Sve je napetije između Hrvatske i Srbije: Masovno se protjeruju hrvatski državljani

Ilustracija/ Arhiv
Hrvatski ambasador u Srbiji, Hido Biščević, izjavio je da je u posljednja tri dana dobio zvanične obavijesti o protjerivanju troje hrvatskih državljana iz Srbije, među kojima se nalazi i šef predstavništva Hrvatske gospodarske komore, koji već godinama živi i radi u Srbiji. Biščević je izrazio zabrinutost zbog učestalosti ovakvih slučajeva, navodeći da su svi protjerani označeni kao prijetnja sigurnosti Republike Srbije.
„Ovo nas posebno zabrinjava jer se radi o predstavniku jedne od službenih institucija Republike Hrvatske. Nisu oni jedini – u posljednja tri mjeseca zabilježeno je desetak sličnih slučajeva, a ta učestalost izaziva dodatnu zabrinutost“, kazao je Biščević. Ambasador je dodao da će Hrvatska uputiti oštru protestnu notu Ministarstvu vanjskih poslova Srbije i tražiti objašnjenje.
Pitanje koje Biščević postavlja jeste zašto su hrvatski državljani označeni kao sigurnosni rizik, a posebno je neobično što se ovo odnosi isključivo na Hrvate, dok nije bilo slučajeva da su iz drugih zemalja protjerivani državljani zbog podrške protestima. „Vidjeli smo kako su srpski studenti primljeni u Beču, ali nisam čuo da je ijedan austrijski državljanin zbog toga protjeran“, rekao je ambasador.
Biščević je također spomenuo slučaj doktorice Arien Stojanović Ivković, koja je protjerana iz Srbije. Dr. Stojanović Ivković, koja je 12 godina živjela i radila u Beogradu, tvrdi da je razlog njenog protjerivanja bila njena podrška studentskim protestima i kritika predsjednika Srbije Aleksandra Vučića na društvenim mrežama. Srbija joj je, na osnovu procjene sigurnosnih organa, ukinula privremeni boravak i zabranila ulazak na godinu dana.
„Zanimljivo je da se protjeruju na period od godinu dana. Postavlja se pitanje – ako su opasni danas, da li će biti manje opasni nakon isteka te godine?“, upitao je Biščević.
Ovaj slučaj dodatno komplicira odnose između Hrvatske i Srbije, a zabrinutost zbog političkih i sigurnosnih razloga, kao i pitanje slobode izražavanja, postaju ključna pitanja u bilateralnim odnosima ove dvije zemlje.