Preminuo Zoran Sekulić, osnivač i glavni urednik FoNet-a

Sekulić je bio dugogodišnji novinar/Media Centar Beograd
Vlasnik, direktor i glavni i odgovorni urednik novinske agencije FoNet Zoran Sekulić preminuo je u noći 21. jula nakon kraće bolesti, u 67. godini života, saopštila je porodica.
Sekulić je rođen 6. septembra 1958. godine u Beogradu, a 1981. godine diplomirao je na međunarodnom smjeru Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Profesionalnu novinarsku karijeru započeo je 1982. godine.
Sekulić je osnivač Novinske agencije FoNet, prve privatne novinske agencije s nezavisnom uređivačkom politikom, koja je počela s radom 7. februara 1994. godine.
Bio je član Upravnog odbora Asocijacije medija, najvećeg poslovnog udruženja novinskih izdavača, novinskih agencija i portala u Srbiji, te član Upravnog odbora Savjeta za štampu.
U septembru 2011. godine bio je pregovarač medijske zajednice (Asocijacija medija, NUNS, UNS, NDNV i Lokal pres) s Vladom Srbije prilikom izrade prve Medijske strategije.
Za doprinos medijskim reformama u Srbiji, OEBS ga je 2012. godine nagradio kao ličnost godine.
Dekretom predsjednika Republike Francuske Françoisa Hollandea, Zoran Sekulić je odlikovan ordenom Legije časti u rangu viteza. Ovo prestižno francusko odličje, koje je ustanovio Napoleon Bonaparte, dodijeljeno mu je na prijedlog francuskog ministra vanjskih poslova i međunarodnog razvoja Jeana-Marca Ayraulta.
Predsjednik Njemačke Frank-Walter Steinmeier odlikovao je 2020. godine Zorana Sekulića Ordenom za zasluge Savezne Republike Njemačke.
Žiri Lige eksperata (LEX) Srbije, koja okuplja ugledne stručnjake iz oblasti prava, ekonomije, sociologije, politologije, kulture, obrazovanja, ekologije i medicine, nagradio ga je 2022. godine priznanjem „Vitez poziva“.
Novinarsku karijeru započeo je 1982. godine kao saradnik u Radio Beogradu, program 202.
Od 1983. do 1993. godine radio je kao novinar i urednik u Novinskoj agenciji Tanjug. Izvještavao je sa svih najvažnijih domaćih i međunarodnih državnih i međudržavnih skupova tokom jugoslavenske krize, uključujući zasjedanja Predsjedništva SFRJ, pregovore predsjednika jugoslavenskih republika i pokrajina, kao i s Međunarodne konferencije o bivšoj Jugoslaviji pod predsjedavanjem lorda Carringtona u Hagu.
Zbog neslaganja s uređivačkom politikom Tanjuga, u jesen 1992. godine podnio je ostavku na mjesto urednika Političke rubrike. U novembru 1993. godine napustio je Tanjug i osnovao FoNet zajedno s kolegom Nebojšom Magdeskim, s kojim se 1994. godine razišao iz poslovnih razloga. Od tada je bio jedini osnivač i vlasnik FoNeta.
Prije 15 godina osmislio je, kreirao i primijenio koncept digitalnih multimedijalnih i multiplatformskih interaktivnih agencijskih servisa vijesti - pisanih, foto, audio i video vijesti – prvih te vrste u Srbiji i regiji.
Razvio je specijalizirane TV formate FoNeta - Kvaka 23, Agreman, Kiosk, Vidokrug, Pressek, Stigma, Kosinus i Vijesti u 60 sekundi.
Bio je specijalni izvještač iz institucija Evropske unije, uključujući Evropsko vijeće i Evropski parlament, NATO, Vijeće Evrope, Vijeće sigurnosti i Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, State Departmenta, Kremlja, Pekinga, Šangaja, Jeruzalema, Pariza, Madrida, Berlina, Beča, Atine, Londona, Bukurešta i drugih gradova.
Profesionalno se usavršavao tokom brojnih studijskih posjeta strukovnim udruženjima i redakcijama u Londonu, Cardiffu, Bonnu, Berlinu, Bruxellesu, Strasbourgu, Tel Avivu, Moskvi, Sankt Peterburgu, Torontu, Montrealu, Ottawi, New Yorku, Washingtonu, Miamiju i na univerzitetima Columbia u Missouriju i UCLA u Los Angelesu.
Autor je hiljada agencijskih i novinskih tekstova, audio i TV priloga objavljivanih u Srbiji i regiji, citiranih u brojnim stranim medijima.
Kao kolumnista, panelista i moderator, godinama je učestvovao na najvažnijim domaćim, regionalnim i evropskim konferencijama i stručnim skupovima iz oblasti slobode medija, novinarstva i medijske industrije.
Mjesto i vrijeme sahrane porodica će naknadno objaviti, prenosi b92.