Potrebno je nastaviti rodno osviještenu politiku: Žene lakše uvode inovativna rješenja

Sandrine Friscia, predstavnica EIB-a za BiH i Crnu Goru/
Sandrine Friscia, predstavnica EIB-a za BiH i Crnu Goru
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Osiguranje jednakih ekonomskih mogućnosti je preduslov za prosperitetan i održiv rast otporan na klimatske promjene. Iako se uključivanje žena postepeno poboljšava, potrebno je još mnogo učiniti da bi se iskoristio potencijal talenta i liderskih sposobnosti žena. Na primjer, prema Evropskom institutu za ravnopravnost spolova, jednako učešće u poslovanju moglo bi do 2030. povećati svjetski bruto domaći proizvod (BDP) za 13 biliona USD, što bi dovelo do povećanja BDP-a po stanovniku EU od 9,6 posto.

Potencijal žena

Pružanje podrške preduzetnicama pomaže u stvaranju novih radnih mjesta i generira društvene koristi. Dokazano je da kompanije koje vode žene lakše uvode nove proizvode i inovativna rješenja. Podaci pokazuju da kompanije sa spolno raznolikim upravama imaju 60 posto veću šansu da smanje potrošnju energije i emisiju stakleničkih plinova za 40 posto.

Na Zapadnom Balkanu su stope zaposlenosti žena konstantno ispod onih u Evropskoj uniji, uz visok stepen nezvaničnog zaposlenja i neprilagođene razlike u platama

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Međutim, preduzetnice i dalje nailaze na prepreke u pristupu finansijama ili kapitalu. Prema bazi podataka FINDEX Grupacije Svjetske banke, postoji jaz od 1,7 biliona USD za finansiranje preduzeća u vlasništvu žena, dok više od 68 posto malih ženskih biznisa nema adekvatan pristup kreditima. Kada je riječ o zapošljavanju, prema Međunarodnoj organizaciji rada, trenutna globalna stopa učešća žena u radnoj snazi unatoč napretku iznosi nešto manje od 47 posto (kod muškaraca je taj postotak 72 posto).

image

Moramo iskoristiti liderske sposobnosti žena

Na Zapadnom Balkanu su stope zaposlenosti žena konstantno ispod onih u Evropskoj uniji, uz visok stepen nezvaničnog zaposlenja i neprilagođene razlike u platama. Žene čine 40 posto ukupno zaposlenih na Zapadnom Balkanu, a više od 23 posto njih ima nesigurne poslove. Prema izvještaju Vijeća za regionalnu saradnju, više od polovine produktivnog potencijala žena od 15 do 64 godine u regionalnim ekonomijama i dalje je neiskorišteno. Briga za starije, društvene norme i radno zakonodavstvo i dalje su prepreka za značajno povećanje njihovog ekonomskog učešća. Prema procjenama Svjetske banke, ukidanje tih spolnih razlika moglo bi dovesti do povećanja bruto domaćeg proizvoda u regiji od otprilike 18 posto.

Inovativna kreditna linija

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Žene se i dalje suočavaju sa znatnim problemima u pristupu finansiranju za svoja preduzeća i općenito su slabo zastupljene među preduzetnicima. Povrh toga, u vrhovnom menadžmentu kompanija zauzimaju svega oko 15 posto. Da bi pomogla suzbiti te razlike, Evropska investicijska banka je 2020. pokrenula inovativnu kreditnu liniju u nastojanju da potakne kompanije da žene i osobe iz drugih osjetljivih društvenih grupa zapošljavaju na stalnoj osnovi. Da bi se uz kredit kvalificirale za poticajna bespovratna sredstva, kompanije moraju ispuniti određene, unaprijed utvrđene ciljeve koji se odnose na dugoročno zapošljavanje i stručno usavršavanjem novozaposlenih. Ovu kreditnu liniju u Bosni i Hercegovini provodimo u saradnji sa Intesa Sanpaolo bankom.

Uklanjanjem prepreka na tržištu rada i lakšem pristupu finansiranja za žensko preduzetništvo, i bankarski sektor i lokalne kompanije mogu doprinijeti inkluzivnom zapošljavanju i stvaranju novih poslovnih prilika. Zajedno sa našim partnerima, za ovaj inovativni proizvod dobili smo za 2023. godinu u Lisabonu prestižnu nagradu Uxolo.

Autorica: SANDRINE FRISCIA,

predstavnica EIB-a za Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru