Nova glavobolja za Vučića: Protiv njega će biti pokrenut postupak

Beograd, Srbija - 23. januar 2023: Održana je danas sjednica Vlade Srbije na kojoj je prisustvovao i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. Nakon sjednice Vučić je održao konferenciju za novinare. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras u Beogradu da je plan Evropske unije (EU) za Kosovo, koji su mu predočili zapadni predstavnici, faktički postao novi pregovarački okvir za Srbiju u procesu evrointegracija. (Milos Miskov - Anadolu Agency)/�
Foto: Anadolija/Arhiva
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zaštitnik građana Srbije Zoran Pašalić potvrdio je za Radio Slobodna Evropa 8. aprila da će biti pokrenut postupak u vezi s tim ko je dozvolio predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću i predstavnicima medija ulazak na odjeljenje intenzivne njege Kliničkog centra Srbije.

Kako je izjavio, postupak će biti pokrenut na inicijativu studenata koji su već danima u blokadi.

Mediji su ranije prenijeli da je Pašalić najavio kako će se u vezi s ovim slučajem obratiti Ministarstvu zdravlja, preko kojeg se vrši kontrola rada Kliničkog i Urgentnog centra.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Studenti u blokadi su 7. aprila objavili svoj šesti zvanični zahtjev, u kojem traže smjenu svih odgovornih za posjetu predsjednika Srbije teško povrijeđenim pacijentima iz požara u Kočanima u Sjevernoj Makedoniji.

Vučić je, zajedno s novinarskim ekipama, 17. marta posjetio pacijente koji su smješteni na odjeljenju za intenzivnu njegu Urgentnog centra Univerzitetskog kliničkog centra Srbije (UKCS). Tada je rekao da je imao priliku obići povrijeđene.

Studenti zahtijevaju da se pokrene postupak za utvrđivanje odgovornosti i razrješenje direktorice UKCS-a Jelene Drulović, direktora Urgentnog centra Marka Ercegovca i načelnika odjeljenja intenzivne njege Dušana Micića.

– Ova lica su prekršila niz higijenskih mjera koje imaju za cilj zaštitu pacijenata od rizičnih faktora koji mogu dovesti do ozbiljnog ugrožavanja zdravlja i života pacijenata – navodi se u saopštenju studenata.

Dio njihovih zahtjeva upućen je i Zaštitniku građana, od kojeg traže da sprovede nadzor nad radom Urgentnog centra zbog, kako navode, povrede prava iz oblasti zdravstvene zaštite.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Postupak zbog “zvučnog topa” i dalje traje

Pašalić je za RSE rekao i da još traje postupak u vezi s upotrebom tzv. “zvučnog topa” tokom protesta 15. marta. Istakao je da je istraga otvorena, ali da nevladine organizacije još nisu dostavile sve informacije kojima raspolažu – uključujući svjedočenja građana i podatke prikupljene nakon protesta.

Zaštitnik građana je 17. marta objavio da će pokrenuti postupak, te zatražio informacije od Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva odbrane, Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, UKCS-a, nevladinih organizacija i građana.

Studenti su 4. aprila zatražili zvaničnu istragu o incidentu koji se dogodio tokom protesta u Ulici kralja Milana, kada su se prisutni razbježali zbog, kako opisuju, jakih i neobičnih zvukova i vibracija.

Za sada nema zvaničnih informacija o uzroku te reakcije, a vlasti su odbacile tvrdnje da je korišten “zvučni top”.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Više nevladinih organizacija iz Srbije saopćilo je 25. marta da su se u ime 47 građanki i građana obratile Evropskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu, te da je Sud zatražio od Srbije odgovore u vezi s mogućom upotrebom soničnog oružja na protestu u Beogradu.