Prije 33 godine pao je grad heroj: Još uvijek se traga za 383 nestalih u Vukovaru
Vukovar danas obilježava godišnjicu sloma herojske odbrane grada i agresije bivše Jugoslavenske narodne armije (JNA) i srpskih paravojnih snaga.
Bitka za istočnoslavonski grad je trajala od 24. augusta do 18. novembra 1991. godine. Procjenjuje se da je u tih 87 dana, koliko je trajala opsada Vukovara, od 5.000 do 12.000 projektila dnevno padalo na grad. Vukovarski franjevci prikupili su podatke i postavili na spomen-ploče u dvorištu Crkve svetih Filipa i Jakova imena i prezimena 2.717 Vukovaraca poginulih tokom opsade.
U logorima, koji su otvoreni na području Podunavlja i tadašnjoj Saveznoj Republici Jugoslaviji, bilo je zlostavljano i podvrgnuto strašnim mučenjima najmanje 2.796 hrvatskih branitelja i civila zarobljenih 1991. na području Vukovara. Najmanje 200 ranjenika i medicinskog osoblja iz vukovarske bolnice likvidirano je i zakopano u masovnu grobnicu na Ovčari. Iz masovne grobnice na Novom groblju nakon povratka ekshumirano je 938 žrtava opsade, a još uvijek se ne zna sudbina 383 osobe iz Vukovara i prigradskih naselja koji se vode kao nestali. Prema podacima koji su izneseni tokom suđenja u Haškom tribunalu, ukupno 22.165 građana Vukovara, uglavnom hrvatske nacionalnosti, prognano je iz grada.
Okončanjem bitke za Vukovar smatra se ulazak pripadnika JNA, predvođenih Veselinom Šljivančaninom u krug bolnice, 18. novembra. Borbe tog dana prestaju, hrvatsko stanovništvo pozvano je da napusti skloništa i primorano da ode iz grada. Borovo naselje se predalo dan kasnije, a dio onih koji su branili tu vukovarsku četvrt, baš kao i oni iz četvrti Mitnica, odvedeni su u logore. U noći s 19. na 20. novembar počinjen je zločin na poljoprivrednom dobru Ovčara, a tijela 200 branitelja, ranjenika i civila iz te masovne grobnice ekshumirana su tek 1996. godine. Okupacija grada trajala je do 15. januara 1998. kada su mirnom reintegracijom hrvatskog Podunavlja Vukovar i druga okupirana mjesta vraćeni u ustavno-pravni poredak Hrvatske.
Inače, u povodu godišnjice, Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) predstavit će najnovije istraživanje objavljeno u publikaciji naziva "Medijsko izvještavanje o ratnim dešavanjima devedesetih na primjerima Srebrenice i Vukovara".