Međunarodni tim razotkrio finansijske malverzacije i laži Vučićevog bliskog saradnika

Siniša Mali i Aleksandar Vučić/ Društvene mreže
Djeca Siniše Malog godinama su pohađala Međunarodnu školu u Beogradu, gdje godišnja školarina iznosi i do 60.000 dolara – višestruko više od tadašnje Malove zvanične mjesečne plate, koja je iznosila oko 1.000 dolara.
U sudskom postupku 2016. godine, Mali je izjavio da su školovanje finansirali njegovi prijatelji iz inostranstva „koji nemaju nikakve veze sa Srbijom“. Međutim, novinari OCCRP-a i KRIK-a došli su do internog izvještaja Agencije za borbu protiv korupcije, koji pokazuje da su uplate stizale s računa tri offshore kompanije – a jednu je vodio sam Mali.
Najviše novca, oko 150.000 dolara, uplaćeno je između 2010. i 2015. godine s računa firme Alessio Investment Ltd, registrovane na Britanskim Djevičanskim ostrvima. Dokumenti iz 2015. pokazuju da je Mali bio i direktor i vlasnik te firme. Nakon što su objavljene veze između Malog i firme, Alessio prestaje s uplatama.
Brat Siniše Malog je 2012. svjedočio da je Alessio Investment vlasnik srbijanske kompanije koja „isključivo pripada“ Siniši Malom. Ta firma je, prema presudi, ranije imala i nezakonito stečeno zemljište.
Kada je Alessio prestao s plaćanjima, dvije nove firme preuzele su trošak školarine. Firma Evon Invest & Trade Corp. sa Djevičanskih ostrva uplatila je 60.000 dolara za školsku 2016/17. godinu. Njen vlasnik Branko Jovanović izjavio je da je njegova firma korištena kao posrednik, te da je novac isplaćen nakon što je keš predat njegovom agentu na Kipru. „Nisam znao da se novcem plaća školovanje djece tadašnjeg gradonačelnika“, izjavio je Jovanović.
Godinu ranije, školarinu je platila i firma Avant Trade Technical Limited sa Kipra. Vlasništvo firme skriveno je preko nominalnih vlasnika, a nema javno dostupnih podataka o krajnjem korisniku. Ta firma je prethodno primila višemilionske iznose iz Slovenije i Rusije, povezane s grupacijom Comita, koja posluje i u Srbiji.
Comita je ušla na srbijansko tržište uz pomoć advokata Igora Isailovića, dugogodišnjeg prijatelja Siniše Malog. Poslovala je i s firmama povezanim s porodicom Mali, uključujući KBV Datacom, čiji je automobil koristio Malov brat, i Millennium Team, građevinsku firmu angažovanu na projektu „Beograd na vodi“, dok je Mali bio njegov šef.
Iako je Mali tvrdio da su školarinu plaćali „prijatelji“, nikada ih nije imenovao. Politički analitičar Dušan Spasojević navodi da je posebno zabrinjavajuće to što su izvori novca prikrivani: „Naravno da javnost ima pravo da zna odakle novac dolazi, jer on sigurno nije dio prijavljenih prihoda nekoga ko već godinama obavlja najviše državne funkcije.“
Mali je i ranije bio pod istragama zbog sumnjive imovine – uključujući više od 20 stanova u Bugarskoj, stotine hiljada dolara na računima članova porodice i luksuzne odmore koji višestruko nadmašuju prijavljene prihode.
U Srbiji su vođene dvije istrage protiv Malog. U jednoj je izbjegao optužnicu uplatom donacije, a drugu je tužilaštvo odbacilo. Danas, kao ministar finansija, Mali nadgleda i Upravu za sprečavanje pranja novca – instituciju koja je ranije istraživala njegove finansijske aktivnosti.