Pitka voda i čist zrak nemaju cijenu
Klimatske promjene i klimatska kriza vidljive su na cijeloj planeti.I dok većina evropskih zemalja pokušava uraditi sve što struka smatra ispravnim, u BiH pomaka nema. Zagađenost gradova u BiH veoma često je u vrhu. Struka je svoje rekla i opet ponovila, ali konkretnih zakonskih pomaka nema. O tome se govorilo danas. Okrugli sto na temu "Imam pravo na pitku vodu i zrak"
Ekolozi, profesori, klimatolozi godinama upozoravaju na klimatske promjene, na potrebu da čovjek smanji svoj štetni uticaj na okolinu. Od automobila, ložišta do potpuno novog odnosa prema ekologiji.
- Okupili smo se kako bi razmotrili kako će se BiH ponašati sad u klimatskoj krizi. Na žalost, mi živimo nastavak pljačkaške privatizacije. Prvo su nam opljačkali preduzeća a sad dolaze na red priorodni resursi. Rijeke, šume, planine. Na žalost dokle god se tako nastavlja, mi šanse nemamo.Oni su na putu da nas opljačkaju i to im je jedina zadaća, rekao je Anes Podić, EKO akcija.
Profesor Vedran Zubić kaže da godinama unazad se priča jedno te isto ali bez zajkonske legislative nema napretka.
- Ako se misli da svako dijete od 18.godina u školu i na fakultet riješiti problem saobrtaćaja. Neće. Mislim da dugo že vremena proći dok mi ne donesemeo neke legislative, npr ograničenost broja automobila ili jednostavno zabrana korištenja fosilnih goriva i plastike u zagrijavanju prostorija, smatra Zubić.
U akciju spašavanja prirode u BiH je uključen veliki broj građana. Okupljeni u neformalnu grupu ukazuju na propuste bh. društva kada je priroda u pitanju.
- Ja mislim da su najveći krivci građani koji su neodgovorni, a ovi ovamo sjeku hiljade hektara šume, grade zgrade bespravno i ilegalno. Npr. na Bječašnici sve su zgrade ilegalne jer nijedna zgrada nema federalnu dozvolu za okoliš i vodu. Nijedna zgrada, rekao je Nizar Zaćiragić, član neformalne grupe građana Za čistu vodu i zrak, te dodao:
- Koliko ja vidim politika utiče na povećanje zagašenja a ne smanjenje i ond kada imate zagađenost atmosfere imaćete i zagađenost svih ostalih aspekata. Ceste su napravljene kada je u Sarajevu bilo 30 000 automobila. Vi možete širiti centralne ceste kada penetracije ostaju zaglavljene.Treba riješiti problem transferzala, ali onda ne dozvoliti skretanje lijevo na transferzalama. Gradski promet nije riješen kupovinom nekoliko novih tramvaja. To se drugačije rješava.
Državni parlamentarci na Okruglom stolu Šemsudin Mehmedović i Jasmin Emrić kažu da je vrijeme da teme zagađenja vode i zraka budu zakonski regulisani.I da zakonske regulative koje postoje budu provodive.
- Konkretnih provođenja zacrtanih politika kada je u pitanju obezbjeđenje čiste vode i čistog zraka i čiste okolone očigledno da nije bilo. Zbog toga želimo da skremeo pažnju javnosti onima koji su novoizabrani zvaničnici da dalje tako neće moći, izjavio je Šemsudin Mehmedović, zastupnik u PD PSBiH.
Struka govori isto prethodnih trideset godina, daje smjernice i upozorava. Različiti nivoi vlasti od lokalnih do državnih osim prazne priče moraju poduzeti konkretne akcije.
Prilog Jovanke Nine Todorović.