Znate li koliko vrijedi rad u "obećanoj zemlji" Balkanaca: Najbolje i najslabije plaćeni poslovi u 2025.

Ilustracija/ Pexels
Ovo je zemlja u koju Balkanci vrlo često emigriraju i mnogi sa ovih prostora je vide kao "obećanu zemlju". U potrazi za boljim životom, sigurnim poslom i pristojnom platom, hiljade ljudi iz regiona svake godine sele upravo tamo. I dok se mnogi pitaju koliko je zapravo isplativo raditi u toj zemlji, nova analiza donosi jasne odgovore.
Pri odabiru karijere, plata je i dalje jedan od ključnih faktora koji mnogima određuje smjer u kojem će krenuti. U Austriji, prema podacima za 2025. godinu, razlike u platama među zanimanjima su znatne, a zanimljivo je i koliko to utiče na zadovoljstvo radnika.
Iako se često vjeruje da su najplaćeniji poslovi rezervisani za ljekare, odvjetnike ili pilote, podaci portala Kununu pokazuju nešto drugačiju sliku. Najplaćeniji posao u Austriji trenutno je profesorska pozicija, s prosječnom godišnjom platom od 83.500 eura, dok je zadovoljstvo primanjima na ovoj poziciji 53 posto. Ljekari slijede odmah iza s 82.300 eura godišnje, iako je njihovo zadovoljstvo platama nešto niže – 48 posto.
U top deset najplaćenijih nalaze se i softverski arhitekti, pomoćnici ljekara, privatni bankari, voditelji programa, voditelji prodaje, menadžeri za ključne klijente, product owneri i porezni savjetnici. Iznosi prosječnih plata u tim zanimanjima kreću se između 67.000 i 75.000 eura godišnje. Zanimljivo je da privatni bankari i softverski arhitekti, iako ne prednjače s najvećim primanjima, iskazuju visoko zadovoljstvo svojom platom – čak 84, odnosno 73 posto.
Na drugom kraju platne skale nalaze se zanimanja koja, iako često društveno izuzetno značajna, nose znatno manju finansijsku naknadu. Pomoćnici u kuhinji, čistači, frizeri, radnici na benzinskim pumpama i dostavljači zarađuju u prosjeku između 25.000 i 28.000 eura godišnje. Najmanje zarađuju pomoćnici u kuhinji – samo 25.100 eura, dok zaposleni u profesijama poput čistača zgrada i blagajnika dobijaju tek nešto više. Zadovoljstvo primanjima u tim sektorima varira, ali je uglavnom ispodprosječno, pri čemu se čuvari životinja ističu kao najmanje zadovoljni – svega 29 posto ih je izjavilo da su zadovoljni primanjima.
Prema čuvenoj studiji nobelovaca Daniela Kahnemana i Angusa Deatona, granica sreće u kontekstu godišnje zarade iznosi oko 75.000 dolara (danas oko 64.000 eura). Većina najplaćenijih zanimanja u Austriji nalazi se upravo oko te granice, dok su oni s najnižim platama daleko ispod nje. Uprkos toj realnosti, neka zanimanja s nižim platama ipak bilježe solidno zadovoljstvo, što ukazuje da novac nije jedini faktor koji utiče na osjećaj ispunjenosti na poslu.
Austrijska radna scena time jasno odražava globalne trendove: visokoobrazovani i specijalizirani radnici ostvaruju veće prihode, dok sektor usluga, uprkos važnosti, i dalje ostaje finansijski podcijenjen.