Branimir Muidža za Oslobođenje: Oborili smo rekord i proizveli oko 800.000 tona cementa

Kompanija Heidelberg Materials Cement BiH ostvarila je sve ciljeve za 2024. godinu. Branimir Muidža, generalni direktor Heidelberg Materialsa za BiH i Hrvatsku, za Oslobođenje govori o ostvarenim rezultatima u protekloj, planovima za ovu godinu, ali i o poslovnom okruženju u BiH.
Iza nas je još jedna izazovna godina, kako ste njom zadovoljni?
- S ponosom gledamo na proteklu godinu koja će u našoj kompaniji ostati upamćena po rekordu koji smo oborili nakon 16 godina. Proizveli smo i na tržište plasirali oko 800.000 tona cementa, čime smo oborili rekord iz 2008. godine koji je iznosio 770.000 tona. Ostvarili smo i premašili sve ciljeve za ovu godinu, dok se naš cement i naš beton ugrađivao u najvažnije infrastrukturne, poslovne i stambene objekte za koje su naši materijali idealni primarno zbog svoje kvalitete, trajnosti, održivosti.
CO2 otisak
Međutim, kada govorimo o rezultatima, važno je istaći i to da je zbog inflacije i ostalih okolnosti primjetno znatno povećanje ulaznih troškova proizvodnje, od energije, usluga, opreme i ostalih troškova koje kompanija mora uzeti u obzir prilikom svojih ulaganja i planiranja poslovanja.
Intenzivno smo radili na smanjenju CO2 otiska za naše postojeće proizvode kroz upotrebu alternativnih materijala koji su otpad drugih industrija, poput pepela iz termoelektrana i troske visoke peći. Pored toga, dodatno smanjenje CO2 emisija postižemo upotrebom alternativnih goriva u vidu goriva iz otpada, čime dodatno pomažemo našoj planeti eliminacijom otpada koji bi završio na deponijama koje sve više zauzimaju zelene površine.
U 2024. smo završili i veoma važnu investiciju vrijednu oko 11,5 miliona KM. Radi se o projektu proširenja kapaciteta za upotrebu RDF-a, goriva iz otpada, specijalno pripremljenog za uporabu u cementnim pećima. Izgradili smo posebno skladište, te instalirali posebnu opremu za transport i doziranje ovog niskokarbonskog goriva kojim ćemo povećati naš doprinos očuvanju klime i smanjenju ukupnih CO2 emisija.
Protekla godina je bila prva u kojoj smo nastupali pod novim imenom - Heidelberg Materials Cement BiH. Naše novo ime i novi korporativni dizajn pokazuju našu pripadnost jednom od najvećih proizvođača građevinskih materijala na svijetu koji je poznat primarno po kvaliteti svojih proizvoda i po tome što je lider održivosti u našoj industriji.
Da li je kriza koja je sveprisutna kako u BiH tako i u svijetu uticala na rad Heidelberg Materials Cement BiH?
- Sve češće se suočavamo s nepredvidivim okolnostima u svijetu koje snažno utiču na ekonomske svjetske tokove. Neizvjesnost nas iz godine u godinu uči da sve pažljivo planiramo, ali da uvijek budemo spremni na nagle promjene i da u svakoj krizi tražimo šansu za učenje i napredak. Tako smo i protekle godine, kao odgovor na neizvjesnost i moguću krizu, nastojali biti fleksibilni, prilagodljivi i proaktivni, promovirati i plasirati proizvode koji su održivi, te svoje procese i troškove maksimalno racionalizirati, što je rezultiralo veoma dobrim rezultatima i poslovanjem.
Cement i beton su strateški materijali zbog nastavka gradnje prioritetnih projekata infrastrukture koji su zapravo pokretači cjelokupne privrede u državi, a i regiji, a što je veoma značajno amortiziralo uticaj krize u BiH. Nastavljena je izgradnja najvećih infrastrukturnih objekata, intenzivirani javni radovi u svim urbanim centrima, dok je stanogradnja također imala pozitivan trend. A sve te građevine zahtijevaju kvalitetne i održive materijale koje proizvodi Heidelberg Materials, što je također uticalo na to da i ovu godinu završimo s pozitivnim i jakim rezultatima.
Može li se reći da li se i koliko gradilo u BiH i zemljama u kojima Heidelberg Materials Cement BiH posluje?
- Povećan plasman našeg cementa i betona kako u BiH tako i u Hrvatskoj jasan je pokazatelj intenzivne gradnje u našoj regiji. U Bosni i Hercegovini završeni su veliki infrastrukturni projekti poput izgradnje mosta Hercegovina na koridoru 5c, koji je najveći infrastrukturni projekt u zemlji. Također, rezidencijalna je gradnja i dalje prilično jaka jer ljudi ulažu novac u nekretnine kako ne bi izgubili na vrijednosti novca zbog veoma visoke inflacije. I u Hrvatskoj je građevinski sektor ostao dosta snažan, te gradnja nije usporena bez obzira na visoku inflaciju i poskupljenje svih materijala. Posebno su istaknuti projekti modernizacije infrastrukture u Zagrebu, uključujući ulaganja u obnovljive izvore energije, energetsku efikasnost, pristupačno stanovanje, škole i javni prijevoz.
