Dinar na Kosovu odlazi u istoriju

Od danas se na Kosovu primenjuje uredba Centralne banke kojom se predviđa da je jedina dozvoljena valuta - evro, što znači da će Srbi na severu ostati bez mogućnosti korišćenja dinara. Na terenu stvari izgledaju sasvim uobičajeno, ali je pitanje kako će se situacija odvijati za dva meseca kada prođe period prilagođavanja.
Građani sa severa, koji plate primaju u dinarima, više nemaju mogućnost da novac podižu u Komercijalnoj banci, koja je zatvorila svoje poslovnice ostavljajući svima mogućnost da posluju samo u evrima.
Korisnici Komercijalne banke koji baš žele da u toj banci podignu novac morali bi da idu u Rašku, oko 70 kilometara dalje.
Tranzicioni period
Pitanje koje Srbi postavljaju je dokle će to tako biti, kako će funkcionisati Poštanska štedionica ili da li će građani primanja koja im dolaze iz Srbije morati da podižu u evrima. Ono što, takođe, ne znaju jeste dokle će moći da plaćaju u dinarima.
Iz Centralne banke Kosova i Vlade Kosova rekli su danas da neće biti kažnjavanja i da će obezbediti tranzicioni period, ali se ne zna koliko će on trajati. Evropska unija tražila je da taj period traje što duže. Iz Beograda odgovora o ovim pitanjima još nema, s tim što se danas oglašava Narodna banka Srbije.
Najpre je zamenik predsednika kosovskog premijera Besnik Bislimi kazao da Vlada moli Centralnu banku Kosova da uspostavi komunikaciju sa Narodnom bankom Srbije kako bi pronašli najprikladniji mehanizam koji omogućava nastavak daljeg slanja novca iz donacija iz Srbije za građane Kosova.
“Dinar nije bio dozvoljen na Kosovu ni ranije, tako da uredba ne može da ga zabrani. Dakle, zabrana specifične novčane jedinice i pokušaj da se uredba tretira kao zabrana pojedinačne novčane jedinice nije tačna. Njen cilj je zaštita potrošača i platnog sistema na Kosovu”, naveo je Bislimi.
Odgovor NBS je sledeći:
“U vezi sa najnovijim jednostranim merama Privremenih institucija samouprave na Kosovu i Metohiji (KiM), kojima se direktno ugrožava egzistencija srpskog stanovništva, kroz sprečavanje unosa i korišćenja srpskog dinara na KiM za obavljanje gotovinskih platnih transakcija, a što praktično znači nemogućnost isplate zarada, penzija, socijalnih davanja i drugih prihoda srpskom stanovništvu u dinarima, NBS će u saradnji sa ostalim državnim institucijama preduzimati sve potrebne mere vodeći računa o interesima građana Srbije i posledicama koje primena uredbe može imati na njihov opstanak”, poručuju iz ove institucije, dodajući da “privremene institucije samouprave na KiM” nisu ovlašćene da proklamuju evro, niti bilo koju drugu stranu valutu jedinom dozvoljenom valutom.
“Takođe, evro ne može da predstavlja legalno sredstvo plaćanja na KiM, budući da je NBS jedina nadležna emisiona institucija koja je ovlašćena da odlučuje o upotrebi dinara na celoj teritoriji Srbije”, navode iz NBS-a.
Oni tvrde da je neophodno bez odgađanja staviti van snage “diskriminatorske, protivpravne i nečuvene mere koje su uvele Privremene institucije u Prištini kako bi se omogućio nesmetani transport i distribucija dinara i sprečilo uskraćivanje elementarnih uslova za život srpskom stanovništvu na KiM”.
Nove komplikacije
Evropska unija je izrazila zabrinutost zbog posledica koje bi odluka Centralne banke Kosova o ukidanju dinara mogla da ima na svakodnevni život kosovskih Srba i apelovala na Prištinu da obezbedi dovoljno dug period tranzicije i pronađe rešenje za ovo pitanje putem pregovora u okviru dijaloga pod pokroviteljstvom EU.
“EU je zabrinuta zbog posledica koje ova odluka može imati na svakodnevni život kosovskih Srba i drugih zajednica na Kosovu zbog odsustva prethodnih konsultacija, posebno zbog njenog uticaja na škole i bolnice, s obzirom na očigledno odsustvo alternativa u ovom trenutku”, ističe se u saopštenju izdatom ovim povodom.
Dodaje se da kratak tranzicioni period za primenu uredbe, u kombinaciji sa nedostatkom informacija i praktičnih rešenja za sve pogođene zajednice, rizikuje da ozbiljno iskomplikuje njihove živote.