Stručnjaci analizirali šta je proizvelo "zvučni udar" u Beogradu: Njihov odgovor izaziva jezu

Nikome nije bilo jasno šta se dešava/Aleksandar Milojković
Foto: Aleksandar Milojković/Facebook
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Srbiji je 15. marta 2025. godine održan masovni protest pod nazivom "15 za 15", koji je okupio veliki broj građana i građanki u Beogradu. Tokom skupa, dok su okupljeni odavali poštu žrtvama urušavanja nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, dogodio se incident koji je izazvao šok i paniku među demonstrantima. Prema dostupnim informacijama, prijavljen je veliki broj povreda i fizičkih smetnji.

Dan nakon protesta, društvenim mrežama i aktivističkim krugovima počele su kružiti tvrdnje da je Vlada Srbije koristila nelegalno oružje poznato kao "zvučni top" kako bi rastjerala okupljene. Među prvima koji su pokrenuli istragu o ovom incidentu bila je međunarodna organizacija Earshot, koja se bavi analizom audio zapisa u kontekstu ljudskih prava i zaštite životne sredine.

U izvještaju koji je Earshot objavio 16. marta, navodi se da su aktivisti iz Srbije dostavili organizaciji 12 video snimaka s protesta, tražeći nezavisnu analizu mogućeg korištenja zvučnog oružja. Od tih snimaka, četiri sadrže zvuk koji je u skladu s onim što proizvodi takozvani Vortex Ring Gun ili Vortex Cannon. Riječ je o eksperimentalnom nesmrtonosnom oružju koje koristi visokoenergetske vrtložne prstenove plina za kontrolu mase.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

"Ovo oružje izbacuje gas iz svog cilindra pri brzinama do 185 mph, što stvara specifičan zvuk zavijanja, sličan mlaznom motoru, a prstenovi plina mogu biti jonizirani, što izaziva elektromagnetne smetnje na uređajima poput slušnih aparata. Prema našim analizama, na udaljenosti od 700 metara više se ne čuje sagorijevanje, već samo zvižduk tlačnog vala koji se kreće prema masi, što može izazvati paniku među demonstrantima", stoji u izvještaju organizacije Earshot.

U istom dokumentu, Earshot je pozvao sve koji posjeduju dodatne video zapise s protesta na kojima se čuje specifičan zvuk da im se jave, kako bi mogli proširiti istragu i potvrditi svoje nalaze.

Vlasti Srbije, uključujući i predsjednika Aleksandra Vučića, demantovale su tvrdnje o upotrebi bilo kakvog oružja na protestu, pa čak i pendreka. Ipak, brojni svjedoci tvrde drugačije, a formalna istraga o incidentu još uvijek nije pokrenuta. Opozicija i nevladine organizacije zahtijevaju transparentnost i odgovornost vlasti u vezi s ovim navodima, dok se očekuje dalja reakcija međunarodnih organizacija i stručnjaka za ljudska prava.