U Skupštini Srbije predloženo usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici

Skupština Republike Srbije/Filip Stevanovic
Filip Stevanovic/ANADOLIJA
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Poslanička grupa, tačnije klub PSG-SDA Sandžaka-PDD predao je Narodnoj skupštini Republike Srbije Prijedlog Rezolucije o genocidu u Srebrenici, pozivajući se na Rezoluciju o genocidu u Srebrenici koju su usvojili Ujedinjeni narodi (UN) 2024. godine.

Ovaj prijedlog dolazi u simboličnom trenutku obzirom da se bliži 30. godišnjica genocida u Srebrenici koji je počinila Vojska Republike Srpske na čelu sa Ratkom Mladićem i Radovanom Karadžićem, osuđenim ratnim zločincima.

- Poslanički klub PSG-SDA Sandžaka-PDD predao je danas Narodnoj skupštini Republike Srbije PRIJEDLOG REZOLUCIJE O GENOCIDU U SREBRENICI, sa zahtjevom da se o njoj odlučuje po hitnom postupku, u susret obilježavanju 30 godina od genocida nad bošnjačkim narodom u julu 1995. godine.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ovaj prijedlog rezolucije utemeljen je na presudama Međunarodnog suda pravde u Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, kao i na Rezoluciju Generalne skupštine UN 78/282 iz 2024. godine, kojom je 11. juli proglašen Međunarodnim danom promišljanja i sjećanja na genocid u Srebrenici.

Podnošenjem ove rezolucije poslanički klub PSG-SDA Sandžaka-PDD jasno i nedvosmisleno poziva Narodnu skupštinu i sve poslanike da pokažu moralnu odgovornost, historijsku zrelost i evropsku orijentaciju i opredijeljenost istini.

Prihvatanje ove rezolucije znači jasno distanciranje Republike Srbije od politike negiranja, nekažnjivosti i glorifikacije zločina i zločinaca, navodi se u saopštenju na zvaničnoj stranici SDA Sandžak.

Prijedlog rezolucije/

Prijedlog rezolucije/Screenshot

U prijedlogu rezolucije se navodi da će Republika Srbija svojim krivičnim zakonodavstvom osigurati adekvatnu kažnjivost za negiranje genocida u Srebrenici.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
Prijedlog rezolucije/

Prijedlog rezolucije/Screenshot

U trenutku kada se bliži 30. godišnjica genocida nad Bošnjacima u Srebrenici, postaje još jasnije zašto se ne treba i ne smije prestati pričati i širiti istina o Srebrenici.