SAD na ovaj proizvod iz četiri zemlje jugoistočne Azije uveo carine od 3521%

carine izvoz ilustracija/
Foto: Ilustracija/Arhiv
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

SAD je uveo nove carine na uvoz solarnih panela iz četiri zemlje jugoistočne Azije, koje dosežu i do 3521 posto, čime je domaćim proizvođačima donio veliku pobjedu, ali i dodatno otežao razvoj obnovljivih izvora energije u zemlji, piše Bloomberg.

Carine, objavljene jučer, rezultat su jednogodišnje istrage o trgovačkim praksama, koja je utvrdila da proizvođači solarnih panela u Kambodži, Vijetnamu, Maleziji i Tajlandu "nepošteno profitiraju od državnih subvencija i prodaju svoje proizvode u SAD-u po cijenama nižim od troškova proizvodnje". Istragu su zatražili domaći proizvođači solarnih panela, a pokrenuta je za vrijeme bivšeg predsjednika Joea Bidena.

Iako će ove carine koristiti američkim proizvođačima, istovremeno će značajno otežati rad američkim proizvođačima obnovljivih izvora, koji se već dugo oslanjaju na jeftine uvozne komponente, dodatno povećavajući neizvjesnost u sektoru koji je ionako izložen čestim političkim i regulatornim promjenama u Washingtonu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Široka paleta carina

Ove carine dolaze uz široku paletu carina koje je uveo američki predsjednik Donald Trump, a koje su već uzdrmale globalne opskrbne lance i tržišta. Odluka Ministarstva trgovine predstavlja pobjedu za domaću proizvodnju, što su pokušali potaknuti i Trump i Biden. Među potencijalnim dobitnicima su Hanwha Q Cells i First Solar Inc., između ostalih.

Iako su obećanja o subvencijama i potražnja potaknuta Bidenovim Zakonom o smanjenju inflacije doveli do vala interesa i ulaganja u nove domaće tvornice solarnih panela diljem SAD-a, proizvođači su upozoravali da su te tvornice ugrožene zbog inozemnih konkurenata koji prodaju opremu ispod tržišne cijene.

"Ovo je odlučujuća pobjeda za američku proizvodnju", rekao je Tim Brightbill, supredsjedatelj međunarodne trgovačke prakse u tvrtki Wiley i glavni odvjetnik koalicije solarnih kompanija koje su pokrenule slučaj.

"Nalazi potvrđuju ono što već dugo znamo: da kineske solarne tvrtke varaju sistem, potkopavaju američke tvrtke i oduzimaju radna mjesta američkim radnicima", dodao je.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Carine od 3521 posto

Carine na razini cijelih zemalja dosegle su čak 3521 % za Kambodžu, što odražava odluku te zemlje da prestane sudjelovati u istrazi, navodi Ministarstvo trgovine.

SAD je prošle godine iz ove četiri zemlje uvezao solarne opreme u vrijednosti od 12.9 milijardi dolara (11.19 milijardi eura), što čini oko 77 posto ukupnog uvoza solarnih modula.

Tvrtke koje nisu imenovane iz Vijetnama suočavaju se s carinama do 395.9 posto, dok je za Tajland postavljena stopa od 375.2 posto. Za Maleziju je određena stopa od 34.4 posto. Jinko Solar mora platiti carine od oko 245 posto za izvoz iz Vijetnama i 40 posto za izvoz iz Malezije. Trina Solar u Tajlandu suočava se s carinama od 375 posto, a iz Vijetnama s više od 200 posto. JA Solar moduli iz Vijetnama mogli bi biti oporezovani s oko 120 posto.

Cijene dionica kineskih solarnih kompanija uglavnom su ostale nepromijenjene nakon današnjeg otvaranja tržišta: Trina je pala za 1.6 posto, Jinko za 0.9 posto, a JA Solar za 0.1 posto, jer se odluka SAD-a uglavnom očekivala i tvrtke su već premještale dio proizvodnje u zemlje bez carina, poput Indonezije i Laosa.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Ne mislimo da će više stope imati značajan financijski utjecaj, osobito nakon nedavnih recipročnih carina, navodi se u bilješci BofA Global Researcha.