U Jadranu ulovljena velika bijela ajkula: Rijetki susreti s kritično ugroženom vrstom

Ilustracija/ Pexels
Ribar Gojko Mitrović dostavio je jutros Institutu za biologiju mora Univerziteta Crne Gore u Kotoru fotografije mlade jedinke velike bijele ajkule, koja je ulovljena i potom vraćena u more oko 12 kilometara od crnogorske obale, na dubini od 115 metara.
Iako mnogi vjeruju suprotno, ova vrsta morskog psa prirodno nastanjuje Jadran i prisutna je širom Mediterana, iako u znatno manjem broju nego ranije.
– Velika bijela ajkula (Carcharodon carcharias) jedna je od najpoznatijih vrsta životinja u svijetu, a njena mediteranska populacija smatra se kritično ugroženom. Nalazi ove vrste u mediteranskim zemljama postali su veoma rijetki i često se pojedinačno opisuju u naučnoj literaturi. Prema podacima Instituta, tokom proteklih gotovo 30 godina, ovo je tek treći ulov ove vrste u našim vodama. Najnoviji nalaz mlade jedinke u Jadranu zabilježen je 2023. godine, u susjednoj Hrvatskoj – saopćili su iz kotorskog Instituta za biologiju mora (IBMK).
Napominju da odrasle jedinke mogu predstavljati opasnost za ljude, ali da su napadi ajkula izuzetno rijetki.
– Većina ljudi ima urođeni strah od životinja koje mogu biti opasne po nas, što je u potpunosti razumljivo. Ipak, kroz pravilno informisanje, bez senzacionalizma, može se uvidjeti da je učestalost napada ajkula na ljude znatno manja u poređenju sa mnogim drugim životinjama, čak i nekim od onih koje susrećemo svakodnevno. Prirodnjački muzej Floride vodi svjetsku bazu napada ajkula na čoveka. Prema njihovim podacima, tokom 2024. godine zabilježena su četiri napada sa fatalnim ishodom, po jedan u: SAD-u, Zapadnoj Sahari, Egiptu i Maldivima. Ova statistika obuhvata sve vrste ajkula, ne samo veliku bijelu – navode iz IBMK.
U Crnoj Gori je do sada zabilježen samo jedan smrtonosni napad ajkule na čovjeka, sredinom prošlog vijeka kod Budve.
– Od preventivnih mjera, preporučuje se izbjegavanje plivanja u zoru, na većim udaljenostima od obale, ili u blizini ribolovnih aktivnosti. Na našoj strani Jadrana napadi se dešavaju izuzetno rijetko, a posljednji sa fatalnim ishodom dogodio se u Hrvatskoj prije pola vijeka (1974. godine). Posljednji napad u Jadranu desio se 2008. kod ostrva Vis u Hrvatskoj, bez smrtnog ishoda, kada je ajkula napala ronioca koji je sa sobom nosio ulovljenu ribu. Vremenska razlika između posljednja dva napada na istočnoj strani Jadrana iznosi više od 30 godina. Kao i u slučaju bilo koje druge divlje životinje, nije moguće predvidjeti hoće li se, kada i gdje napad dogoditi – poručili su iz IBMK.
Velika bijela ajkula u Crnoj Gori je zaštićena vrstom prema Rešenju iz 2006. godine i Naredbi o lovostaju iz 2015. godine, a njen ciljani izlov zabranjen je u većini mediteranskih zemalja.