Nakon 12 godina u Srbiji, Vučićev režim protjeruje hrvatsku državljanku zbog ove dvije stvari

Arien Stojanović Ivković, hrvatska državljanka koja je posljednjih 12 godina živjela u Beogradu, dobila je odluku o protjerivanju iz Srbije na godinu dana. Ima rok od sedam dana da sa suprugom i maloljetnim djetetom napusti zemlju. Bez jasnog obrazloženja, srbijanske vlasti ocijenile su da predstavlja prijetnju za sigurnost države.
U izjavi za Večernji list, Stojanović Ivković kaže da su ona i njezina porodica u šoku. „Mi smo tek danas shvatili što nam se dogodilo. Nismo očekivali ni ovoliku medijsku buku, ali mi je drago jer nisam jedina kojoj se ovo događa.“ Navodi da je završila Medicinski fakultet u Beogradu, zaposlila se i zasnovala porodicu. Trenutno njen advokat priprema žalbu.
Opisala je i kako je protekao razgovor s policijom. „Najprije su me pozvali na neki razgovor koji je trebao biti rutinska kontrola. No znala sam da nije, jer me nikada ranije nisu zvali. Rekli su da imaju problem s mojim boravkom. Pitala sam kakav. Tada su mi uručili rješenje u kojem piše da predstavljam sigurnosnu prijetnju državi – bez daljeg obrazloženja.“ Dodala je kako ni policijski službenici nisu znali objasniti o čemu je riječ.
Smatra da razlog može biti njena podrška studentima, kao i javna kritika postupanja medicinskog osoblja koje je pustilo Aleksandra Vučića i druge zvaničnike da bez zaštite uđu u prostor intenzivne njege, gdje su bili teško povrijeđeni nakon požara u noćnom klubu u Sjevernoj Makedoniji. Podršku su joj pružili brojni kolege i kolegice. „Ako ja koja živim običnim građanskim životom predstavljam sigurnosnu prijetnju državi, onda ta država ima puno većih problema nego što mislimo“, rekla je.
Odluku vlasti u Beogradu da protjeraju Arien Stojanović Ivković osudili su i hrvatski zvaničnici. Ambasador RH u Beogradu Hido Biščević naveo je da je riječ o četvrtom slučaju u posljednja tri dana, te da će uložiti protestnu notu. „Kao veleposlanik u Beogradu ne vidim da su se slične odluke donosile za državljane drugih država“, istakao je Biščević, dodajući da je među protjeranima i šef predstavništva HGK-a.
Predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća u Srbiji i saborska zastupnica Jasna Vojnić ocijenila je slučaj kao pokušaj sužavanja slobode mišljenja. „Protjerana je jer je mislila drukčije. Jer je podržala studente. Jer se kao liječnica usudila javno progovoriti o zloupotrebama moći u zdravstvu. I jer je kao građanka odlučila ne šutjeti.“ Vojnić upozorava da se u Srbiji prostor slobode sve više sužava, a retorika devedesetih vraća u javni diskurs. „Što Srbija dobiva politikom izopćavanja svakoga tko misli drukčije?“
Na slučaj je reagirao i Europski parlament, koji je osudio protjerivanje državljana zemalja članica iz Srbije. Međutim, kako navodi Večernji list, EU i dalje zatvara oči pred onim što se u Srbiji događa, ne samo posljednjih mjeseci, već tokom cijelog mandata Aleksandra Vučića koji traje već 13 godina.