Veliki izazovi stoje pred tekstilnom industrijom
Aktualna problematika u industriji tekstila, odjeće, kože i obuće u Bosni i Hercegovini bila je u fokusu Skupštine Asocijacije industrije tekstila, odjeće, kože i obuće u BiH i okruglog stola koji je održan o temi Izazovi T.O.K.O. industrije, a koji su održani početkom mjeseca u prostorijama Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine.
Ambijent
Učesnicima događaja, predstavnicima kompanija, institucija i organizacija iz Bosne i Hercegovine na početku se obratio predsjednik VTKBiH Vjekoslav Vuković, koji je ukazao na značaj ove industrije u BiH, te prezentirao aktivnosti Komore usmjerene na stvaranje povoljnijeg poslovnog ambijenta i boljih uvjeta za poslovanje bh. kompanija.
Na Skupštini Asocijacije T.O.K.O. usvojeni su Izvještaj o radu i Plan rada Asocijacije u narednom periodu, te prezentirani osnovni pokazatelji poslovanja ove industrije u 2023. u odnosu na isti period prošle godine, te trendovi u razdoblju I-V mjesec 2024, u odnosu na isti period 2023. godine.Tokom prezentacije istaknuto je da je vrijednost izvoza bh. industrije tekstila, odjeće, kože i obuće u 2023. iznosila 1.864.925.173 KM i veća je za 1,68 posto u odnosu na 2022, dok je vrijednost uvoza ove industrije u 2023. iznosila 2.394.143.843 KM i manja je za 2,45 posto u odnosu na 2022. godinu.
Istovremeno, tokom šest mjeseci 2024. zabilježen je izvoz vrijedan 853,8 miliona KM i vrijednost izvoza je manja za 13 posto u odnosu na isti period prošle godine, dok je uvoz iznosio 1,2 milijarde KM i manji je 6 posto odnosu na isti period 2023. godine. Sagledavanje cjelogodišnjih podataka, kako je napomenuto, od suštinske je važnosti za precizniju analizu, imajući u vidu prethodna iskustva s rezultatima koji su pokazali pozitivne trendove.
Kako je na nedavno održanoj konferenciji za novinare prezentirajući vanjskotrgovinsku razmjenu BiH sa svijetom kazao Slaviša Ćeranić, direktor Sektora za makroekonomski sistem u VTK-u BiH, proizvodi tekstilne industrije su uz električnu energiju, željezo i čelik uzročnici pada izvoza BiH u prvih šest mjeseci ove godine.- Kada je riječ o tekstilnoj industriji, evidentno je da su veliki izazovi pred ovom industrijom koja bilježi i pad izvoza i pad uvoza. Skladišta su pretrpana proizvodima ove industrije, smanjen je izvoz obuće i sve to utiče na konačne brojke. Kao što sam rekao, BiH je oslonjena na EU, koja je naš najznačajniji partner i sva dešavanja iz EU se reflektuju na BiH. Ipak, prema svim faktorima, do kraja godine situacija bi se mogla stabilizovati i ekonomska aktivnost bi se trebala poboljšati, kazao je Ćeranić.
Inicijative
U fokusu Skupštine T.O.K.O. bila je i diskusija o budućim inicijativama tokom koje su prisutni analizirali rastuće troškove repromaterijala, energenata i izazove nedostatka radne snage. Naglašena je potreba za podrškom institucionalnih mjera koje bi osnažile poslovno okruženje i povećale konkurentnost sektora.
Učesnicima događaja predstavljena je i Strategija razvoja industrije tekstila, odjeće, kože i obuće u Federaciji BiH za period 2024-2033, a u okviru okruglog stola Izazovi T.O.K.O. industrije, koji je bio fokusiran na daljnju raspravu i konkretna rješenja za postojeće izazove, upriličena je prezentacija o izmjenama pravila o porijeklu u okviru Revidirane PEM konvencije, te pravila koja će važiti od 1.1.2025, a koju je održala Elma Demir, predstavnica Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine.