Duboki nemar i mazanje očiju: Niko neće odgovarati za ekološku katastrofu kod Užica?

Deponija užice.jpg/
Deponija Užice: U Srbiji se ne sprovodi ispitivanje zagađenja vazduha kancerogenim česticama
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Tek posle 20 dana neprekidnog kuljanja dima i vatre požar na deponiji Duboko kod Užica je ugašen za vikend bez ikakvih naznaka da će neko odgovarati za ovu ekološku katastrofu.

Na pozive građana da se smetljište zatvori, a odgovorni privedu pravdi, reaguje se uobičajenim populizmom pred izbore, pa se za sve viđeno krive oni prethodni iako je aktuelni režim sa Srpskom naprednom strankom (SNS) na čelu na vlasti već punih 12 godina.

Kao poseban vid mazanja očiju izdvaja se novih 30 miliona evra za sanaciju i proširenje smetljišta koje je punu godinu radilo bez dozvole.

“Zbog višednevnog požara na deponiji Duboko kod Užica zagađene su podzemne i površinske vode”, upozorili su nekoliko puta za 20 dana koliko je gorela najveća sanitarna deponija u zemlji iz Inicijative Pravo na vodu i Udruženje građana Libergraf.

Zagađena voda

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

“Ukoliko se ocedne vode sa deponija ne sakupljaju i prečišćavaju, zagađuju podzemne i površinske vode. Sanitarna deponija Duboko ima ugrađenu nepropusnu podlogu kojom se sprečava prodiranje ocednih voda u zemlju. Takođe, postoji sabirna laguna za te vode, kao i isplaniran sistem za prečišćavanje. I pored toga što deponija Duboko ima nepropusnu podlogu, zbog zanemarivanja, a onda i zatrpavanja sanitarnih kaseta, sistem prikupljanja ocednih voda je van funkcije, a prečišćavanje nikada nije ni uspostavljeno”, upozorili su iz pomenute inicijative, dok su ekolozi posebnu pažnju skrenuli na štetne materije koje su emitovane u atmosferu, a koje su građani danima udisali.

U međuvremenu, stanovnici okolnih mesta, budući da je ovo bila deponija za grad Užice i Čačak, kao i sedam okolnih opština, počeli su da se dave ne samo u smradu i smogu već i otpadu koji se zbog požara nije odlagao na pomenuto smetljište.

Kako se sve događa u predvečerje lokalnih izbora, to je i angažman opozicije pojačan, pa ona zajedno sa građanima na protestima traži ostavke nadležnih i zatvaranje smetljišta o kome režim nema mnogo lošeg za reći. Naprotiv, na sve optužbe o zagađenju vazduha odgovara se prostim “ne meri se”.

Naime, odgovarajući na brojna pitanja o zagađenju koje je požar prouzrokovao, kao i uzrocima nastanka vatrene stihije i tri nedelje koliko je trajalo gašenje, direktor Javno-komunalnog preduzeća Duboko Momir Milovanović odgovara:

“Požar se posle dva dana proširio enormnom brzinom i zahvatio je oko četiri hektara. U toku požara došlo je do obrušavanja jednog dela, bilo je dima, dobro smo se organizovali i ugasili požar, tako da nijedan radnik koji je bio na terenu nije povređen, a nije bilo oštećenja ni na imovini kako našeg preduzeća tako ni privatnih firmi koje su angažovane.”

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Odgovarajući na novinarska pitanja, Milovanović je rekao da je dozvola za rad istekla pre godinu i da su i dok je dozvola bila važeća, uputili zahtev za proširenje, ali da zbog kapaciteta Ministarstvo još nije izdalo dozvolu.

O zahtevima da se zatvori deponija rekao je da se onda sklone i kontejneri sa ulica, pa da vidimo gde će svako od nas otpad bacati. Ili da ga kod svoje kuće drži, ali da ga neće baciti ni na državno zemljište, ni lokalnih samouprava i neka svako rešava svoj otpad.

Upitani o zagađenju vazduha, odnosno emitovanju kancerogenih čestica s požara (dioksina i furana), nadležni objašnjavaju da se takva vrsta provere u Srbiji ne sprovodi.

Novo ulaganje

“Postoji uredba koja jasno propisuje i zakonska regulativa po kojoj se radi ispitivanje čestica PM 2,5 i PM10. Nijedna relevantna laboratorija u Srbiji ne radi ispitivanja kada je u pitanju monitoring drugih čestica iz ambijentalnog vazduha. U saopštenjima na osnovu podataka merenja koja radimo kvalitet vazduha ne utiče na zdravlje stanovništva”, odgovara za medije direktorka Zavoda za javno zdravlje dr. Marija Palikuća.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Konačno, država je najavila novo ulaganje u sanitarnu deponiju od bezmalo 30 miliona evra, utvrdivši da su svi oni koji traže njeno zatvaranje neodgovorni.

Podsetimo, Duboko je izgrađeno uz značajna sredstva Evropske unije od oko 15 miliona evra, a deponija je počela sa radom 2011. godine. Poslednji i najveći do sada požar u nizu, nažalost, nije bio i prvi.