Nuklearni fizičar o savremenom ratovanju: Ko ne može trčati na 100 metara, može sjediti i...

Nuklearni fizičar s Instituta Ruđer Bošković, Tonči Tadić, govorio je na HRT-u o trenutnoj situaciji u Ukrajini, fokusirajući se na transformaciju savremenog ratovanja i pouke koje iz toga treba izvući NATO.
Komentarišući mogućnost mirovnih pregovora, podsjetio je da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski još početkom marta izrazio spremnost na pregovore pod uslovom potpunog prekida vatre na moru, kopnu i u zraku. Istovremeno, Rusija i dalje insistira da će pregovarati tek kada ostvari ratne ciljeve.
- Putin je u rat ušao iz potpuno iracionalnih razloga. Niko ne bi smio živjeti u zabludi da se sve desilo zbog Ukrajine i NATO-a, rekao je Tadić, podsjećajući da je NATO još 2008. pod utjecajem Njemačke i Francuske izjavio da Ukrajina i Gruzija neće biti primljene u savez. Nakon toga je Rusija napala Gruziju, a šest godina kasnije okupirala Krim i izazvala sukobe u Donbasu.
- Ako rat počne iz iracionalnih razloga, ne može se očekivati racionalan pristup pregovorima, dodao je.
Govoreći o Putinovim tvrdnjama da je Zelenski odgovoran za izostanak mira, Tadić ističe da je to narativ koji se sve češće čuje i među evropskim pristalicama Moskve. „Uvijek je Zelenski kriv, iako je jasno da on želi pregovore, a Putin ne“, kazao je.
Tadić je upozorio i na sve češću tezu sa Zapada da bi Ukrajina trebala pristati na gubitak 20% teritorije kao kompromis za mir. Međutim, smatra da je za Putina to tek preduvjet za nove zahtjeve – cilj je da Ukrajina postane vazalna država sa slabom vojskom i režimom bliskim Moskvi.
Govoreći o ulozi oružja u ratu, Tadić kaže da je Ukrajina postala „testni poligon“ za nova oružja, posebno ističući upotrebu dronova. „Zemlja bez ratne mornarice uspjela je protjerati rusku mornaricu s Crnog mora, a dronovi dominiraju na prvoj liniji fronta“, rekao je.
Dodaje da Rusija zbog toga formira specijalizirane jedinice za dronove, što bi trebala biti važna lekcija za sve članice NATO-a, uključujući i Hrvatsku.
- Rat se vodi u 21. stoljeću, nema više zaklona ni pokreta koji mogu ostati neprimijećeni. Dron može ući bilo gdje, poručuje Tadić, ističući da tenkovi više ne djeluju u velikim kolonama, već izlaze samo povremeno.
Po njegovim riječima, NATO mora pratiti kako se Ukrajina nosi s jačim protivnikom, a sama činjenica da uspijeva zaustaviti ruske napade je izvor mnogih pouka. „Učimo kroz Ukrajinu kako će izgledati ratovi budućnosti“, dodaje.
Nazvao je „ridikuloznom“ izjavu Donalda Trumpa da Ukrajina nešto duguje SAD-u. „Zapravo je Amerika dužna Ukrajini jer je na njenom tlu testirala oružja i naučila mnogo toga“, tvrdi Tadić.
Tvrdi da bi mladim ljudima danas trebalo objasniti da bojište u 21. stoljeću nisu samo oni koji "čuče u rovu niti samo oni koji opslužuju topničke sustave, nego i gomila ljudi koji iznad njih upravljaju dronovima, primjećuju što protivnik radi, ometaju protivničke dronove, uništavaju ih ili sa svojim dronovima napadaju protivničke potrebe".
- Bojište je vrlo kompleksno i za svakoga ima mjesta. Onaj koji ne može trčati na 100 metara u nekom roku koji postavlja MORH, možda može savršeno sjediti u nekom zaklonu i upravljati dronom. Mjesta ima za sve, u modernom vidu ratovanja, zaključio je.