Brnabić.
Utvrđivanje odgovornosti
Ono što je za sada urađeno je u rukama Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, koje je, kako je saopšteno, saslušalo 40 ljudi, među njima i pominjanog ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Gorana Vesića, direktora Zavoda za zaštitu spomenika kulture Novog Sada, odgovorne u Železnicama Srbije i Infrastrukturi železnica Srbije i odgovorne za izvođenje radova. Iz Tužilaštva je saopšteno i da je izuzeta dokumentacija Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture koja će biti predata veštacima na dalje postupanje. Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je preneo da su dokazi izuzeti i premešteni na posebno mesto gde se čuvaju.