Milioni eura za panele, prozore, izolaciju...

Evropska banka za obnovu i razvoj razvila je kreditnu liniju za zeleno finansiranje za Zapadni Balkan (WB GEFF) 2017. godine, a njena dostignuća predstavljena su jučer na konferenciji pod nazivom Greening the Western Balkans.
18.000 domaćinstava
Kako je rečeno, za manje od sedam godina više od 18.000 domaćinstava na Zapadnom Balkanu uložilo je više od 100 miliona eura u tehnologije za uštedu energije kao što su izolacija, toplotne pumpe, novi prozori ili solarni paneli.
- Ovo je regionalna konferencija i prilika da se razmijene iskustva i znanja između različitih banaka koje učestvuju u projektima osiguranja energetske efikasnosti za domaćinstva i javni sektor, kao i da vide na koji način se taj program može dodatno proširiti, kazala je Manuela Naessl, šefica ureda EBRD-a za Bosnu i Hercegovinu,
Aleksandra Vukosavljević, direktorica sektora finansijske institucije za Zapadni Balkan i Istočnu Evropu u EBRD-u, istakla je da EBRD preko partnerskih finansijskih institucija, a ima ih 30 u regionu, promoviše investicije u izolaciju, zamjenu prozora, u toplotne pumpe i time pokušava da se smanji emisija štetnih gasova i kreira zdravije okruženje za sve u regionu.
Nakon uspješnog regionalnog uvođenja programa, kao i sve većeg interesovanja za finansiranje energetske efikasnosti, finansijski kapacitet GEFF-a za Zapadni Balkan povećan je sa 135 na 415 miliona eura, uz planove za dalje proširenje programa. Sredstva će biti kanalisana preko lokalnih finansijskih partnerskih institucija i omogućiće još većem broju domaćinstava u regionu da poboljšaju energetsku efikasnost svojih domova.
- Mi danas objavljujemo da nastavljamo s ovim programom, to će biti treća faza našeg programa, a ujedno najveća. Naime, prva faza je bila u iznosu 50 miliona eura, druga u iznosu od 85 miliona eura, a treća faza će biti u iznosu od 280 miliona eura. To je iznos koji je za svih 6 zemalja Zapadnog Balkana, naglasila je Vukosavljević.
Investitor
Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora Bosne i Hercegovine, podsjetio je da je EBRD jedan od najznačajnijih investitora u BiH sa preko 3,2 milijarde eura implementiranih i 1,3 milijarde eura projekata koji su u fazi implementacije.
- Ono što je za nas bitno jeste da su to u pravilu projekti koji se odnose na infrastrukturu jer je to potreba BiH, ali istovremeno imamo priliku da pričamo o projektima vezanim za dekarbonizaciju i samu zelenu ekonomiju, kazao je Amidžić.