Šta je mladima u BiH presudno za novi posao? - Dvije stvari bitne, ostale su manje važne
Plata i dobri međuljudski odnosi i dalje su najvažniji faktori pri odabiru poslodavca, pokazalo je istraživanje provedeno tokom Regionalnog sajma poslova. Istraživanje je obuhvatilo više od 6.000 ispitanika iz regije, uključujući više od 800 iz Bosne i Hercegovine. Rezultati otkrivaju i rastući optimizam među mladima u BiH kada je u pitanju pronalazak prvog zaposlenja, ali i niz izazova s kojima se suočavaju nezaposleni i zaposleni radnici.
Znanje i vještine
I ove godine za vrijeme trajanja Regionalnog sajma poslova, MojPosao.ba je proveo istraživanje čiji je cilj bio utvrditi stanje na bosanskohercegovačkom i regionalnom tržištu rada. Istraživanje je provedeno s partnerskim portalima iz regije MojPosao.hr, Infostud.rs, Vrabotuvanje.com.mk i Deloglasnik.si.
Kako je pokazalo istraživanje, na prvom mjestu faktora kojima se vodimo kod odabira novog posla i ove je godine visina plate (71 posto ispitanika). Dobri međuljudski odnosi i dalje su izuzetno važni te se nalaze na drugom mjestu (64 posto). Iako ispitanici obraćaju pažnju i na druge stvari prilikom odabira poslodavca, sve drugo je manje važno. Na trećem mjestu nalazi se radno vrijeme (42 posto), a na četvrtom mogućnost učenja i napredovanja (34 posto). Sigurnost posla najvažnija je za svakog petog ispitanika (23 posto). Visina plate i dobri međuljudski odnosi na prvom su mjestu ispitanicima svih zemalja regije.- Učesnike istraživanja smo pitali šta je, po njihovom mišljenju, najvažnije za dobivanje posla, odnosno čime mogu osvojiti potencijalnog poslodavca. Najviše ispitanika iz Bosne i Hercegovine (33 posto) smatra da su to znanja i vještine, te njihova motivacija i želja za zaposlenjem (29 posto). Tek 18 posto ispitanika smatra kako je za dobivanje posla važno radno iskustvo. Zanimljivo je da svega četiri posto ispitanika smatra kako je za dobivanje posla važna sreća, a sedam posto da su važni dobri kontakti i poznanstva. Formalno obrazovanje ističe svega jedan posto ispitanika, dok tri posto smatra kako je važna stranačka pripadnost, saopćili su iz MojPosao.ba.
Svega 23 posto ispitanika dobilo je povišicu ove godine, dok ih je još 9 posto dobilo korekciju usklađenu s inflacijom. Istraživanje je pokazalo da više od polovine ispitanika (54 posto) ove godine niti je dobilo povišicu niti je očekuje, dok 14 posto povišicu nije dobilo, ali joj se nada do kraja godine. Kad je riječ o priželjkivanoj plati, ispitanici iz BiH u najvećoj mjeri (32 posto) žele platu između 1.501 i 1.900 KM.Izbor
- U iduću godinu posao namjerava promijeniti 61 posto ispitanika, što je nešto manje nego prošle godine, međutim, prema podacima o stvarnoj promjeni, vidimo da više ispitanika to planira učiniti nego ih stvarno i učini. Strah od gubitka posla je prisutan kod 20 posto ispitanika, dok njih 45 posto ne razmišlja o tome. Govoreći o mogućnosti izbora za kojeg bi poslodavca željeli raditi, najveći broj ispitanika, 40 posto, smatra rad u privatnoj kompaniji u stranom vlasništvu najpoželjnijom opcijom, dok bi 28 posto ispitanika radilo za državu, stoji u istraživanju.
Od ispitanika koji se još školuju, najveći broj njih iz Bosne i Hercegovine, čak 58 posto, vjeruje kako novi posao mogu pronaći u roku od tri mjeseca nakon što završe školovanje, dok 5 posto ispitanika posao već čeka ili već radi. Ovo je značajno povećanje u odnosu na prošlu godinu, kada je 40 posto ispitanika smatralo kako će posao pronaći unutar tri mjeseca.
U istraživanju je učestvovalo više od 6.000 ispitanika, od kojih je više od 800 ispitanika bilo iz BiH. Među ispitanicima iz BiH bilo je 63 posto zaposlenih, 33 posto nezaposlenih, te tri posto ispitanika koji se još školuju.