MMF preporučuje oba entiteta zaduživanje kako bi riješili ekonomske probleme

MMF - Office/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Međunarodni monetarni fond (MMF) objavio je novi izvještaj o stanju ekonomije Bosne i Hercegovine, ističući otpornost rasta potpomognutog ekspanzivnim fiskalnim politikama, ali i rast inflacije te povećane rizike zbog vanjskih udara i domaćih političkih tenzija.

U izvještaju se ponavlja da bi napredak prema članstvu u Evropskoj uniji mogao stimulirati povjerenje, ali da su političke prepreke i dalje izražene. MMF sugerira da fiskalna politika treba biti usmjerena na obnovu rezervi i poboljšanje kvaliteta potrošnje.

"Vlasti bi se trebale suzdržati od daljnjih diskrecionih mjera kojima se povećava deficit i ojačati planiranje za krizne situacije", navedeno je u izvještaju.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Upozoravaju da oba entiteta imaju velike potrebe za finansiranjem, koje bi trebalo pokriti putem vanjskog zaduživanja — kroz emisiju euroobveznica u Federaciji Bosne i Hercegovine i bilateralne kredite u Republici Srpskoj, uz dodatne emisije na domaćem tržištu.

MMF savjetuje vlastima da pripreme interventne planove u slučaju nedostatka sredstava, a kao ključne reforme ističu pregled zaposlenosti u javnom sektoru, plata i socijalnih davanja, što je nužno za postizanje primarnog bilansa kojim bi se stabilizirao javni dug.

Zadržavanje monetarne stabilnosti, poručuju iz MMF-a, zahtijeva očuvanje valutnog odbora i podršku nezavisnosti Centralne banke BiH. Također je preporučeno pažljivo praćenje rizika u finansijskom sektoru i jačanje pripravnosti za moguće krize.

Jedna od preporuka uključuje i osnivanje fonda za finansijsku stabilnost na državnom nivou, koji bi omogućio restrukturiranje banaka i obezbijedio likvidnost u vanrednim okolnostima, čime bi se ojačala mreža finansijske sigurnosti.

MMF naglašava važnost reformi usmjerenih ka fiskalnoj održivosti, uključujući zaštitu finansijskog integriteta, borbu protiv korupcije i ubrzanje digitalizacije. Upozoravaju i na kompleksnost energetske tranzicije.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

"Prelazak s uglja na zelenu energiju, zajedno s pripremama za uvođenje poreza EU na ugljik (CBAM), predstavlja velike izazove u narednom periodu", navodi se.

Zaključno, MMF ističe da bi pozicioniranje Bosne i Hercegovine na put većeg ekonomskog rasta i stvaranje više mogućnosti za građane ubrzalo konvergenciju dohotka prema EU standardima i doprinijelo smanjenju emigracije.