Hrvatska se ozbiljno naoružava: Dodatno povećali izdvajanja za odbranu

Ilustracija/ Anadolija
Hrvatska do 2032. godine planira povećati izdvajanja za obranu na pet posto bruto domaćeg proizvoda, usklađujući se s ciljevima NATO-a i koristeći sredstva Evropske unije za modernizaciju svojih kapaciteta. Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković pojasnio je da se ne radi o političkom hiru, već o nužnosti u kontekstu izmijenjenih globalnih okolnosti.
“Mi smo spremni u idućem razdoblju povećati izdvajanje za obranu i prihvatili smo tih pet posto kao nešto što je nužno, ne zato što je nečiji hir, nego zato što je došlo do bitno izmijenjene sigurnosne situacije u svijetu”, rekao je Jandroković na Parlamentarnom samitu NATO-a u Briselu, dodajući kako ulaganje u obranu treba shvatiti kao preventivu, a ne prijetnju.
Naglasio je da se i u susjedstvu odvija intenzivno naoružavanje, dok Hrvatska odgovara promišljeno, jačanjem obrambenog budžeta koji je od 2016. godine gotovo utrostručen. Prema novom planu, 3,5% BDP-a bilo bi usmjereno na vojne troškove, dok bi preostalih 1,5% išlo na projekte civilno-vojne namjene.
Govoreći o globalnim prijetnjama, Jandroković je naglasio važnost diplomatskih rješenja u sukobu između Irana i Izraela: “Hrvatska sukobljene strane poziva na suzdržanost, smatrajući kako treba dati priliku diplomaciji, koliko god situacija bila teška. Pritom, vrlo je važan i angažman Međunarodne agencije za atomsku energiju kada je u pitanju iranski nuklearni program, koji predstavlja legitiman razlog za zabrinutost.”
Istovremeno, Jandroković je upozorio da trenutna eskalacija na Bliskom istoku ne smije oslabiti podršku Ukrajini.
Dario Hrebak, šef delegacije Hrvatskog sabora pri Parlamentarnoj skupštini NATO-a, također je izrazio podršku povećanju izdvajanja: “Hrvatska ne samo da može, nego i mora podići troškove na pet posto, jer smo ozbiljan partner u NATO-u.”
Podsjetio je na sigurnosne koristi članstva u Savezu, ali i na odgovornosti koje ono nosi: “Mi smo imali određena negativna iskustva u prošlosti i znamo što znači biti sigurna i slobodna zemlja i ne treba se libiti trošiti sredstva i ulagati u vlastitu sigurnost, koja ima svoju cijenu.” Dodao je da će Hrvatska u tom procesu koristiti i fondove Evropske unije.