U Hrvatskoj se pojavila opasna bolest među životinjama: Može biti prenosiva na ljude

U Hrvatskoj je potvrđen slučaj antraksa (bedrenice), opasne zarazne bolesti koja pogađa životinje, ali može biti prenosiva i na ljude.
Zaraza je utvrđena na području općine Vrlika, Splitsko-dalmatinska županija, a nadležne službe su odmah pokrenule niz hitnih mjera, uključujući obavezno vakcinisanje stoke i preventivno liječenje osoba antibioticima koje su bile u kontaktu sa zaraženim govedom, saopćeno je na vanrednoj konferenciji za novinare u Zagrebu.
Prema riječima hrvatskog ministra poljoprivrede Davida Vlajčića, do sada je testirano 13 uzoraka, a prvi pozitivan nalaz na antraks stigao je jučer, 18. jula. Tri uzorka su još u obradi.
- Odmah smo obavijestili sve nadležne službe. Situacija je krizna. Pritisak na sistem je ogroman, ali sada napokon imamo potpuniju sliku i možemo odlučno djelovati, izjavio je ministar.
Iako se ne može sa sigurnošću tvrditi da je svih četrdeset uginulih goveda zaraženo antraksom, u toku su i toksikološke analize koje bi trebale razjasniti uzrok pomora stoke.
Vlajčić je potvrdio da će sve životinje s pogođenog imanja biti vakcinisane, a meso zaraženih životinja ne smije se koristiti.
Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak potvrdio je da je epidemiološka služba odmah reagirala nakon dobijanja informacija o potvrđenom slučaju.
- Identificirali smo sve osobe koje su bile u kontaktu sa zaraženim govedom. Svi će preventivno primati antibiotike narednih deset dana, rekao je Capak, dodajući da "rizik za opću populaciju nije visok", kao i da prethodno iskustvo s Lonjskog polja pokazuje kako se bolest efikasno suzbija pravovremenim mjerama.
Stručnjaci su objasnili da se, za razliku od afričke svinjske kuge, kod antraksa životinje ne usmrćuju, već se sprovodi obavezno višegodišnje vakcinisanje u pogođenom području, koje se zvanično naziva "bedrenički distrikt".
Kako je saopćeno, vakcine su već dopremljene, a imunizacija će početi početkom sljedeće sedmice.
- Ako je životinja zaražena, ona će uginuti. Ne liječi se, ali druge se životinje cijepe i time se sprečava širenje zaraze, pojašnjeno je.
Prema riječima predstavnika Hrvatskog veterinarskog instituta, proizvodi zaraženih životinja, uključujući meso i mlijeko, ne smiju se koristiti, a gazdinstvo ostaje pod mjerama dok se ne završi cijepljenje i stoka ne stekne imunitet. Lešine preuzimaju koncesionari, a njihovi uzorci se analiziraju.
- Sumnja na zaraznu bolest automatski znači zabranu prometa i korištenja svih proizvoda životinjskog porijekla, istaknuto je na konferenciji za štampu.
Šta je antraks?
Antraks je bolest koja se najčešće prenosi kontaktom sa zaraženim životinjama ili kontaminiranim materijalima, ali nije visoko zarazna među ljudima.
Zaraza se može desiti ako spore bakterije dođu u kontakt s otvorenom ranom, ali su takvi slučajevi vrlo rijetki. Najčešće do izbijanja dolazi nakon bujica i poplava, kada spore izlaze iz tla.
Uprkos mjerama, dio javnosti i opozicija izražavaju zabrinutost zbog kašnjenja u dijagnozi. Naime, prvi uzorci dostavljeni 7. jula nisu pokazivali prisustvo bolesti, zbog čega su sumnje bile usmjerene i na moguće trovanje. Tek nakon više negativnih nalaza, potvrđen je jedan pozitivan uzorak.
- U početku su lešine bile u lošem stanju, što je otežalo dijagnostiku. Također, prethodno liječenje antibioticima može zamaskirati kliničku sliku bolesti, pojasnili su stručnjaci.
Antraks će u narednim sedmicama biti praćen kroz dodatne analize i nadzor. Nadležne službe poručuju da nema mjesta panici, ali da je ključna striktna primjena biosigurnosnih mjera.
Građani koji su u kontaktu sa životinjama na pogođenim područjima pozvani su na oprez, a sve slučajeve uginuća treba odmah prijaviti veterinarskoj inspekciji.