Plenković predstavio ambiciozan plan Vlade RH: Za četiri godine prosječna plata 1,600 eura

Nova hrvatska Vlada HDZ-a i Domovinskog pokreta (DP) danas je počela s radom. Predsjednik Vlade Andrej Plenković u uvodnom dijelu sjednice govorio je o programu koji planiraju realizirati u iduće četiri godine. Za program svoje treće Vlade rekao je da je sinteza političkih programa stranaka koje su sudjelovale u izbornoj utakmici, a sada su dio parlamentarne većine. Ocijenio je da je program sadržajno realan, ambiciozan i kvalitetan u pogledu zajedničkih ciljeva.
Financiranje manjina
“Želimo kroz četiri godine dosegnuti prosječnu razinu razvijenosti Hrvatske između 80 i 82 posto prosječne razvijenosti u Europskoj uniji i stvoriti preduvjete za daljnji rast kreditnog rejtinga”, naglasio je.
Podsjetio je da je njegova Vlada u ranijim mandatima kreditni rejting Hrvatske iz tzv. smeća podignula na investicijsku razinu.
“Mi ćemo stvoriti preduvjete da prosječna plaća za četiri godine bude 1.600 eura, a minimalna bruto plaća najmanje 1.250 eura. Stvorit ćemo preduvjete za stvaranje novih 125.000 radnih mjesta i nastaviti ulaganja u aktivne mjere zapošljavanja, planiramo za to izdvojiti 700 milijuna eura”, rekao je Plenković.
Najavio je da će se udvostručiti jednokratna novčana pomoć za rođenje djeteta te da će majkama dati godinu mirovinskog staža.
“Mirovine će se do kraja mandata povećati za 30 posto”, kazao je.
Ističe da će se u roku od 60 dana donijeti novi Operativni plan za nacionalne manjine (ovdje se misli na njihovo financiranje, op. a) i da se nastavlja reforma zdravstvenog sustava.
“Čuvat ćemo granice, voditi računa o Domovinskom ratu. Kroz manje od dvije godine realizirat ćemo naš strateški cilj članstva Hrvatske u OECD-u (Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj, op. a), koji je jedina preostala relevantna međunarodna organizacija kojoj Hrvatska treba pristupiti”, nabrojao je planove predsjednik Vlade.
Najavio je, među ostalim, sudjelovanje Hrvatske na prvom mirovnom summitu o Ukrajini koji će se u lipnju održati u Švicarskoj.
Iz kvote Domovinskog pokreta novi ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro kazao je da nema treme, a najviše će u fokusu imati Slavoniju, Baranju i Srijem, naravno i jug Hrvatske. Novi ministar gospodarstva DP-ov Ante Šušnjar kaže da je dobio iscrpne informacije o novom resoru.
“Novi izazov, slijedi upoznavanje kadrova u ministarstvu, analize, idemo u nove pobjede”, izjavio je.
Čelnik novog Ministarstva demografije i useljeništva DP-ov Ivan Šipić ističe da je “demografija zaista prijelomna točka za naš narod”.
“Neću biti samo ministar ureda nego ćemo izaći među narod i vidjeti stvarne potrebe”, rekao je, najavljujući da će pomoću stručnosti i znanosti pokušati naći najbolja rješenja za ovaj, kako je kazao, gorući problem.
Dosadašnja HDZ-ova ministrica poljoprivrede Marija Vučković preuzela je novoosnovano Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, a dosadašnji ministar gospodarstva Damir Habijan Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije. Dosadašnja HDZ-ova ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac ide na predstojećim europskim izborima u utrku za mandat zastupnice u Europskom parlamentu, pa je dosadašnji HDZ-ov državni tajnik Tonči Glavina preuzeo čelno mjesto u ovom ministarstvu.
Referendum o premijeru
Predsjednik Republike Zoran Milanović smatra da je u novoj Vladi sve isto. On je ustvrdio da su izbori bili referendum o premijeru. Predsjednik je kazao i da se ne može reći da su birači Domovinskog pokreta glasali da bi Plenković još četiri godine bio premijer.
“Za njega nisu glasali ni birači SDP-a, Rijeka pravde, Mosta. On je što se tiče većine birača dobio šup-kartu, ali i dalje može biti premijer jer je takav dogovor napravljen, takav je izborni sustav”, kazao je.
Milanović je poručio da bi ponovio sve što je napravio u kampanji za parlamentarne izbore te da ga Ustav RH u tome ne priječi. Odgovarajući na pitanja novinara, komentirao je nedolazak na konstituirajuću sjednicu Hrvatskog sabora, rekao je kako ni prošli put nije bio na njoj jer smatra da predsjednik Republike nema u Saboru što tražiti.