Cenić: "Neće ih niko kazniti, pojeo vuk magarca" – tri firme mimo zakona, država šuti

Svetlana cenić/

Svetlana cenić/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Agencija za javne nabavke Bosne i Hercegovine objavila je da tri subjekta u BiH samovoljno odbijaju primjenu Zakona o javnim nabavkama, iako su zakonski obavezni da ga primjenjuju. Njihovo ponašanje nema nikakav pravni osnov, što potvrđuju i revizorski i tužilački nalazi, a iz Agencije su upozorili da ovakvi potezi ozbiljno ugrožavaju integritet cijelog sistema.

„Može li neko sam sebi ukinuti zakon i hoćemo li to kao društvo dozvoliti?“, poručili su iz Agencije, ističući i zabrinutost zbog činjenice da pojedine državne institucije svojim postupcima staju na stranu tih subjekata, a ne na stranu zakona i javnog interesa.

Kako su naveli, jedan od tih subjekata još 2015. godine izbrisan je iz sistema javnih nabavki mimo ikakve zakonske procedure.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

– Zamislite da država jednostrano izbriše poreznog obveznika iz sistema. Nezamislivo. A upravo to se dogodilo u sistemu javnih nabavki – navodi se u saopćenju.

Saznanja o ovom slučaju današnje rukovodstvo Agencije dobilo je tek krajem 2023. godine zahvaljujući istraživačkom novinarstvu. Od tada traju napori da se taj subjekt vrati u sistem, ali je u aprilu 2025. godine Žalbeno vijeće donijelo odluku izvan svoje nadležnosti da se isti subjekt ponovo briše.

Slučaj je trenutno pred Sudom BiH, a ključno pitanje koje Agencija postavlja glasi:

– Ko uopće odlučuje da li neko jeste ili nije obveznik Zakona o javnim nabavkama, ako to nije sud ili nadležna Agencija?

Preostala dva subjekta zakon ne primjenjuju od kraja 2022. i početka 2023. godine, iako nikada nisu formalno izbrisani iz sistema. Podaci o tim slučajevima dostupni su svim zainteresiranim stranama na zahtjev, u skladu sa Zakonom o slobodi pristupa informacijama.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Politička analitičarka i ekonomska ekspertica Svetlana Cenić komentarisala je za portal Radiosarajevo.ba ovaj slučaj, ukazujući na širi problem nepostojanja vladavine prava i odgovornosti u državi.

– Prvo, ko ovdje više vjeruje pravosuđu i institucijama da postoji država. Današnja vijest da će kum (Mile Radišić, kum Milorada Dodika, op.a.) ipak dobiti 100 miliona za onu zgradurinu (u kojoj se planira smjestiti Uprava za indirektno oporezivanje, op.a.). Milorad Dodik dođe u Tužilaštvo BiH, momentalno se ukine pritvor. Da je neko drugi, da je neki mali smrtnik, on bi morao da sačeka, da ide u pritvor, da sud zasjeda, pa da mu se onda ukine pritvor. A može sve za onog ko je na vlasti i ko tako odluči – kazala je Cenić.

Ona dodaje da tri firme koje su odlučile da ne postupaju prema Zakonu o javnim nabavkama razmišljaju na način: „Dođite, pa nas kaznite.“

– E, ja čekam hoće li ih iko, ikada kazniti. A mislim da neće nikad niko i da će to tako postati pravilo. Sve što je nakaradno kod nas postane pravilo. Opet pitam čime će ih kazniti i ko? Šta će im to uskratiti? Ko će biti odgovoran za to? Hoće li iko odgovarati? Neće, nikad ništa, nema posljedica. Neko će im reći: 'Ne smijete vi to tako raditi' i to je sve, gotovo. Pojeo vuk magarca. Pa će biti 4, pa 5, pa 7, pa 10 firmi koje će odbaciti spomenuti zakon – naglasila je Cenić.

Upozorila je i na ekonomske posljedice ovakvog ponašanja.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

– To je još veća korupcija, ko će imati povjerenje da radi s takvim firmama, odnosno to će biti 'moj sestrić, bratić' i tako dalje, oni će dobivati poslove. Ubija se svaka konkurencija, ubija se tržište, ubija se sve što postoji – poručila je.

Agencija za javne nabavke i dalje insistira na hitnoj intervenciji nadležnih institucija kako bi se zakon vratio u primjenu i kako bi se spriječilo dalje urušavanje sistema javnih nabavki u BiH.