(FOTO) Oslobođenje u Skoplju: Novi proizvodni pogon Alkaloida kruna je znanja i vještina

Ima li kafetina, možemo li prvo u prostoriju gdje se prave kafetini, pa ćemo dalje polako. Ovako bi se mogao prepričati razgovor među kolegama novinarima iz regiona koji su protekle sedmice posjetili kompaniju Alkaloid AD Skoplje.
Alkaloid je novinare regije, tačnije iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije, okupio u Skoplju povodom otvaranja novog pogona za proizvodnju čvrstih farmaceutskih oblika Tabletno odjeljenje 2.0 i pratećih tehničkih prostorija.
Tablete, kapsule...
Generalni direktor i predsjednik Upravnog odbora Alkaloida Živko Mukaetov istakao je kako je otvaranje novog pogona kruna vještina i znanja uposlenih u ovoj kompaniji.
- U dinamičnoj industriji kao što je farmaceutska, plasmani su obično korespondirani sa investicijama, vještinama i znanjem, koje smo mi u protekle dvije decenije usmjerili ka gradnji modernog i konkurentnog proizvodnog portfolija. Naš cilj ostaje da se diferenciramo preko znanja i razvoja proizvoda dodate vrijednosti, poručio je na samom otvaranju novog proizvodnog pogona Mukaetov.
On je naglasio i da je kompanija u proteklih 15 godina mnogo investirala i realizirala brojne investicijske projekte vrijedne čak 220 miliona eura.
- Na sve te projekte jako sam ponosan, a danas sam posebno ponosan ovim objektom i svime što smo zajedno napravili u Tabletnom odjeljenju 2.0. Naravno, moram istaći i svoj tim i zahvaliti mu na posvećenosti i trudu koji ulaže da kompanija danas izgleda ovako svjetski, kazao je Mukaetov.
Tokom otvaranja pogona moglo se čuti i da su novi kapaciteti za proizvodnju čvrstih farmaceutskih oblika najkrupniji investicijski poduhvat kompanije u posljednje dvije decenije. Novi tehničko-tehnološki pogon ima za cilj udvostručiti obim i postići veću fleksibilnost u proizvodnji čvrstih farmaceutskih oblika. Objekat zauzima površinu od 6.200 kvadratnih metara (proizvodnih i tehničkih prostorija), u koji je Alkaloid uložio ukupno 19,4 miliona eura.
Iz Alkaloida su kazali da je realizacija ovog projekta počela u aprilu 2021. godine, kada je angažovano 30 domaćih i 16 inostranih kompanija, a građevinski poslovi i opremanje su se odvijali pod vodstvom stručnih službi Alkaloida AD Skoplje.
Prostorije su rađene u saglasnosti sa strogim normama dobre proizvodne prakse, a svi procesi su potpuno integrisani i digitalizovani automatskim generiranjem svih podataka u procesnim kontrolama.
Nakon svečanog otvaranja pogona, uz predstavnike kompanije, novinari iz regiona obišli su novi pogon za proizvodnju čvrstih farmaceutskih oblika u kojem su, od stručnih osoba koje rade na samoj proizvodnji, upoznati sa načinom kako uz pomoć najsavremenije tehnologije, opreme i mašina od tona sirovine koja svaki dan uđe u pogone dolazimo do tableta kakve mi poznajemo.
U novom pogonu će se obavljati proizvodnja tableta, filmovanih tableta, kapsula i dvoslojnih tableta koje su dobijene tehnologijom za proizvodnju koja se prvi put uvodi u Makedoniji.
Riječ je o tabletama koje sadrže nekoliko aktivnih supstanci različitih hemijsko-fizičkih svojstava ili su dobijene različitim načinom oslobađanja sastojaka koji su pažljivo i precizno dozirani, ali fizički odvojeni sa odgovarajućom obezbijeđenom stabilnošću i djelotvornošću, omogućavajući pacijentima da cijelu terapiju od nekoliko lijekova uzimaju samo preko jedne tablete. Oprema za proizvodnju čvrstih farmaceutskih oblika je nabavljena od svjetski poznatih proizvođača opreme ove vrste: GEA (oprema za vlažnu granulaciju), Aleksanderwerk (oprema za suhu granulaciju), Lodige (automatska mašina za pranje kontejnera), Fette (presa za tablete), Glatt (sistem premazivanja filmom), De Lama (automatska mašina za pranje spremnika) i druge.
Kapacitet
Kako nam je rečeno tokom obilaska pogona, za proizvodnju lijekova se koriste različite mašine jer se svaki lijek proizvodi na različit način. Trenutni kapacitet proizvodnje su dvije milijarde tableta godišnje, a puštanjem u upotrebu nove tehničko-tehnološke jedinice za proizvodnju čvrstih farmaceutskih oblika i nakon što rad krene u tri smjene, očekuju da bi se kapacitet trebao dvostruko povećati, na četiri milijarde godišnje.
Ovo je jedan od najkrupnijih investicijskih projekata Alkaloida AD u protekle dvije decenije. Kompanija je 2005. imala plasman od 53,1 milion eura, a 2023. pokazala je konsolidirane plasmane od 268,3 miliona eura.
- Alkaloid će nastaviti da slijedi nove trendove u farmaceutskoj industriji, te ćemo na ovom kursu ostati i u budućnosti, radeći na daljoj globalizaciji brenda Alkaloid, dostojanstveno i posvećeno, praktikovanjem visokih etičkih standarda, kredibiliteta i profesionalnog pristupa u sveukupnim operacijama, kazao je Mukaetov.
Tokom otvaranja pogona navedeno je kako Alkaloid uvodi inovativnu tehnologiju, prati svjetsku farmaceutsku industriju, te ostvaruje bržu, jeftiniju i efikasniju proizvodnju sa novom opremom, a kako su nam kazali nadležni iz Alkaloida, oni ne staju, te se u “njihovoj kuhinji već nešto novo kuha i sprema”.