Hrvatska skuplja nego ikad: U Splitu kugla sladoleda 2,5 eura, pizza do 20

Ljeto na Makarskoj rivijeri/Makarska-holidayhome.com

Nije skupa priroda u Hrvatskoj, skupo je sve ostalo/Makarska-holidayhome.com

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ljetne cijene u Splitu: kugla sladoleda 2,5 eura, pizza od 15 do 20 eura... Sve je skupo, kažu domaći. Lokalci govore da je najskuplja vanpansionska potrošnja, odnosno pretjerano visoke cijene ugostitelja.

Predsjednica Ceha ugostitelja pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) Jelena Tabak komentirala je kritike na račun ugostitelja, ali i medijske napise u sličnim tonovima.

Igre s gostima

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Evo jedna školica svim medijima koji tako pišu: ugostitelji su zadnja karika u lancu. Vi morate znati da smo mi svi formirali cijene krajem svibnja, odnosno početkom lipnja, a nama cijeli ovaj tjedan dolaze novi cjenici dobavljača. Sve cijene koje smo ugovorili nama su ovaj tjedan počele rasti između 10 i 25 posto, konkretno, sirovine za deserte i slatka jela su 10 posto porasle, mliječni proizvodi, domaći proizvođač, digli su nam cijene tvrdih sireva 10 do 25 posto, na cjenik koji je bio potvrđen u travnju. Cijena kave varira gotovo na tjednoj bazi. Ja kad kao građanka uđem u dućan, idem kupiti nešto što je bilo 1,5 euro sad je 2,40 eura. Odgovor blagajnice na kasi je: Pa sezona je, rekla je za državne medije.

Tabak kaže da ugostitelji amortiziraju inflaciju. Smatra da je trenutna praksa dobavljača nepoštena. Navodi konkretan primjer: “Vinari su nam dogovorene cijene boca vina digli do 37 posto, radi se o hrvatskim vinima.” Unatoč pritiscima, Tabak naglašava da ugostitelji ne planiraju dizati cijene.

- Nećemo više mijenjati cijene, jer smo mi cijene već napravili i ne možemo se igrati s našim gostima, mi smo ostali na razini prošlogodišnjih cijena, pazimo na goste, kaže ona i apelira na hrvatske ugostitelje koji dobiju takve promjene cjenika da, ako ikako mogu, promijene dobavljača, neka druga vina, neke druge sireve, “pa makar to bio i uvoz gdje su boce vina ispod 10 eura”.

Predsjednica Ceha ugostitelja pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) Jelena Tabak/Slobodna Dalmacija

Tabak apeluje, ali.../ Slobodna Dalmacija

Cijene i prosječne dnevne troškove za turiste u devet europskih zemalja analizirali su novinari najčitanijeg dalmatinskog dnevnog lista. Spomenute zemlje rangirali su po skupoći: na prvom mjestu najskuplja je Grčka, a najjeftinija destinacija za turiste je Albanija.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Hrvatska je po skupoći na drugom mjestu, kako se ističe, skuplja nego ikad, ali još ispod vrha. Kako navode, planiranje ljetovanja 2025. u Europi postao je izazov zbog rasta cijena i inflacije, ali i zbog sve veće razlike između luksuznih i povoljnih destinacija.

Analiza se bazira na međunarodnim turističkim izvorima, portalima i slično, a usporedba se temelji na cijenama iz 2024. i 2025. uzimajući u obzir sezonske varijacije i razlike između regija svake države. U obzir su uzeti prosječni dnevni troškovi za budžet za jednu osobu - minimalni turistički budžet, srednji i luksuzni.

Minimalni budžet uključuje odmor na javnim plažama, hranu u trgovinama i fastfoodu, noćenja u hostelima ili jako jeftinim hotelima i privatnom smještaju. Srednji budžet: odmor na javnim plažama i privatnim bazenima, povremeno neka večera ili piće u gradu, sladoled, izleti. Boravak u boljem privatnom smještaju ili hotelu. Vožnja taksijem ili najam auta srednje klase, odlazak u muzeje, akvaparkove itd. Luksuzni budžet: boravak u najboljem hotelu ili najam cijele vile s bazenom, obroci u luksuznim restoranima, izlazak u najbolje noćne klubove, najam broda, privatnog vozača.

Šta kaže analiza

Na prvom mjestu ove rang-liste po skupoći je Grčka, najskuplja pogotovo u luksuznom segmentu. Cijene smještaja, restorana i turističkih aktivnosti su u špicu sezone znatno više nego u ostalim državama, a na otocima poput Mikonosa i Santorinija i više od 1.000 eura dnevno.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Za Hrvatsku, koja je po skupoći na drugom mjestu, konstatira se snažan rast cijena, pogotovo u hotelima i restoranima, gdje su cijene porasle za više od 50 posto od 2021. do 2024. Prosječna cijena noćenja u hotelu srednje klase u Grčkoj prelazi 150 eura, dok je u Hrvatskoj i Španjolskoj 120 do 140 eura. Za Hrvatsku i Portugal navodi se da su visoki prosječni troškovi za srednji i luksuzni segment.

Španjolska je po visini cijena na trećoj poziciji: nudi širok raspon cijena, ali je u prosjeku povoljnija od Grčke i Hrvatske. Također, ima mnogo opcija za putnika s ograničenim minimalnim budžetom od 46 do 92 eura dnevno. Portugal je skuplji od Albanije i Bugarske, ali je i dalje povoljnija destinacija od Hrvatske i Grčke.

Prema istoj analizi, Turska je po skupoći rangirana na peto mjesto. Po širokom rasponu cijena Turska je povoljnija od zapadnoeuropskih destinacija, od vrlo povoljnih opcija do luksuznih resorta u Istanbulu ili Bodrumu. Bugarska i Crna Gora su vrlo povoljne destinacije za minimalni budžet turista, ali nude i skuplje varijante za one koji traže luksuz. U Crnoj Gori može se ljetovati s minimalnim budžetom koji po osobi iznosi 80 do 122 eura dnevno, dok su cijene u hotelima s četiri ili pet zvjezdica znatno niže nego u Hrvatskoj ili Grčkoj.

Bugarska je još povoljnija, pogotovo na destinaciji poput Sunčevog Brijega, gdje tjedni odmor može biti dvostruko jeftiniji nego u Italiji ili Hrvatskoj. Albanija je najjeftinija destinacija za turiste. I ovoj zemlji može se ljetovati s minimalnim budžetom od 36 do 85 eura dnevno po osobi. Cijene smještaja, hrane i aktivnosti su znatno niže nego u susjednim državama, a luksuzni segment je povoljniji. Popularna mjesta poput Drača, Sarande i Ksamil nude all inclusive aranžmane za 20 do 65 eura po osobi, dok su restorani i kafići izuzetno pristupačni, navodi se u analizi.