Ima nade za industrijsku zonu Brod

U industrijskoj zoni Brod na Drini obnovljena je kanalizaciona mreža zajedničkim ulaganjima Opštine Foča i privrednika, čime je riješen dugogodišnji problem odvoda otpadnih voda, a naredni koraci su asfaltiranje saobraćajnice kroz ovu zonu, te uvođenje rasvjete i sistema protivpožarne zaštite, najavljuju iz Opštine.
Na mjestu nekadašnjeg kombinata Maglić Opština je prije 15 godina formirala industrijsku zonu, u kojoj trenutno posluje 15 privrednih subjekata, većinom drvoprerađivača, sa više od 200 radnika.
Pogoni
Privrednici ističu da su godinama bili prinuđeni da koriste zapuštenu i devastiranu infrastrukturu bivšeg kombinata, što je otežavalo njihov razvoj. Nakon što je prije nekoliko godina, izgradnjom tri trafostanice, riješen problem napajanja strujom, sve je više uređenih parcela i proizvodnih pogona, a procesu unapređenja uslova doprinijeće i obnovljena kanalizaciona mreža, pa su česta zapušenja i izlivanje otpadnih voda sada prošlost.
Predsjednik opštinskog Udruženja drvoprerađivača Goran Đuković rekao je da su poslije mnogo godina uspjeli, angažmanom privrednika iz industrijske zone i uz pomoć sredstava Opštine Foča, da obnove 250 metara kanalizacione infrastrukture gdje se nalazilo usko grlo sa najviše zapušenja, što će olakšati poslovanje.
- Ovih 15 privrednih subjekata pravi otprilike godišnji promet u proizvodnji više od 30 miliona KM, zapošljava više od 200 radnika i mi to u svakom slučaju zaslužujemo, pogotovo kao jedna strateška grana kada je u pitanju razvoj opštine Foča, a drvna industrija to svakako jeste, ukazao je Đuković.
Načelnik Opštine Milan Vukadinović naveo je da su ostvareni određeni koraci u rješavanju nagomilanih infrastrukturnih problema, te da će opština u narednoj fazi riješiti imovinskopravne odnose i izraditi projektnu dokumentaciju za putne komunikacije, protivpožarnu zaštitu i rasvjetu.
- Opština kao titular koji vodi računa o svom vlasništvu treba da uradi privrednicima neophodnu infrastrukturu, a dalje će vlasnici svih ovih objekata u svom dijelu urediti dvorište i definitivno je napraviti industrijskom zonom, jer ona sad ne može da se tako zove zbog svega ovoga što nedostaje, ali idemo korak po korak uz obostranu saradnju, rekao je Vukadinović.
Načelnik je posjetio i mini industrijsku zonu u naselju Livade, gdje odranije posluje preduzeće za otkup šumskih plodova, a odnedavno posluje tekstilni pogon i firma za proizvodnju PVC i aluminijumske stolarije.
Zbog nedostatka prostorija, Fočak Dalibor Đević bio je primoran da radionicu za izradu stolarije prvobitno otvori u Sarajevu, ali nakon što je Opština ponudila dio industrijske zone na Livadama pod zakup, proizvodnju postepeno prebacuje u Foču.
- Prostor je adaptiran da se može raditi, još ne u potpunosti, ali u narednih godinu dvije u potpunosti ćemo ga adaptirati i preseliti svu proizvodnju ovdje. To nam mnogo znači jer put do Sarajeva je težak, a u principu znači i za našu regiju, jer ovdje sve proizvodimo što i u Sarajevu, brži je rok isporuke, istakao je Đević.
Tekstilni pogon preduzeća Grafo Balkan, koji u Foči posluje od prošle godine, u januaru je uselio u industrijsku zonu na Livadama.
Kompenzacija
Rukovodilac pogona Nikola Petrović izjavio je da su od Opštine dobili prostorije pod koncesiju na 10 godina, uz dogovor da se njihovo ulaganje u objekat računa kao kompenzacija dijela kirije.
- Zadovoljni smo, objekat u potpunosti ispunjava uslove koji su potrebni za naš rad. Trenutno imamo 56 radnika, a u naredna dva do tri mjeseca vjerovatno će biti proširenje za još desetak radnih mjesta. Primarno nam je tržište BiH, manjim dijelom za izvoz, radimo HTZ opremu u kompletu, majice, sportske dresove, šorceve, trenerke, ski-jakne, ski-odijela, naveo je Petrović.