U Hrvatskoj potvrđeni novi slučajevi opasnog virusa: Oglasilo se ministarstvo

Dana 17. jula 2025. potvrđena su dva nova slučaja afričke svinjske kuge (ASK) na objektima s držanim svinjama na području Općine Jagodnjak u Osječko-baranjskoj županiji, saopćilo je Ministarstvo poljoprivrede.
Oba objekta stavljena su pod službeni nadzor veterinarske inspekcije Državnog inspektorata, a na terenu su u toku mjere kontrole i sprječavanja daljnjeg širenja bolesti, u skladno Delegiranoj uredbi (EU) 2020/687.
Mjere koje se provode uključuju usmrćivanje svih svinja na zaraženim objektima, neškodljivo uklanjanje lešina i potencijalno kontaminiranih proizvoda, preliminarno čišćenje i dezinfekciju te druge preventivne aktivnosti.
Epidemiološka situacija od početka jula
U razdoblju od 2. do 17. jula 2025. potvrđeno je ukupno deset izbijanja bolesti afričke svinjske kuge na objektima sa svinjama, i to:
-Tri slučaja u Općini Gradište
-Dva slučaja u Općini Štitar
-Jedan slučaj u naselju Komletinci na području Grada Otoka
Riječ je o ukupno šest izbijanja u Vukovarsko-srijemskoj županiji, dok su četiri slučaja zabilježena u Općini Jagodnjak u Osječko-baranjskoj županiji.
S obzirom na prethodno potvrđeno izbijanje afričke svinjske kuge u februaru ove godine u naselju Nijemci (Vukovarsko-srijemska županija), broj ukupnih izbijanja bolesti u 2025. godini popeo se na jedanaest. Do 17. jula 2025. usmrćeno je ukupno 1670 svinja, prenosi Dnevnik.hr
Poziv na povećan oprez i brzu prijavu sumnjivih slučajeva
Uzimajući u obzir trenutnu epidemiološku situaciju u Hrvatskoj i susjednim zemljama, kao i sezonski karakter virusa – koji se tokom ljetnih mjeseci učestalije pojavljuje kod držanih svinja – nadležne institucije posebno naglašavaju važnost prijave veterinaru u slučaju bilo kakvih promjena u ponašanju životinja, pojave kliničkih znakova bolesti ili uginuća.
Subjekti su obvezni kontinuirano pratiti zdravstveno stanje svojih životinja te primjenjivati najvišu razinu biosigurnosnih mjera.
Tokom epidemije afričke svinjske kuge koja je 2023. godine zahvatila brojne objekte sa svinjama u istočnim dijelovima Hrvatske, kao i tokom ove godine, ustanovljeno je da je jedan od ključnih uzroka širenja bolesti tzv. antropogeni faktor – odnosno, ljudski uticaj i aktivnosti.
Primjena i održavanje dobre biosigurnosti ostaje prva linija odbrane kojom se značajno smanjuje rizik od pojave i širenja ove vrlo zarazne bolesti, poručuje Ministarstvo.