Perspektive saradnje i izgradnje zajedničke budućnosti

Vuk Jeremić/Cctv

Vuk Jeremić: Srbija ostaje pouzdan partner Kini/CCTV

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Veliko mi je zadovoljstvo što sam u prethodnom periodu imao priliku da pružim lični doprinos razvoju odnosa između Srbije i Kine, prvo kao član Vlade Srbije (2007-2012), a kasnije i kroz brojne naučne inicijative koje su obilježile našu saradnju. Sa istim entuzijazmom nastaviću ovaj rad i u budućnosti, kao profesor međunarodnih odnosa na vodećim kineskim univerzitetima tokom 2025. i 2026. godine.

Kineska ekonomija u 2025: Izazovi i optimizam u novom globalnom okruženju

Godina 2025. biće ključna za kinesku ekonomiju, kako u pogledu unutrašnjih reformi, tako i u kontekstu njenih međunarodnih odnosa, naročito sa novom administracijom u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD). Globalna ekonomija se suočava sa brojnim izazovima – od trgovinskih nesuglasica do tehnološke konkurencije i geopolitičkih tenzija. Ipak, Kina je pokazala izuzetnu otpornost i sposobnost prilagođavanja u prethodnim kriznim periodima, tako da vjerujem da će nastaviti da uspješno balansira prioritete, između svojih nacionalnih ekonomskih interesa i globalne odgovornosti druge najveće ekonomije sveta.

Uprkos realnim razlozima za zabrinutost, nadam se da će rukovodstva Kine i SAD imati dovoljno mudrosti i pragmatizma za postizanje obostrano korisnih rešenja. U ovom procesu, pojedinci poput Elona Muska mogu odigrati važnu ulogu kao mostovi između dvije vodeće svjetske sile. Muskova sposobnost da kroz inovacije prevazilazi granice i promoviše saradnju na globalnom nivou može doprinijeti prevazilaženju trenutnih tenzija.

Kineska ekonomija će, vjerujem, nastaviti da se oslanja na tehnološki razvoj, zelenu tranziciju i unapređenje logističkih kapaciteta kroz Inicijativu „Pojas i put“. U tom kontekstu, saradnja sa partnerima poput Srbije postaće još važnija. Stabilan rast Kine nije samo u interesu njene populacije, već i globalne ekonomije, koja u velikoj mjeri zavisi od kineskog doprinosa.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Odnos Kine i Srbije: Tradicija prijateljstva i vizija zajedničke budućnosti

Odnosi između Kine i Srbije imaju duboke korijene, zasnovane na međusobnom poštovanju, solidarnosti u teškim trenucima i podršci u ključnim pitanjima suvereniteta i teritorijalnog integriteta. Tokom historije, naši narodi su više puta pokazali privrženost vrijednostima zajedništva i uzajamne podrške. Dobre odnose koje su gradile uzastopne vlade u Beogradu i Pekingu dodatno su osnažile strateške inicijative poput „Pojasa i puta“, u kojima Srbija igra važnu ulogu, kao jedan od ključnih partnera Kine u regionu. Historijska posjeta predsjednika Kine Srbiji 2024. godine označila je prekretnicu u našim bilateralnim odnosima, potvrđujući stratešku prirodu našeg partnerstva.

U multipolarnom svijetu koji se suočava sa brojnim izazovima i promjenama, odnosi Srbije i Kine predstavljaju primjer međusobnog uvažavanja i stabilnosti. Posebno je važna naša saradnja u oblasti tehnologije i inovacija, jer će upravo od toga u mnogome zavisiti nivo produktivnosti, konkurentnosti i ekonomskog rasta naših zemalja.

Uz posvećenost zajedničkoj viziji izgradnje „zajednice sa zajedničkom budućnošću“, Srbija ostaje pouzdan partner Kini, ne samo na ekonomskom planu, već i kao promotor dijaloga i harmonije u međunarodnim forumima.

Uz mudrost i posvećenost koju su obje strane već pokazale, vjerujem da će budućnost donijeti još više prilika za saradnju, mir i zajednički prosperitet.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Autor: Vuk Jeremić, predsjednik Centra za međunarodnu saradnju i održivi razvoj (CIRSD), bivši predsjedavajući Generalne skupštine UN i bivši ministar spoljnih poslova Srbije

***Prilozi objavljeni u rubrici „Kolumne” odražavaju stavove autora, ne uvijek i stavove KMG-a