Vijest koja je obradovala pacijente: Lista čekanja za oboljele od MS-a više ne postoji

Terapijom je obuhvaćeno svih 1.064 pacijenta/

Terapijom je obuhvaćeno svih 1.064 pacijenta/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Oboljelima od multiplaskleroze u FBiH je od sada barem malo olakšan život. raniji "ruski rulet" zvani lista čekanja za liječenje je konačno prestao postojati. Svi oboljeli od ove teške i podmukle bolesti su od jučer uključeni u proces liječenja.

Tim povodom oglasilo se Udruženje oboljelih od multipla skleroze KS, čije reagovanje prenosimo u cijelosti.

- Osmi juli 2025. godine ostat će zauvijek upisan kao dan kada je nada postala stvarnost za stotine oboljelih od multipla skleroze (MS) u FBiH.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Naime, nakon višegodišnjih borbi, lista čekanja za imunomodulatorsku terapiju – ključni oblik liječenja ove teške bolesti – više ne postoji!

Višegodišnje čekanje

Na sjednici Komisije za liječenje MS-a pri Fondu solidarnosti Zavoda za zdravstveno osiguranje i reosiguranje FBiH, u terapijski proces uvedeno je novih 65 pacijenata. Time je lista čekanja zvanično „očišćena“. Ovim činom, svi pacijenti koji su ranije čekali svoju šansu za početak liječenja, konačno su je i dobili.

Danas se ukupno 1.064 pacijenta na području FBiH nalazi u procesu primanja moderne, ali skupe terapije, čija ukupna vrijednost iznosi oko 13 miliona konvertibilnih maraka. Ovaj podatak ne samo da pokazuje napredak zdravstvenog sistema, već i novu nadu za osobe kojima ova terapija znači život.

Zqahvalnice zaslužnim doktoricama Enri Mehmedika-Suljić, i Aidi Šehanović uručio je Gordan Muzurović/

Zahvalnice zaslužnim doktoricama Enri Mehmedika-Suljić, i Aidi Šehanović uručio je Gordan Muzurović/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Još do prije nekoliko godina, liste čekanja brojale su stotine imena, a pacijenti su na terapiju čekali i po nekoliko godina, izloženi progresiji bolesti bez ikakvog tretmana. Zato ne čudi da je današnji dan dočekan sa velikim emocijama i zahvalnošću.

Posebne zahvale upućene su Komisiji za dodjelu lijekova oboljelim od MS-a – prof. dr. Enri Suljić, predsjedniku i članovima komisije prof. dr. Aidi Šehanović i prof. dr. Nataši Pejanović, kao i Gordanu Muzuroviću, predsjedniku Udruženja osoba sa MS Kantona Sarajevo, koji su svojim zalaganjem dali nemjerljiv doprinos ovom uspjehu.

Također, zahvalnost je upućena i Zavodu za zdravstveno osiguranje i reosiguranje FBiH, predvođenom dr. Vlatkom Martinovićem, te svim kliničkim komisijama koje su bile uključene u proces.

Udruženje osoba sa MS-om potvrdilo je svoje opredjeljenje ka stalnoj borbi za bolji i dostojanstveniji život svih oboljelih. Današnji uspjeh pokazuje da se kroz uporan rad i predanost zajedničkim ciljevima mogu ostvariti i naizgled nedostižne promjene. Ovo je više od administrativne pobjede – ovo je dan kada je sistem pokazao da može biti human.

Moja dijagnoza MS-a

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Podsjetimo, u povodu Svjetskog dana multiple skleroze koji se svake godine obilježava 30. maja, u Sarajevu je upriličeno 17. druženje za osobe koje žive s ovim teškim oboljenjem. Tada je posebno istaknut i značajan jubilej: 50 godina postojanja i rada Udruženja osoba sa MS-om Kantona Sarajevo, na čijem čelu je Gordan Muzurović.

Događaj je bio prilika za razmjenu iskustava, međusobnu podršku i informisanje o najnovijim terapijama i saznanjima o multiploj sklerozi. Tema Svjetskog dana multiple skleroze za period od 2024. do 2026. godine je „Moja dijagnoza multiple skleroze“, a cilj je okupiti zajednicu oboljelih kako bi se dijelile priče, podigla svijest i pružila podrška svim osobama pogođenim ovom bolešću, navodi se u saopćenju.