Pravda u BiH je spora, prespora: Stotine odbjeglih ratnih zločinaca nikada neće biti procesuirano

31. godišnjica masakra na Markalama/Senad Gubelić

Foto: Senad Gubelić/Oslobođenje

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Hiljade godina zatvora izrečeno je ratnim zločincima. Još je na hiljade onih osumnjičenih za ratne zločine, za ubistva, silovanja, sakaćenja, mučenja...Vrijeme čini svoje. Rok na rok. Mnogi nisu ispoštovani. One koje je pravda stigla, umiru na izdržavanju kazne, neki na putu za izdržavanje, neki i prije presude, a neki su i pobjegli.

- Puno vremena je izgubljeno zahvaljujući Tužilaštvu. Njihovom traženju u cijelom tom procesu, traženju načina kako da se ispuni norma, a ne da se procesuira što veći broj počinilaca ratnog zločina. Imali smo niz vrlo loših rješenja. Došli smo sada u cajtnot. Na kraju krajeva imate i samu A listu koja je dostavljena od strane Haškog tribunala gdje su ljudi utvrdili da postoje elementi krivične odgovornosti za konkretna lica i to se izmigoljilo iz ruku naših tužilaca, rekao je Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida.

Stotine je odbjeglih. Teško ih je pobrojati imenom i prezimenom. Bježe gdje stignu, najviše u Srbiju i Hrvatsku, koje ih onda ne žele izručiti Bosni i Hercegovine. Od pravde ionako spore lako pobjegnu, pa se još pravdaju pričama o optužnicama koje su, ako bismo njih slušali, sve političke i montirane. Svi ratni zločini neće biti procesuirani. Advokatica Tatjana Savić kaže da je došlo vrijeme da se to prihvati.

- Već godinama govorim da će se predmeti ratnih zločina završiti prirodnim putem, a ne pravnim i ne zahvaljujući bilo kakvim strategijama koje su služile samo da se produžavaju rokovi, a ne da se postignu stvarni rezultati. Prosto javnost u BiH treba prihvatiti činjenicu da se privodi kraj predmetima ratnih zločina jer oni za koje su bili valjani dokazi su do sada procesuirani, a jednostavno, nažalost, nakon svakog sukoba veliki broj slučajeva ostane nerazrjašanjen, smatra advokatica Tatjana Savić.

Misija OSCE-a u BiH navodi da sva tužilaštva u BiH imaju značajan broj neriješenih predmeta ratnih zločina. Računaju da su do kraja 2023. godine, domaće pravosudne institucije okončale ukupno 742 predmeta ratnih zločina sa 1.136 optuženih. Otkucava i produženi rok Strategije za rad na predmetima ratnih zločina.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prilog Dženise Zukančić.

 

Kompletan O Dnevnik pogledajte u nastavku.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja