Kakve šanse ima opozicija na lokalnim izborima u Srbiji? - Osvajanje Beograda je teška misija

srbija izbori.JPG/Sanja Đukić
Birači u Srbiji, u 67 gradova i opština i 23 gradske opštine, imaće priliku da glasaju na lokalnim izborima
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Građani Srbije u 90 opština i gradova, uključujući Beograd, Novi Sad i Niš, izlaze u nedelju na vanredne lokalne izbore, dok je kampanja opozicije ostala u senci vladajuće Srpske napredne stranke. Opozicija je dobila malo prostora na televizijama sa nacionalnim frekvencijama, a na bilbordima se reklamirala uglavnom najjača partija stavljajući u sami centar predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Budući da su ovo tek drugi lokalni izboru u tri decenije koji se održavaju samostalno, odnosno bez parlamentarnih u istom danu, analitičari teško procenjuju kako će se građani i odazvati. Praksa je pokazala da je generalno odziv uvek veći uz republičke izbore, a to je ono što u ovom trenutku opoziciji nikako ne odgovara.

Manjak kreativnosti

“Čini se da vlast ne želi da svi znaju da su izbori 2. juna. Parlamentarni izbori jesu značajniji, ali izgleda da režim ima manje kreativnosti, mada se čini da su je i u decembru imali manje nego u prethodnim slučajevima. Čini mi se da su sve manje prisutni i kao da ne žele da svi znaju da su izbori. Kao da im ne odgovara da izlaznost bude na dovoljno visokom nivou, već da se zadovoljavaju time da izađu njihovi najčvršći birači, a da svi ostali budu u nekoj magli. Da dođe do zamora od svih izbora koje imamo”, analizira upravo završenu predizbornu kampanju Dušan Milenković, politički konsultant, govoreći za ovdašnje medije, podsećajući da se režim uglavnom bavio nacionalnim temama poput Rezolucije o Srebrenici i Kosovu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Procjena je da će na nedjeljnim izborima izlaznost biti dramatično manja zbog bojkota dijela opozicije

Sa svoje strane, opozicija je insistirala na lokalnim temama i događanjima u gradovima u kojima će se birati nova vlast, ali je generalna procena da je osvajanje Beograda teško zamislivo.

“Zaista bih voleo da pobede u nekim opštinama u Beogradu, Novom Sadu, Nišu... Pobeda je uspeh. A ako se pobeda ne desi, možemo da pričamo o tome koliko je SNS krao, koliko su uhvaćeni, kao što smo pričali posle 17. decembra, kada opozicija nije uspela da ostvari većinu”, konstatovao je Milenković govoreći o izborima od prošle godine koje je opozicija proglasila “pokradenim” pre svega zbog malverzacija činjenih na biračkim mestima u glavnom gradu, gde se izbori i ponavljaju u nedelju.

Zvanično, krađa nikada nije priznata, nego su izbori raspisani jer, kako je saopštio režim, niko nije imao većinu za formiranje vlasti, što nije daleko od istine.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

Dušan Milenković: Kao da režim skriva izbore

Elem, kakve su sada šanse opozicije koja je tog decembra 2023. godine dobila u Beogradu jednak broj glasova kao i vlast?

Svakako manje, odgovaraju analitičari navodeći kao jedini argument to što se opozicija u međuvremenu podelila na one koji izlaze i na one koji bojkotuju izbore, što automatski umanjuje ne samo snagu predizborne kampanje već i masovnost i aktivaciju apstinenata.

Međutim, to ne znači da su ovi izbori unapred izgubljeni.

Govoreći nedavno za Glas Amerike, Dragan Popović iz Centra za praktičnu politiku konstatuje da bi opozicija mogla da bude snažna protivteža u budućim organima vlasti širom Srbije.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Skoro referendum

Opozicija bi mogla da bude snažna protivteža u budućim organima vlasti širom Srbije, kaže Popović

“Ono što svakako očekujem je da u praktično svim većim gradovima posle izbora imamo ozbiljne opozicione grupacije u institucijama, što do sada nije bio slučaj gotovo nigde. Sada već vidimo na primerima recimo Kragujevca i Kraljeva i u drugim mestima gde su u decembru ostvareni dobri rezultati - da to ima efekta - politički život se obnovio, ljudi vide da se opozicija bori institucionalno, daje predloge... To je jako važno i ja očekujem da nakon ovih izbora u osamdesetak lokalnih samouprava imamo prisustvo opozicije, odnosno onaj bazični preduslov za demokratiju”, kazao je Popović podsećajući na vladavinu jedne partije punih 12 godina u celoj zemlji.

Podsetimo, vladajuća stranka već godinama gubi poverenje Beograđana pa su i prošlogodišnji izbori u prestonici organizovani kao referendum od kojeg su protivnici režima očekivali možda najviše u poslednjoj deceniji. Procena je da će na nedeljnim izborima izlaznost biti dramatično manja zbog bojkota dela opozicije, što svakako ide naruku režimu čiji su glasači tradicionalno revnosni (čitaj ucenjeni i(li) potkupljeni).