Nedim Makarević otvoreno: BiH ima velike potencijale za privlačenje ulaganja, ali...

Nedim Makarević - Vijeće stranih investitora BiH/Onemomenttuzla

Nedim Makarević: BiH se nalazi na prekretnici

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Preuzimanje funkcije izvršnog direktora Vijeća stranih investitora u BiH (FICBiH) za Nedima Makarevića je, kako kaže, izuzetna čast, ali i značajan izazov, a za Oslobođenje je govorio o prvim koracima na novoj funkciji.

Nedavno ste preuzeli stolicu izvršnog direktora Vijeća stranih investitora u BiH. Kakav je izazov za Vas doći na čelu jedne ovakve organizacije?

- FICBiH je ključna platforma koja okuplja preko 70 domaćih i međunarodnih kompanija, čije ukupne investicije u BiH premašuju 4,5 milijardi eura, a koje zapošljavaju više od 20.000 građana. Naša misija je unapređenje poslovnog i investicionog ambijenta u zemlji kroz dijalog sa vlastima i promociju dobrih poslovnih praksi.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prednosti i mane

Izazovi s kojima se suočavamo uključuju političku nestabilnost, administrativne barijere i nedostatak kvalifikovane radne snage. Naš cilj je da kroz inicijative poput Bijele knjige i Poslovnog barometra identifikujemo ključne prepreke i predložimo konkretna rješenja za njihovo prevazilaženje.

Dugo godine ste bili u diplomatskim vodama i znate šta su prednosti BiH, koje to prednosti imamo kada je u pitanju potencijal za ulaganje?

- BiH posjeduje niz konkurentskih prednosti koje je čine privlačnom destinacijom za strane investitore. To su geostrateški položaj, a ova pozicija je posebno pogodna za logističke, proizvodne i izvozne aktivnosti, zatim povoljna poreska politika, prava i zaštita investitora, kvalifikovana radna snaga, prirodni resursi, digitalna transformacija, ali i stabilna valuta.

Kao izvršni direktor Vijeća stranih investitora u BiH, smatram da je ključno iskoristiti ove prednosti kroz proaktivnu saradnju sa vlastima, promociju reformi i uklanjanje administrativnih barijera kako bismo dodatno unaprijedili investicioni ambijent u zemlji.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Osim prednosti, sigurno imamo i mana kojih bismo se trebali riješiti da postanemo poželjnija investicijska destinacija. Koje su to mane i kako ih minimizirati?

- Naša zemlja posjeduje značajan investicijski potencijal, ali se suočava s određenim izazovima koji mogu obeshrabriti strane investitore. Ključne prepreke uključuju složenu administrativnu strukturu, korupciju i nedostatak transparentnosti, slabu vladavinu prava, nedostatak kvalifikovane radne snage, infrastrukturna ograničenja, političku nestabilnost. Strategije za minimiziranje ovih prepreka su unifikacija i harmonizacija zakona, jačanje institucija i vladavine prava, investicije u obrazovanje i obuku kadrova, poboljšanje infrastrukture, te politička stabilnost. Implementacijom ovih strategija BiH može poboljšati svoj investicijski ambijent i postati atraktivnija destinacija za strane investitore.

Kako osigurati ambijent da BiH bude zemlja u koju investitori rado dolaze?

Uprkos globalnim izazovima, BiH pokazuje otpornost i potencijal za ekonomski rast. Prema podacima Međunarodnog monetarnog fonda, očekuje se da će rast BDP-a u 2024. iznositi 2,5 posto, uz daljnje jačanje u narednim godinama, kaže Makarević

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Stvaranje ambijenta u kojem će BiH biti poželjna destinacija za strane investitore zahtijeva sveobuhvatan pristup koji uključuje reforme, institucionalno jačanje i strateške investicije. To podrazumijeva reformu pravnog i regulatornog okvira, jer se BiH suočava s kompleksnim pravnim i regulatornim sistemom, što otežava poslovanje. Zatim, borbu protiv korupcije i jačanje vladavine prava, jer korupcija i neefikasno pravosuđe predstavljaju značajne prepreke za investitore. Neophodno je također raditi na unapređenju infrastrukture, ali i na razvoju ljudskih resursa, pošto nedostatak kvalifikovane radne snage predstavlja izazov za investitore. Digitalna transformacija i zelena ekonomija, pošto BiH ima potencijal za razvoj digitalne ekonomije i prelazak na održive izvore energije. Na kraju tu je i aktivna promocija investicionih prilika. Implementacijom ovih mjera BiH može stvoriti stabilno, transparentno i konkurentno poslovno okruženje koje će privući strane investitore i doprinijeti ekonomskom razvoju zemlje.

