Jaz se nije smanjio: Žene i dalje zarađuju manje od muškaraca

Žene muškarci jaz između plata, ilustracija/
Foto: Arhiv
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Žene u Bosni i Hercegovini u prosjeku zarađuju 14,8 posto manje od muškaraca, a trenutačna prosječna plata za muškarce iznosi 1.894 marke, dok žene u prosjeku zarađuju 1.614 KM.

Jaz

- Prema podacima platforme Plata.ba, prosječna mjesečna plata muškaraca prethodne godine bila je 14,8 posto viša u odnosu na plate žena. Nažalost, ovaj jaz nije smanjen, već je zabilježen neznatan porast od 0,01 posto u poređenju s istim periodom prošle godine, kazala je za agenciju Fena Amila Jažić, brend i marketing menadžerica kompanije Alma Career BH (u okviru koje posluje vodeći portal za oglašavanje radnih mjesta u BiH - MojPosao.ba i međunarodna platforma za istraživanje plata - Plata.ba).

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pritom je istakla da analiza razlika u platama prema spolu pokazuje da muškarci ostvaruju značajno veće prihode čak u dvadeset kategorija zanimanja, dok su žene bolje plaćene u svega osam.

- Najveće razlike u korist muškaraca primjetne su u sektorima poput obrade drveta, građevine i nekretnina, pomoćnih i niskokvalificiranih poslova, kemijske industrije, IT-a, marketinga, oglašavanja i PR-a, strojarstva, novinarstva i medija, zaštite, osiguranja, poljoprivrede, prehrambene industrije, prevodilačkih poslova i uslužne industrije, kaže Jažić.

Istraživanje Žene u poslovnom svijetu u BiH pokazalo je da 67 posto ispitanika smatra da su ženama potrebni dodatna podrška i ohrabrenje za preuzimanje liderskih uloga

S druge strane, dodaje, žene ostvaruju veću prosječnu zaradu u oblastima kao što su bankarstvo, farmacija, lizing, ljudski resursi, viši menadžment, proizvodnja, pa čak i u kategoriji rudarstva i metalurgije.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Početkom ove godine, MojPosao.ba je u suradnji s Deloitte BH predstavio rezultate istraživanja Žene u poslovnom svijetu u BiH. Ova analiza pruža dragocjene uvide u percepciju uloga žena i muškaraca u poslovnom okruženju, poredeći podatke iz 2019. i 2024. godine s ciljem identifikacije ključnih faktora koji doprinose rodnoj nejednakosti.

Prema rezultatima, 86 posto ispitanika vjeruje da bi žene trebalo da budu zastupljene na rukovodećim pozicijama, dok njih 67 posto smatra da su ženama potrebni dodatna podrška i ohrabrenje za preuzimanje liderskih uloga.

Iako su žene prepoznate po sposobnosti suočavanja s poslovnim izazovima, implementaciji strategija i efikasnom upravljanju ljudskim resursima, i dalje se suočavaju s predrasudama. Čak 60 posto ispitanika smatra da su žene manje plaćene od svojih muških kolega na istim pozicijama, a 87 posto vjeruje da žene moraju ulagati dodatne napore kako bi se dokazale na istoj hijerarhijskoj razini.

Fleksibilni radni uvjeti i programi za balans između posla i privatnog života ključni su faktori za poboljšanje položaja žena u poslovnom svijetu

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pozitivan pomak u istraživanju ogleda se u blagom smanjenju percepcije rodne nejednakosti u pogledu plata i otpuštanja. Naime, broj ispitanika koji vjeruju da su žene češće prve na listi za otpuštanje smanjio se za šest posto u odnosu na 2019. godinu. Također, u 2019. 66 posto ispitanika smatralo je da žene na rukovodećim pozicijama zarađuju manje od muškaraca, dok je u 2024. taj broj opao na 60 posto.

Ravnopravnost

Ovi rezultati ukazuju na sve veću svjesnost o rodnom jazu i potrebu za kontinuiranim radom na rodnoj ravnopravnosti u BiH.

Jedan od najvećih izazova ostaje usklađivanje profesionalnih i privatnih obaveza. Više od 85 posto ispitanika navodi da žene i dalje često dobivaju pitanja o planiranju obitelji tokom razgovora za posao, što ukazuje na diskriminirajuću praksu prilikom zapošljavanja.

Fleksibilni radni uvjeti i programi za balans između posla i privatnog života istaknuti su kao ključni faktori za poboljšanje položaja žena u poslovnom svijetu.