Zajednička kuća za energetsku tranziciju

Energetska tranzicija ilustracija/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Međunarodno vijeće za velike električne sisteme (CIGRE) nedavnim pedesetim zasjedanjem u Parizu pokazalo je da je ova organizacija ne samo u tehničkom pogledu već i po društvenom uticaju i izgradnjom mostova u inženjerskoj zajednici među nacijama, političkim sistemima, religijama i stavovima postala lider u stručnom i naučnom promicanju i raspravljanju o budućnosti energetskog sistema zasnovanog na čistoj - zelenoj energiji.

Izborom novog predsjednika CIGRE Konstantina Papailioua iz Grčke, organizacija je najavila velike promjene s obzirom na to da je riječ o ličnosti koja donosi veliko iskustvo i posvećenost struci.

Novi standardi

Na zasjedanju u Parizu predsjednik Bosanskohercegovačkog komiteta CIGRE Zijad Bajramović postao je novi član Administrativnog vijeća ove najveće strukovne svjetske organizacije, koja broji oko 20.000 stručnjaka u elektroenergetici. Sumirajući za Oslobođenje poruke i utiske sa tog velikog skupa, on ističe da je savjetovanjem obilježen kraj povijesnog poglavlja s rekordnim postignućima, postavljajući nove standarde u pogledu obima i kvaliteta, privlačeći i angažujući učesnike iz cijelog svijeta.

- Ovaj događaj je imao karakter istinske međunarodne platforme za saradnju i inovacije sa naglašenom posvećenošću za pokretanje održivog napretka u energetskom sektoru, sa fokusom na teme kao što su otpornosti mreža na klimatske promjene i cyber sigurnost, integracija obnovljivih izvora energije sa posljedicama na sigurnost mreža, energetska tržišta i digitalizaciju. Ove godine prezentirana su najnovija dostignuća i znanja koja će oblikovati budućnost energetskih sistema. Od tehnologija pametnih mreža do rješenja za skladištenje energije, učesnici su ponudili inovativne pristupe izgradnji pouzdanije, efikasnije i održivije energetske infrastrukture, ističe Zijad Bajramović.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

On naglašava da je podsticanjem saradnje, inovacija i raznolikosti ova pariska sesija dala podršku stručnjacima u upravljanju složenom energetskom tranzicijom i definisanju pravaca prema održivoj energetskoj budućnosti.

Dvanaest od šesnaest studijskih komiteta se direktno bavilo energetskom tranzicijom i klimatskim promjenama. Ovo zasjedanje je bilo dobra prilika za stručnjake da podijele svoje nove ideje iz energetske tranzicije.

Globalna energetska tranzicija dobija na zamahu obuhvatajući digitalizaciju, vodonik, mreže i fleksibilnost, skladištenje, potrošače, prosumere i električna vozila, solarne i vjetroelektrane, sektor integracije, održivost i klimatske promjene. CIGRE je tako postao lider u analizama, saradnji i razvoju rješenja za ključni posao energetske tranzicije, u borbi protiv klimatskih promjena i vodeća svjetska najinovativnija globalna zajednica za dijeljenje znanja i razvoj stručnosti o elektroenergetskim sistemima. Za vrijeme zasjedanja je organizirana tehnička izložba koja je imala više od 11.000 posjetilaca i u kojoj je sudjelovalo preko 340 izlagača, odnosno sve ključne svjetske kompanije iz oblasti proizvodnje i usluga koje trebaju odgovoriti izazovima energetske tranzicije: najnovija oprema visokog i srednjeg napona, oprema za nadzor, kontrolu i zaštitu, alati za mjerenje, ispitivanje i dijagnostiku, alati i tehnike za obuku, te softverski sistemi.

Na ovom zasjedanju CIGRE u Parizu prezentirano je 1.185 referata iz 99 država, kroz poster sesije i grupne diskusije. Od toga je bilo pet veoma zanimljivih referata iz Bosne i Hercegovine koji su izazvali mnogo pitanja i rasprava.

Najveći izazov

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Referati autora iz BiH bavili su se procjenom rizika povezanih sa kibernetičkom sigurnosti kod punjenja električnih vozila, optimizacijom puteva dekarbonizacije, konceptima hibridnih elektroenergetskih sistema, modelima finansiranja izgradnje obnovljivih izvora i primjenom vještačke inteligencije u elektroenergetici.

Ovome dodajmo sedam radionica i 16 tutorijala o značajnim pitanjima koja imaju uticaj na rad elektroenergetskog sistema. Svi sudionici su učestvovali u rješavanju energetske tranzicije - najvećeg izazova naše generacije i doprinijeli najnovijim inovacijama, rješenjima i razmišljanjima iz cijele energetske industrije. Kako reče jedan od bivših rukovodilaca, CIGRE je kuća izgrađena na čvrstim temeljima koju čine područja: oprema, tehnologije, sistemi, materijali, ispitivanja i informacione tehnologije, što daje osnovu za uspješnu energetsku tranziciju.