"Odgovor srpskog naroda": Osvanuli transparenti - krvava šaka koja pokazuje srednji prst

Jedan od transparenata u Beogradu/N1
Jedan od transparenata u Beogradu/N1/SCREENSHOT
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Na nekoliko mjesta u Beogradu osvanuli su transparenti sa natpisom "Odgovor srpskog naroda na pokušaj obojene revolucije" uz ilustraciju crvene ruke koja pokazuje srednji prst.

Crveni otisak šake je, kako navodi Radio slobodna Evropa, jedan od simbola protesta organizovanih u Srbiji nakon pada betonske nadstrešnice rekonstruisane Željezničke stanice u Novom Sadu 1. novembra kada je poginulo 15 osoba.

Tom porukom, kako se dodaje, demonstranti poručuju vlastima da su im "ruke krvave" u toj tragediji.

Fotografiju crvenih šaka sa ispruženim srednjim prstom prvo je 20. januara na društvenim mrežama podijelio gradonačelnik Kraljeva i funkcioner vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Predrag Terzić, kao i novopazarski odbor SNS-a, koji je tu fotografiju kasnije uklonio.

Termin "obojena revolucija" su, kako navodi pomenuti medij, u više navrata koristili najviši zvaničnici Srbije tvrdeći da je "u Srbiji na djelu njihov pokušaj uz instrukcije iz zapadnih zemalja".

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

"Obojena revolucija" je termin koji se koristio za smjenu autoritarnih režima na prostoru bivšeg Sovjetskog saveza, kao što je ukrajinska Narandžasta revolucija 2004/5.

Duže od dva mjeseca u Srbiji traju protesti na kojima studenti i građani traže krivičnu i političku odgovornost za stradanje putnika na Željezničkoj stanici u Novom Sadu.

Studenti u blokadi blokiraju više od 60 fakulteta širom Srbije zahtijevajući objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Željezničke stanice u Novom Sadu i padu nadstrešnice.

Među zahtjevima su i odbacivanje prijava protiv uhapšenih i privedenih na protestima koji su uslijedili poslije nesreće, kao i hitno procesuiranje ljudi koji su, kako se dodaje, tukli studente i profesore tokom protesta.

Predstavnici vlasti tvrde da su svi zahtjevi ispunjeni i pozivaju studente da otvore fakultete.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Akademci, s druge strane, poručuju da su zahtjevi djelimično ispunjeni i da se obustava rada na fakultetima nastavlja do daljnjeg.

Studentske zahtjeve podržala je i Advokatska komora Srbije odlukom o trodnevnoj obustavi rada.

Pomenuti medij dodaje da je dio prosvetnih radnika nastavio štrajk 21. januara do konačne odluke o eventualnoj generalnoj obustavi rada zahtijevajući veće plate i bolje uslove rada u školstvu, ali i pružajući podršku studentima.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je povodom pada nadstrešnice u tom gradu 30. decembra podiglo optužnicu protiv 13 ljudi.

Među optuženima su bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i njegova pomoćnica Anita Dimoski, kao i bivša direktorka javnog preduzeća "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U pritvoru je 10 optuženih, Vesić je na slobodi, dok su Tanasković i Dimoski u kućnom pritvoru.