Umjesto da zamrznu cijene za bolji standard građana, nadležni 'pušu na hladno'

Inflacija cijene hrana/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prema podacima Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), u polovini ekonomski razvijenih zemalja i gotovo 60 posto zemalja u razvoju ukupna inflacija došla je u zonu ciljanog postotka.

Reforme

Očekivano je kretanje smanjenja kamatnih stopa vodećih centralnih banaka svijeta, a ECB i FED do sada su kumulativno smanjili referentne kamatne stope za ukupno 75 baznih bodova. Prevladavajući konsenzus finansijskih analitičara je da će ECB nastaviti s trendom snižavanja kamatnih stopa, dok će FED biti u leru do sredine 2025.

Neophodno je da Vlada pregovara sa trgovcima i da dođu do zajedničkog rezultata, odnosno do paketa od 30 do 50 artikala koji su neophodni za normalan životni standard

Zato mislim da je pravi trenutak da se započnu, nastave i ubrzaju reforme koje mogu povećati produktivnost. Rast produktivnosti nam može podignuti stopu BDP-a, neutralizirati efekte nedostatka radne snage i doprinijeti daljnjem porastu plaća, sa naglaskom na zdravi rast plaća.
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U godini pred nama korisno je spomenuti set novih fiskalnih zakona koji nam trebaju te zakonodavni okvir koji će bolje regulisati državna preduzeća.

Ovih dana svjedočimo gotovo svakodnevnom rastu cijena u našim trgovinama. Međutim, neće inflacija sada podivljati kao prije dvije godine, no činjenica je da i dalje rastu troškovi i onima koji proizvode i onima koji prodaju, poput goriva, distribucije, električne energije, plina... dok marže trgovaca ovim berzanskim robama nisu rasle već nekoliko godina, a dio robe se zbog kontrolisanih cijena prodavao i po nižim cijenama nego ranije (plin).

Kako bi spriječile rast cijena u trgovinama, neophodno je da vlade donesu “vladine liste” od 30 do 50 proizvoda kojima bi cijene bile zamrznute. Vlada bi morala ovakvu mjeru uključiti u svoje aktivnosti kako bi poboljšala standard građana, no zasad, što bi u narodu rekli, “pušu na hladno” i čekaju da vide kakve će reakcije izazvati minimalna plata u FBiH.

Mora se priznati da nikad niko nije obuzdao inflaciju reguliranjem cijena 10-20 proizvoda i to je jasno svima koji imaju bilo kakvo znanje o ekonomiji. Prema najavama vlasti, od početka godine plaće će znatno porasti, a, u isto vrijeme, vidimo da je veliki broj dobavljača, odnosno, trgovaca kako u velikim trgovačkim lancima tako i u malim trgovinama najavio poskupljenja ili je već poskupjelo u prosjeku od 5 do 7 posto u periodu od 15 dana i to kako prehrambenih tako i neprehrambenih proizvoda.

Svi smo svjesni da je mjeru sa ograničenim cijenama moguće izbjeći, te su često u ovakvim prilikama police u dućanima bile prazne, a alati za obuzdavanje cijena kojima raspolaže vlada prilično su ograničeni, zbog čega se očekuje dodatni angažman i drugih tijela države poput inspekcijskih organa i raznih agencija za zaštitu tržišta, kupaca i slično.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Bojkot

Mislim da bi lista, kao što sam napisao, trebala da sadrži oko 50 proizvoda. Ovo bi svakako bila privremena mjera, a pravo rješenje je daljnje podizanje nivoa penzija i medijalne plaće, jer je potrebno povećati produktivnost naše ekonomije te izvozne robe proizvedene u našoj zemlji. Već smo konstatovali da ova lista sa ograničenim cijenama proizvoda ne bi smanjila inflaciju, ali bi sigurno pomogla građanima. Potrošači se bune zbog cijena, a potrošnja nam je u decembru rasla duplo u odnosu na inflaciju kod hrane, što znači da su ljudi i dalje optimistični u pogledu potrošnje i da ne bojkotuju trgovine.

Neće inflacija sada podivljati kao prije dvije godine, no činjenica je da i dalje rastu troškovi i onima koji proizvode i onima koji prodaju

Tko ima, taj i troši, a tko nema, ne kupuje ni 30 zaštićenih proizvoda. Kad je francuski predsjednik Emmanuel Macron 2022. pozvao francuske trgovce da snize cijene, njihov najveći trgovački lanac Caferour u startu ih je zamrznuo 100. Ako se to moglo u Francuskoj koja ima 8 puta veći standard od Bosne i Hercegovine, onda kod nas treba ograničiti cijene proizvoda na 700 artikala, a ne na 100.

Bitno je još istaći da se kod nas potrošači uopšte ne snalaze koji su proizvodi s ograničenim cijenama. Na policama pojedinih dućana su loše označeni, potrošači ih traže, ali ne nalaze pa bi bilo neophodno taj dio malo bolje urediti.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zbog stalnog povećanja cijena i smanjenog kupovnog potencijala, građani bi vrlo skoro mogli pozvati na građanski bojkot kako tržnih centara tako i malih trgovina, kako su to ovih dana uradili u susjednim nam zemljama.