Sanja Miovčić: BiH je još na samom početku ulaganja u održivo poslovanje

U organizaciji Vijeća stranih investitora BiH i Al Falah International u Sarajevu je nedavno održan poslovni skup pod nazivom Aspiring Future Impact - AFI CIRCLE UAE 2024.
- Već nekoliko godina postoje različite individualne inicijative i nastojanja da se ojačaju poslovne veze između BiH i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Ovoga puta na prijedlog investitora koji se upoznao sa prilikama za ulaganje u našu zemlju nakon predstavljanja na Expo 2021. godine, po preporuci ambasadora naše zemlje u UAE, a u saradnji sa Vijećem stranih investitora učinjen je konkretan korak u cilju povezivanja dvije zemlje kroz organizaciju prestižnog poslovnog skupa. Domaćin i inicijator ovog okupljanja bila je kompanija Al Falah International (AFI) iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, koja je u saradnji s Vijećem stranih investitora (FIC) okupila čelnike iz javnog i privatnog sektora kako bi unaprijedili saradnju na održivosti, cirkularnoj ekonomiji, trgovini između UAE i BiH i porazgovarali o prilikama koje ona stvara, kazala nam je Sanja Miovčić, izvršna direktorica Vijeća stranih investitora BiH.
Jačanje privrednih veza
Prema njenim riječima, cilj skupa bio je da ovim povodom na istom mjestu okupe predstavnike najvećih bh. kompanija, preduzetnike i investitore, lidere, donositelje odluka, vizionare, da podijele stajališta i iskustva o najinovativnijim globalnim tehnološkim rješenjima današnjice, a koji žele da prošire poslovanje ili ojačaju privredne veze sa UAE.
- Naša zemlja je još na samom početku ulaganja u održivo poslovanje i svjesni smo da će svaka kvalitetna razmjena iskustava i ideja potaći investicije u zelenu tehnologiju i ekološki osviještene projekte sa posebnim osvrtom na cirkularnu ekonomiju, pružajući tako mogućnost investitorima i lokalnim kompanijama da svoje poslovanje učine održivijim i budu ukorak sa svijetom, kazala je Miovčić.
Ovaj događaj, kako ona kaže, predstavlja platformu za buduću saradnju između BiH i UAE.
- Veoma smo zadovoljni ovim prvim susretom i svjesni smo potrebe da ovakva okupljanja posluže kao platforma za detektovanje atraktivnih poslovnih prilika, istraživanje novih mogućnosti saradnje, privlačenje investicija, plasiranje pravih proizvoda na prava tržišta i udruživanje znanja i iskustva u svrhu zajedničkog prosperiteta, dodala je ona.
Istakla je i kako Vijeće stranih investitora smatra da postoji potencijal za unapređenje ekonomskih odnosa između ove dvije zemlje, te da će u narednom periodu doći do konkretne saradnje na privrednom i investicionom planu, naročito u oblasti turizma, transporta, građevine, energetike, prehrambene industrije, namjenske industrije i sl.
- Drago mi je da je ovaj skup jedan u nizu koraka koji su već preduzeti, što od političara što od privrede, kako bismo svi zajedno uložili dodatne napore za formalizovanje saradnje, bolje upoznavanje prilika i mogućnosti te stvaranje jačih ekonomskih i kulturnih veza. Ukidanje viza za državljane BiH od 5. decembra prošle godine, kao i sporazum o zaštiti investicija koji je u završnoj fazi će dodatno poboljšati poslovni ambijent između dvije zemlje i podstaći saradnju, naglasila je Miovčić.
Vijeće stranih investitora u BiH, pored svakodnevnog pružanja podrške stranim i domaćim investitorima u zemlji, također je opredijeljeno da podržava sve inicijative vezane za zelenu energetsku tranziciju, cirkularnu ekonomiju i održivost u širem smislu.
- Uzimajući u obzir činjenicu da većina naših članica dolazi iz zemalja EU, na osnovu iskustava i znanja naših članica, FIC kao asocijacija može uveliko doprinijeti prilikom procesa usklađivanja zakonodavstva u državama regiona u ovoj oblasti sa direktivama EU, Energetskom politikom i procesom integracije. Naše kompanije učestvuju na gotovo svim značajnim konferencijama i drugim događajima koji se tiču ove teme, pružajući informacije domaćim kompanijama o održivosti, te predstavljaju najnovija tehnička dostignuća iz oblasti cirkularne ekonomije i pametnih rješenja. Kada govorim o cirkularnosti, vrlo nam je važno da pored kompanija i sama sredina u kojoj kompanije posluju bude podržavajuća i stvori uslove kako bi se ovakav model poslovanja ostvario, ali isto tako privukli novi investitori, pojasnila je Miovčić.
AFI Circle UAE 2024. ne samo da je pružio značajnu priliku za buduću međunarodnu poslovnu saradnju već je omogućio i kompaniji iz Abu Dhabija da prikaže i predstavi jednu od svojih ključnih linija proizvoda Greenopack. Riječ je o jednom od glavnih proizvoda Al Falah Internationala u Sarajevu, koji predstavlja značajan iskorak ka ekološkim praksama u industriji ambalaže.
Borba za ulagače
Miovčić kaže kako se svaka država na svijetu bori za pažnju i naklonost stranih investitora.
- Činjenica je da privlačenje stranih investitora i zadržavanje njihovih ulaganja u određenoj zemlji zahtijeva razumijevanje njihovih potreba i očekivanja, te stvaranje povoljnog poslovnog okruženja. Ključni faktori za privlačenje i zadržavanje stranih investitora svakako uključuju stabilnost i predvidljivost. Postoji stalni interes investitora za ulaganja u BiH. Ono što najviše motiviše strane investitore da ulažu u BiH jeste potencijal domaćeg tržišta, zatim iskustva i tradicija koju BiH ima u određenim granama industrije, njen geografsko-strateški položaj, te postojeći resursi i logistika. Investitori traže političku i ekonomsku stabilnost kako bi smanjili rizik ulaganja. Ključni faktori su svakako primjena zakona i regulativa, te predvidljiva porezna politika.
U današnjem okruženju i globalnim uslovima koji su jako nepredvidivi, za mnoge države i čak daleko razvijenije ekonomije privlačenje stranog kapitala je od primarne važnosti. Dolazak velikih investitora sa sobom donosi i primjenu tehnoloških dostignuća i inovacija u poslovanju, te predstavlja pozitivan pomak u ekonomskom razvoju u svakom smislu. U kontekstu Bosne i Hercegovine i privlačenja stranih investitora, tri su glavna segmenta na čijem razvoju bi se interoperabilno trebalo raditi, a to su: digitalizacija poslovanja (naročito digitalna transformacija malih i srednjih preduzeća), promocija, razvoj i unapređenje standarda e-commerce industrije, te uspostavljanje digitalizacije i tzv. e-vlade u svim institucijama u zemlji, naglasila je Miovčić.