Ispružena ruka EU: Novca ima, a znamo li kako do njega?
Put ka Evropskoj uniji donosi značajne koristi za Bosnu i Hercegovinu kroz finansiranje projekata koji poboljšavaju svakodnevicu građana. U okviru Interreg IPA programa prekogranične saradnje Hrvatske, BiH i Crne Gore realizirani su brojni projekti koji imaju konkretne rezultate.
Jedan od ciljeva programa je podrška prekograničnoj saradnji između zemalja članica EU i onih koje to tek trebaju postati. Prilikom razgovora sa sagovornika dobili smo uvid u konkretne rezultate zajedničkih projekata.
Ivana Belić, voditeljica strateških komunikacija REGEA, ističe uspjeh suradnje između Hrvatske i BiH u okviru evropskih projekata, posebno u područjima klimatskih promjena i energetike.
"Suradnja je iznimno dobra, uspješna i apsolutno poželjna, jer kada pričamo o klimatskim promjenama ili energetici, moramo raditi zajedno," poručila je Belić.
Jedan od projekata u implementaciji je Smart DeCARB, koji uključuje ugradnju obnovljivih izvora energije u energetski učinkovite zgrade u BiH, Hrvatskoj i Crnoj Gori. Cilj je postići energetsku samodostatnost.
"Projekt Smart DeCARB poseban je jer će se u Karlovcu, Bihaću i Nikšiću ugrađivati obnovljivi izvori energije kako bi zgrade postale energetski samodostatne," objašnjava Belić.
Ljudski kapaciteti ključni su za uspjeh projekata, naglašava Marko Perić, načelnik sektora za upravljanje Interreg programima u Ministarstvu vanjskih poslova.
"Ono što vam je najbitnije, to su ljudski kapaciteti. Bez njih, nema ničega," poručio je Perić.
Elvedin Sedić, gradonačelnik Bihaća, ističe uspjeh grada u prekograničnoj saradnji s Hrvatskom, zahvaljujući pozitivnim iskustvima u prethodnim projektima.
"Naša ranija iskustva su doprinijela da budemo ocijenjeni kao kredibilan partner," rekao je Sedić.
Bihać je također partner na projektu odgovornog upravljanja otpadom, koji ima cilj smanjenje divljih deponija i podizanje svijesti među građanima.
"Naš cilj je smanjiti, a ne povećavati deponije," naglašava Sedić.
Projekt Wood Key omogućio je modernizaciju Sportske dvorane „Luke“ u Bihaću, što je rezultiralo značajnim uštedama. Alma Džanić, šefica sektora za podršku poduzetništvu, ističe kako je cilj bio regionalna energetska tranzicija biomase.
Amir Ramić, direktor Javne ustanove za sport, potvrdio je da su koristi od projekta već vidljive, posebno u energetskoj efikasnosti i smanjenju troškova.
"Koristi su očigledne, prije svega u smislu energetske efikasnosti," rekao je Ramić.
Obnovljena dvorana sada je energetski efikasnija, a Bihać će nastaviti sudjelovati u evropskim projektima, koji donose koristi za grad i zajednicu.
Prilog Matee Jerković:
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/SgaDY7ymzT4?si=lkPbq0oQCGSM-tDI" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" referrerpolicy="strict-origin-when-cross-origin" allowfullscreen></iframe>