Hrvatska optužila Skupštinu CG da obezvrijednjuje Rezoluciju o genocidu u Srebrenici

grlić radman.jpeg/

grlić radman.jpeg/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nakon što je parlament Crne Gore usvojio rezoluciju o genocidu u logorima Jasenovac, Dachau i Mauthausen, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske izrazilo je žaljenje zbog odluke Crne Gore da ignorira pozive Hrvatske da ne politizira žrtve Jasenovca i ne povlači poteze koji bi mogli negativno utjecati na bilateralne odnose i europski put Crne Gore.

Republika Hrvatska smatra da je donošenje ove rezolucije neprihvatljivo, neprimjereno i nepotrebno. U saopćenju koje prenosi Hrvatska radiotelevizija, navodi se da cilj rezolucije nije izgradnja kulture sjećanja i pomirenja, već instrumentalizacija sjećanja na žrtve Jasenovca radi kratkoročnih političkih ciljeva inicijatora.

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova RH ističe da je motiv za donošenje rezolucije povezan s inicijativom u Generalnoj skupštini UN-a za usvajanje rezolucije o Međunarodnom danu sjećanja na genocid u Srebrenici, koja je usvojena 23. maja 2024. godine. Smatraju da je crnogorska rezolucija o Jasenovcu donesena kako bi se obezvrijedila i relativizirala UN-ova rezolucija o genocidu u Srebrenici, koja je potvrđena nizom presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju i Međunarodnog suda pravde.

Hrvatska je također izrazila stav da ovaj postupak Crne Gore nije dobronamjeran i nije u skladu s ciljem članstva Crne Gore u Europskoj uniji. Dobrosusjedski odnosi su, prema Hrvatskoj, jedan od ključnih elemenata procesa proširenja EU, kao i procesa stabilizacije i pridruživanja.

U saopćenju se također naglašava da Republika Hrvatska očekuje da će se Crna Gora suzdržati od aktivnosti koje bi mogle narušiti dobrosusjedske odnose te da će svoje napore usmjeriti na ispunjavanje uvjeta u pristupnom procesu, od kojih su neki posebno važni za Hrvatsku.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Na kraju, Hrvatska je podsjetila da, prema Zajedničkom stajalištu EU za poglavlje 23 predstavljenom na Međuvladinoj konferenciji 26. juna 2024., Crna Gora mora pokazati napredak u procesuiranju ratnih zločina, rješavanju slučajeva nestalih osoba, pitanju odšteta za žrtve i zaštiti nacionalnih manjina.

Usvajanje rezolucije o genocidu u logorima Jasenovac, Dachau i Mauthausen izazvalo je burne reakcije u crnogorskoj skupštini. Prije glasanja, sala Skupštine je ostala bez prisustva kompletne opozicije i šefa poslaničkog kluba stranke Milojka Spajića, Miodraga Lakovića, koji je najavio da neće glasati za rezoluciju. Također, poslanici DPS-a, SD-a, HGI, Bošnjačke stranke i GP URA su napustili salu prilikom glasanja.

Usvajanje ove rezolucije dolazi u trenutku kada se Crna Gora suočava s izazovima na svom europskom putu i pokušava održati dobrosusjedske odnose s Hrvatskom. Hrvatska očekuje da će Crna Gora prioritetno pristupiti rješavanju pitanja utvrđivanja odgovornosti za zločine koje su državljani Crne Gore počinili tokom agresije na Hrvatsku devedesetih godina.