Zdrav obrok je luksuz u BiH: Građani nemaju novca za ishranu koju ljekari preporučuju

Voće na pijaci Grbavica/Samir Hasanbegović

Voće na pijaci Grbavica/Samir Hasanbegović

Samir Hasanbegović/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Izuzetno visoke temperature zraka otežavaju svakodnevnicu građana Bosne i Hercegovine, kojima se istovremeno povećavaju i troškovi zbog rastućih cijena.

Naime, ljekari savjetuju laganu ljetnu ishranu, a postavlja se pitanje da li građani uopšte mogu priuštiti ono najosnovnije, pogotovo one namirnice koje treba da im pomognu da izdrže ovaj toplotni talas.

Voće je najskuplje

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Uprkos ranijim najavama dolaska hladne fronte, poznati bh. meteorolog Nedim Sladić se ponovo oglasio, ovaj put sa ne baš lijepim vijestima. Nakon kratkih pljuskova, suša se nastavlja, a nažalost, sve izglednije je i njeno daljnje pogoršanje.

Dr. Melita Stanić, specijalista urgentne medicine iz Hitne pomoći Sarajevo, navodi da građani sve potrebe za nekim aktivnostima moraju svesti na najmanju moguću mjeru, te da više odmaraju, ali i da unose dovoljno tečnosti, voća i povrća.

- Ne preporučujem bazene i zatvorena kupališta, pogotovo ne ako su nezaštićeni. Manja djeca i stariji na suncu treba da koriste zaštitu, pokrivala za glavu, naočare i slično. Zdrav razum, dobra hidratacija i zaštita od sunca najbolji su saveznici u nadolazećim danima, kaže Stanić za Oslobođenje.

Uzimajući u obzir da pravo zahlađenje neće doći uskoro, ali i preporuke ljekara, istražili smo kakve su cijene na pijacama u Sarajevu, te da li je moguće pridržavati se preporuka za ovaj sušni period. Ono što smo zatekli ne govori u prilog tome da se savjeti mogu ispoštovati, uzimajući u obzir troškove i kupovnu moć građana BiH.

Naime, cijene rastu, ali količina koju građani mogu priuštiti ostaje gotovo ista, u nekim slučajevima čak i manja.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Tako, recimo, prosječna porodica za jedan porodični ručak mora potrošiti najmanje 20-30 KM. Mjesečno to iznosi približno 750 KM, možda čak i više. Ovo je skoro polovica prosječne plate u FBiH, koja, prema podacima Federalne agencije za statistiku, trenutno iznosi 1.583 KM.

Naprimjer, kilogram paradajza košta između 3,50 do pet KM, luk oko tri KM, paprika većinom šest KM po kilogramu, a patlidžan pet maraka.

Haris Omeragić, prodavač na pijaci Grbavica, kaže kako na ovim vrućinama građani najviše kupuju lubenicu, dinju, te namirnice za salate poput paradajza. Što se tiče cijena, one su nešto više nego ranijih godina.

- Paradajz je ovih dana oko 3,50 KM kilogram, krastavac je oko 2,50 KM, a kilogram lubenice se kreće od 2,50 do tri marke, zavisno od kvaliteta, ističe Omeragić.

Trgovci su, kako kažu, uglavnom zadovoljni prometom.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Vrućina utiče, ali nije loše. Sad najviše idu paradajz, paprika, malina, lubenica i zelen, kaže Šaćir Mlatkić, prodavač na pijaci Grbavica.

Ifet Šurlija, također jedan od prodavača na istoj pijaci, tvrdi nam da je promet uvijek dobar.

- Svaki dan imamo dobar promet. Najviše se kupuje voće, potom krompir, paradajz, krastavac, ljetno povrće i voće, kaže on.

 
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Naš prijedlog

Treba reći da dobar dio voća dostiže cijenu od deset maraka po kilogramu, dok su kajsije čak i skuplje. Kruške koštaju sedam, a jabuke su najjeftinije - 3,5 KM.

Uzimajući u obzir cijene, sataraš se čini kao idealno jelo za ljetne vrućine, ali i dubinu džepa većine građana. Paprika je na ovoj pijaci najskuplja - šest KM po kilogramu, mada se na drugim pijacama i u tržnim centrima može naći i za četiri KM.

Uzimajući u obzir da je potrošačka korpa za maj iznosila nevjerovatnih 3.168 KM, postavlja se pitanje koliko toga su građani u mogućnosti sebi da priušte, pa čak i ono najjednostavnije, poput sataraša.

- Kupujem ono za šta imam koju marku. Ovo što smo mi izgradili, oni su se obogatili. Postali smo sirotinja. Gledam koliko feninga mogu uštedjeti, kaže nam jedna sugrađanka na pijaci Grbavica.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kada se sve uzme u obzir, situacija nije obećavajuća. Cijene divljaju, plate ostaju iste, a domaće proizvođače država ne pomaže koliko bi morala. Koliko dugo će građani BiH plaćati ceh nemara vlasti i koliko dugo će moći kupovati osnovne prehrambene namirnice, jeste pitanje na koje svi želimo odgovor.

Cijelo izdanje večerašnjeg O Dnevnika pogledajte u nastavku:

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/Sig0yj_AZeE?si=S1DdjcnNhmKZID38" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" referrerpolicy="strict-origin-when-cross-origin" allowfullscreen></iframe>