Kakvi su planovi i očekivanja za godinu koja je pred nama?
- U narednu godinu ulazimo oprezno, ali ambiciozno, s jasno definiranim planovima i ciljevima, te očekujemo jednako intenzivnu i izazovnu godinu. Očekujemo nastavak trenda ulaganja u javnu infrastrukturu, što je trenutno top prioritet za dalji zamah bosanskohercegovačke privrede i nova investiranja.
Naš fokus će primarno biti na smanjenju našeg CO2 otiska. U tom pogledu radit ćemo na većem plasmanu naših zelenih cemenata i betona koji su ključni za održivu gradnju, a koje ćemo plasirati pod brendom evoBuild. U mogućnosti smo svojim partnerima i investitorima ponuditi cemente i betone kod kojih su emisije CO2 manje i do 68 posto. U tom pravcu idu i naše glavne investicije u projekte održivog poslovanja i zelene tranzicije. Veoma nam je važno zadržati konkurentnost kako po pitanju kvalitete i cijene, tako i po pitanju održivosti.
Nastavljamo graditi sve veću zastupljenost u najvećim urbanim centrima regije kako bismo našim kupcima što više olakšali pristup našim proizvodima koji su traženi zbog svoje kvalitete. U tom svjetlu radit ćemo i na ekspanziji kroz dodatne akvizicije ukoliko se za to ukaže dobra prilika.
Odavno ste u Vijeću stranih investitora. Da li se i šta promijenilo u poslovnom ambijentu u BiH?
- U Vijeću stranih investitora sam od samog početka, odnosno svih 18 godina koliko Vijeće egzistira. Sve ove godine intenzivno radimo na poboljšanju saradnje i komunikacije između domaćih donosilaca odluka i stranih investitora koji su spremni ulagati u ovoj zemlji. U tih 18 godina, poslovni ambijent u BiH doživio je značajne promjene.
Izazovi
Uvedene su brojne regulatorne reforme koje su pojednostavile procedure za pokretanje biznisa, dobijanje građevinskih dozvola, registraciju imovine i pristup kreditima. Poboljšanja u fizičkoj infrastrukturi, uključujući puteve i energetsku mrežu, doprinijela su boljem poslovnom okruženju. Pristup finansijama je također postao lakši, s povećanom dostupnošću kredita za mala i srednja preduzeća, što je dodatno stimulisalo ekonomski rast. Ekonomski pokazatelji su se poboljšali, a BiH je sve više prepoznata kao strateški važna lokacija koja povezuje Istok i Zapad, što je dodatno privuklo strane investitore. Sve ove promjene doprinijele su stvaranju povoljnijeg poslovnog okruženja iako još postoje izazovi koje treba prevazići.
Kontinuirano radimo na identifikaciji i otklanjanju svih najvažnijih barijera za dalji razvoj privrede u zemlji, naši stručnjaci razvijaju nove prijedloge i nova rješenja kojima nastojimo povećati ulaganja postojećih investitora, a potencijalnim investitorima pokazati kako uspješno poslovati u BiH. Radili smo i radimo na transferu novih znanja, tehnologija i boljeg standarda. A naša kompanija Heidelberg Materials Cement BiH najbolji je promotor i ambasador ove države kada se radi o investiranju, od 2000. do danas uložili smo preko 260 miliona KM kako u zaštitu okoliša i energetsku efikasnost, tako i u dalji razvoj poslovanja.
Šta vlasti moraju uraditi da investicije nastave dolaziti u BiH?
- Neophodan je jedinstven strateški pristup za stvaranje povoljnog okruženja i infrastrukture za svakog investitora. Svi smo svjesni koliko je politički i birokratski sistem u BiH složen i često nestabilan. Ipak, mnoge kompanije su pokazale i nastavljaju pokazivati da BiH obiluje prilikama i potencijalima koji se, uz dobru organizaciju poslovanja, mogu iskoristiti i dalje razvijati. Vjerujem u potencijale bh. ekonomije kada su u pitanju nove ideje za razvoj, inovacije i privlačenje stranih investicija.
Za kontinuirani priliv investicija u BiH potrebno je poboljšati pravni okvir kroz pojednostavljenje i harmonizaciju zakona i regulativa, čime bi se smanjila birokracija i povećala transparentnost. Pored toga, borba protiv korupcije mora biti prioritet, uz strožije antikorupcijske mjere i dosljednu primjenu. Unapređenje infrastrukture je ključno, uključujući ulaganja u puteve, energetsku mrežu i digitalnu infrastrukturu. Potrebno je raditi na poboljšanju poslovne klime kroz stvaranje jedinstvenog ekonomskog prostora i smanjenje administrativnih prepreka, a vlasti trebaju aktivno raditi na promociji BiH kao atraktivne destinacije za strane investitore, nudeći određene povlastice. Međutim, osiguranje političke stabilnosti je ključno za privlačenje investicija, smanjujući političke tenzije i osiguravajući stabilno i predvidljivo okruženje za investitore.