Dijaspora bi mogla biti još veći i jači investitor u BiH. Na koji način se možemo bolje uvezati sa dijasporom?

- Bosanskohercegovačka dijaspora, koja broji oko dva miliona ljudi, predstavlja značajan potencijal za ekonomski razvoj zemlje. Iako su godišnje doznake dijaspore iznosile rekordnih 4,9 milijardi KM u 2023. godini, što čini oko 15 posto BDP-a, postoji prostor za dodatno angažovanje kroz direktne investicije, mentorstvo i prijenos znanja.

Tu, prije svega, mislim na jačanje institucionalne podrške i platformi za ulaganje. Programi poput USAID-ovog Diaspora Investa pružili su finansijsku i tehničku podršku članovima dijaspore koji žele pokrenuti ili investirati u startupove i mala preduzeća u BiH. Razvoj finansijskih instrumenata prilagođenih dijaspori je također važan jer se u saradnji s međunarodnim partnerima razvijaju mehanizmi poput garancijskih fondova i crowdfunding platformi kako bi se olakšalo ulaganje dijaspore u BiH. Neophodno je raditi i na povezivanju kroz lokalne zajednice i općinske strukture, ali i na promociji uspješnih priča i umrežavanju.

Vijeće stranih investitora u BiH spremno je sarađivati s relevantnim institucijama i organizacijama kako bi se ojačala veza između dijaspore i domovine, te iskoristio puni potencijal za zajednički prosperitet.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
Centralna banka BiH - novac KM/Eldin Hasanagic

Unaprijediti investicioni ambijent

Najavili ste jačanje misije FIC-a kroz povezivanje međunarodnog kapitala s domaćim potencijalima. Šta ćete konkretno raditi ?

- S ciljem jačanja misije FICBiH kroz povezivanje međunarodnog kapitala s domaćim potencijalima planiramo realizaciju konkretnih aktivnosti koje uključuju organizaciju investicionih foruma i poslovnih susreta.

Reforme

Tako planiramo organizovati događaje poput Global Business Executive Retreat i Regional Business Executive Retreat, koji okupljaju investitore, predstavnike vlasti i poslovne lidere radi razmjene iskustava i identifikacije investicionih prilika. Nastavićemo saradnju s institucijama poput EBRD-a, Svjetske banke i USAID-a na projektima koji podržavaju digitalizaciju, zelenu ekonomiju i razvoj malih i srednjih preduzeća. Radićemo na daljnjoj promociji investicionih potencijala BiH, ali i na uspostavljanju stalnog dijaloga s relevantnim institucijama kako bismo identifikovali i uklonili prepreke za ulaganja, te unaprijedili regulatorni okvir.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Koji će biti Vaši naredni koraci na čelu FIC-a?

- Oni su usmjereni na konkretne aktivnosti koje će dodatno unaprijediti investicioni ambijent i povezati međunarodni kapital s domaćim potencijalima. Ključne inicijative uključuju jačanje institucionalnog dijaloga i zagovaranje reformi, gdje ćemo nastaviti aktivno zagovarati uklanjanje administrativnih barijera i harmonizaciju zakonodavstva na svim nivoima vlasti. Kroz redovan dijalog s institucijama BiH cilj nam je stvoriti predvidivo i transparentno poslovno okruženje koje će privući nove investitore.

Radimo na uspostavljanju stalnog dijaloga s relevantnim institucijama kako bismo identifikovali i uklonili prepreke za ulaganja, te unaprijedili regulatorni okvir. BiH se nalazi na prekretnici - s jedne strane suočena s izazovima, a s druge bogata potencijalima koji čekaju da budu iskorišteni. Naša zemlja posjeduje izuzetne prirodne resurse, strateški položaj i talentovane ljude, što je temelj za izgradnju prosperitetne budućnosti.

Vjerujem da je sada pravo vrijeme da, uz zajednički napor javnog i privatnog sektora, iskoristimo ove prednosti i transformišemo BiH u zemlju koja privlači investicije i pruža prilike za sve svoje građane.