Za razvoj privatnog sektora u BiH izdvojeno devet miliona eura

Zvanični početak realizacije trogodišnjeg projekta EU za Razvoj privatnog sektora u BiH (EU4PSD)/Senad Gubelić

Zvanični početak realizacije trogodišnjeg projekta EU/Senad Gubelić

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Projekt EU za razvoj privatnog sektora u BiH (EU4PSD) za cilj ima pomoći preduzećima u BiH da postanu otpornija, suoče se sa izazovima zelene i digitalne tranzicije, poboljšaju konkurentnost i inovativnost te uspješnije nastupe na evropskom tržištu, rečeno je na predstavljanju projekta u Sarajevu.

Stefano Ellero, šef kooperacija u Delegaciji EU u BiH, istakao je kako je najvažnija stavka u ovom devet miliona eura vrijednom projektu, jeste da se ojača konkurentnost preduzeća u Bosni i Hercegovini sa posebnim naglaskom na zelenu transformaciju i digitalizaciju.

Njemački ambasador u BiH Thomas Fitschen naglasio je kako je BiH učinila dosta na putu ka članstvu u EU, ali da predstoji još važnih koraka i reformi koje se moraju preduzeti.

- Ovaj projekat obuhvata četiri najvažnija cilja, a to su jačanje privrede, jačanje malih i srednjih preduzeća, jačanje zelene ekonomije i digitalizacije i konkurentnosti preduzeća, kazao je Fitschen.

Potredsjednik Vanjskotrgovinske komore u BiH Vjekoslav Vuković poručio je da će benefite ovog projekta osjetiti oko 200 preduzeća u BiH.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Privatni sektor je daleko brži od javne uprave i ovo je prilika da čujemo kako da sva pravila EU naš privatni sektor može primijeniti. Naš cilj je da se glas preduzetništva u Bosni i Hercegovini mnogo glasnije čuje, kazao je Vuković.

Podršku projektu dala je i Vlada TK-a jer većina malih i srednjih preduzeća s područja ovog kantona, prema riječima Edina Durakovića, ministra privrede TK-a, gravitira prema izvozu te će MSP-ovi sigurno iskoristiti svu podršku koju projekt pruža.

Ovaj trogodišnji projekt vrijedan je oko devet miliona eura, a finansiraju ga Evropska unija i njemačko Federalno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), dok ga implementiraju GIZ i OECD.