Hercegovačko maslinovo ulje briljiralo u New Yorku: Osvojilo čak 6 medalja!

HUUM će nastaviti promovisati maslinarstvo
Hercegovačka udruga uljara i maslinara (HUUM) na jednom od najprestižnijih međunarodnih natjecanja - New York International Olive Oil Competition - NYIOOC 2025 - ostvarila je izniman uspjeh, osvojivši ukupno šest medalja.
Zlatnim medaljama nagrađeni su Obitelj “Škegro” (Ljubuški), OPG Murić (Ljubuški), Manastir Tvrdoš (Trebinje) i AgroHerc Organic d. o. o. (Mostar/Čapljina), dok su srebrena odličja pripala Paxa Dola d. o. o. (Školske sestre franjevke Krista Kralja, Bijelo Polje, Mostar) i Uljari Ramljak (Tasovčići, Čapljina).
Promotivna kampanja
Ovo je bio povod sastanka predstavnika Hercegovačke udruge uljara i maslinara s predsjednicom Federacije BiH Lidijom Bradarom. U ime udruge sastanku su prisustvovali predsjednik Božo Mustapić, zamjenik predsjednika Ramiz Zaimović, sekretarica Aida Kohnić te Marko Ivanković, direktor Federalnog agromediteranskog zavoda.
Predstavnici Udruge su upoznali predsjednicu FBiH s nizom tekućih i planiranih aktivnosti, među kojima se posebno ističu nastavak promocije maslinarstva kroz projekt Ceste maslinovih ulja Hercegovine, finalizacija postupka zaštite oznake izvornosti “Zlatne kapi Hercegovine” pri institucijama Evropske unije, unapređenje proizvodnih i tržišnih standarda u skladu s evropskim regulativama, te pokretanje sveobuhvatne promotivne kampanje kojom se planira informirati domaća i međunarodna javnost o ovom velikom uspjehu, ali i dugoročnom potencijalu sektora maslinarstva u Bosni i Hercegovini.
Kako je naglašeno tokom sastanka, kampanja će uključivati digitalne sadržaje, promocije na društvenim mrežama, reklamne panoe na strateškim prometnicama, te druge aktivnosti, s ciljem jačanja prepoznatljivosti domaćih brendova i poticanja potrošnje domaćeg ekstra djevičanskog maslinovog ulja.
Bradara je čestitala članovima Udruge na izvanrednom uspjehu, istaknuvši kako se radi o izvrsnom primjeru spoja tradicije, znanja i poduzetničkog duha.
- Ovaj uspjeh nije samo priznanje za kvalitetu proizvoda nego i jasan signal da domaći proizvođači mogu doseći najviše svjetske standarde. Ovo je poruka ohrabrenja za sve one koji se bave ili žele baviti poljoprivrednom i prehrambenom proizvodnjom u BiH, istakla je Bradara.
Dodala je kako u Hercegovini, ali i u drugim dijelovima Federacije, postoji znatan potencijal za strateški razvoj maslinarstva kao grane s višestrukim efektima - od ruralnog razvoja i zapošljavanja do brendiranja države kroz autentične, certificirane proizvode.
Brendiranje
Bradara je najavila da će u okviru svojih ustavnih nadležnosti potaknuti aktivnu saradnju s resornim entitetskim i kantonalnim tijelima s ciljem da maslinarstvo bude uključeno u mjere ruralnog razvoja, iskazati podršku međunarodnom brendiranju oznake “Zlatne kapi Hercegovine”, te poduprijeti institucionalno povezivanje HUUM-a s relevantnim međunarodnim agencijama, investitorima i diplomatskim partnerima.
Na kraju sastanka zajednički je zaključeno da je za dugoročni uspjeh sektora nužno osigurati koordinirano djelovanje svih razina vlasti, uz jasnu institucionalnu podršku inicijativama koje spajaju lokalnu tradiciju i moderne tržišne zahtjeve.
Bradara je istakla kako Udruga uljara i maslinara ne samo da baštini identitet i vrijednosti Hercegovine već istovremeno otvara prostor za privredni napredak, inovacije i promociju Bosne i Hercegovine u svijetu.