Suci i državni odvjetnici traže veće plate: Ne pristajemo na ucjene, štrajk neka dugo traje

sudovi hrvatska/
Samo hitne predmete radiće u naredne dvije sedmice
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Suci na sudovima Republike Hrvataske danas kreću s novim ciklusom mjera upozorenja, objavili su iz Udruge hrvatskih sudaca. Mjere upozorenja koje hrvatska javnost naziva bijelim štrajkom traju sljedeća dva tjedna. Sucima se pridružuju i državni odvjetnici i njihovi zamjenici, potvrdili su. Od hrvatske Vlade i resornog ministarstva traže da ispune obećanja iz svibnja 2023. godine.

Usklađivanje plaća

Riječ je o jednakim zahtjevima koji su tada izneseni i prihvaćeni, ističu. Traže jedinstveni zakon kojim bi se uvela indeksacija (usklađivanje plaća s prosječnom bruto plaćom u RH), sustav platnih razreda i izjednačavanje plaća sudaca drugog stupnja s plaćama sudaca visokih specijaliziranih sudova, dok im je resorni ministar samo ponudio materijalna prava (pravo na božićnicu, uskrsnicu, regres i dr), pa su ovu ponudu odbili.

Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković izjavio je da Vlada ne pristaje na ucjene. “Što se nas tiče, bijeli štrajk može trajati 10 godina, nema šanse da će se nešto promijeniti”, poručio je sucima. “Apeliram na njih da malo budu razumni, da se dimenzioniraju, mi smo trenutno u fazi završne izrade uredbi koje se odnose na državne i javne službenike, spremni smo razgovarati uvijek i svaki put sa svima, ali kao što nikada nismo na bilo kakve ucjene pristajali, nećemo ni sada”, rekao je predsjednik Vlade.

Sucima su plaće prošle godine povećane za 583 eura, a sada im je Vlada ponudila povećanje materijalnih prava, što su odbili. “Poručujem im da napuste svaku nadu i oni i tko god ih savjetuje da će bilo kakvom ucjenom, bijelim štrajkom ili na bilo koji drugi način dobiti ono što žele sada, jer misle da su izbori”, izjavio je Plenković.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Predsjednik Vrhovnog suda RH Radovan Dobronić u intervjuu za jedan zagrebački dnevni list ocijenio je da pitanje indeksacije sudačkih plaća nije sindikalno pregovaranje, kako to Vlada predstavlja u javnosti, već pretpostavka za neovisnost sudaca. “Čak je i Franjo Tuđman bolje shvaćao i respektirao neovisnost sudstva nego što to čini premijer Plenković”, kazao je Dobronić.

Predsjednik Vrhovnog suda RH također je rekao da se Vlada Andreja Plenkovića stavlja u superiornu poziciju prema sudstvu, ponaša se kao poslodavac sucima. Premijer ne želi ni razgovarati s predsjednikom Vrhovnog suda RH, kaže Dobronić.

Reagirali su iz HDZ-a, čiji je glavni tajnik Krunoslav Katičić poručio da “davanje političkih ocjena o demokratski i legitimno izabranim državnim dužnosnicima nije posao nijednog suca, pa tako ni predsjednika Vrhovnog suda Dobronića”.

Nižu se reakcije.

Za SDP je neshvatljivo da “predsjednik Vlade preko pola godine nema vremena za predsjednika Vrhovnog suda da bi razgovarali o problemima u hrvatskom pravosuđu”.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Stranka Možemo smatra da nisu samo plaće razlog štrajka sudaca: “Suci idu u štrajk jer žele da prestane situacija u kojoj premijer milošću odlučuje, od godine do godine, kolika će biti plaća sudaca i na taj način zapravo stavlja treću granu vlasti, pravosudnu vlast, u podređeni položaj u odnosu na izvršnu vlast.”

Na sudovima u cijeloj Hrvatskoj do petka, 2. veljače, odgađaju se sve radnje u prvostupanjskim i drugostupanjskim postupcima osim u hitnim predmetima u kojima bi mogla nastupiti nenadoknadiva šteta, priopćili su iz sudačke Udruge.

Mjere upozorenja

Ovo je drugi put u manje od godinu da hrvatski suci aktiviraju mjere upozorenja. Prošlog svibnja bili su u gotovo dvotjednom tzv. bijelom štrajku kojim su tražili povećanje plaća. Tada je u mjerama upozorenja sudjelovalo više od 70 posto sudaca. Očekuje se da će u najnovijim mjerama odaziv biti bolji, na većini sudova i stopostotni, rekli su iz sudačke Udruge. Kako se navodi, najveći sud u državi, Općinski građanski sud u Zagrebu ima stopostotni odaziv.