Sve veći interes za studije: Tehnika, medicina i društvene nauke najtraženiji smjerovi

Narodno pozorište Sarajevo, promocija doktora nauka UNSA/Senad Gubelić/

Od brucoša do diplomanta dug je put/Senad Gubelić

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Upisi na studije u fokusu su brojnih srednjoškolaca koji su do neki dan slavili mature i kraj formalnog školovanja. Za nastavak obrazovanja zainteresiran je veliki broj njih, a zanimanja su manje-više odabrali izborom srednje škole. Na Univerzitetu u Banjoj Luci za polaganje prijemnih ispita u prvom upisnom roku prijavilo se 2.377 kandidata, što je više u odnosu na prošlu godinu, kada je broj prijavljenih iznosio 2.065.

Mašinstvo i medicina

- Najveće interesovanje vlada za studijske programe na Akademiji umjetnosti, Mašinskom fakultetu, Medicinskom, Arhitektonsko-građevinsko-geodetskom fakultetu, Elektrotehničkom, Pravnom, Ekonomskom, Fakultetu bezbjednosnih nauka i Filološkom, kao i za niz drugih studijskih programa, čime je nastavljen trend interesovanja odranije, kaže nam Dario Stanković, portparol ove institucije.

Dodaje kako je, prema tekstu konkursa objavljenog 11. juna, planiran upis ukupno 2.563 studenta na prvu godinu prvog ciklusa studija. Od tog broja, 1.851 mjesto namijenjeno je kandidatima koji će studirati na teret budžeta, 370 mjesta pripada samofinansirajućim studentima, 267 strancima, a 75 onim vanrednim. Otvoren je i konkurs za upis studenata na drugi i treći ciklus studija.

- Konkurs za upis na drugi i treći ciklus trajaće do 3. oktobra, s tim da je na Fakultetu bezbjednosnih nauka, za studijski program Ekološka bezbjednost, rok za prijavu otvoren do 25. septembra. Rang-liste primljenih biće objavljene najkasnije do 17. oktobra, a upis će se obaviti od 20. do 24. oktobra, ističe Stanković i dodaje da je na drugom ciklusu studija planiran upis 913 studenata, od čega će 515 biti finansirano iz budžeta, 225 će studirati o svom trošku, 70 mjesta je namijenjeno stranim studentima, a 103 su rezervisana za vanredne.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Za treći ciklus studija planiran je upis 170 kandidata. Od tog broja, većina - njih 138 - studije će finansirati samostalno, dok 31 mjesto pripada strancima i jedno vanrednim.

Već sedam dana traje i prijava na fakultete Sveučilišta u Mostaru. Prema prvim pokazateljima, ovogodišnji trend mogao bi pratiti prošlogodišnji bum kada je broj zainteresiranih za studije porastao za 40 posto. Do sada se prijavilo 919 mladih - 745 iz BiH, 174 iz inostranstva, a konkurs je otvoren do 4. jula. Filozofski i Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti imaju najviše studijskih programa, pa je i zainteresiranost za njih veća.

- Za područja biomedicine i zdravstva je veliki interes na hrvatskom jeziku, medicinu na engleskom jeziku, dentalnu medicinu, te neke studijske programe fakulteta zdravstvenih studija. Kad je riječ o tehničkim znanostima, imamo veliki interes za studijske programe strojarstva, računarstva, građevine, elektrotehnike informatike, govori nam prof. dr. Vesna Kazazić, pomoćnica rektora za nastavu studente i pravna pitanja na Sveučilištu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dodaje kako je veliki interes brucoša i za kriminalistiku, ekonomiju, ali i logopediju i psihologiju.

- Imamo modernu infrastrukturu, pet kampusa u Mostaru, 40 laboratorija, moderan IT centar, kaže Kazazić i podsjeća na program sa bogatom razmjenom studenata, nastavnika i nenastavnog osoblja.

Studenti imaju priliku da se upišu preko online aplikacije, a original dokumentaciju donesu kada počne nastava. Prijemni ispiti i apliciranje na otvorene konkurse počeli su i na Univerzitetu u Sarajevu. U prvom intervalu prvog uspisnog roka prijavilo se 3.630 budućih studenata, s tim da se broj mijenja iz minute u minutu. Konačan broj brucoša će biti poznat sredinom jula, ali već sada je primjetan blagi porast zainteresiranih.

- Činjenica je da uvijek postoje neki atraktivniji studijski programi, a to su u ovom trenutku tehničke nauke, medicinske, prirodno-matematičke i biomedicinske, te društvene nauke, ističe prof. dr. Dženana Husremović, prorektorica za nastavu i studentska pitanja Univerziteta u Sarajevu.

Usvajanje znanja

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Cijeni da među omladinom vlada i trend nastavljanja studija nakon pauziranja zbog zapošljavanja sa srednjom stručnom spremom. Vremena su takva da bez obzira na to koji poziv odabrali, nove generacije su svjesne da učenju i usvajanju znanja nema kraja.

- Nema nikoga ko može za sebe reći danas da je sve naučio. Bez obzira na to o kojem poslu pričamo, on podrazumijeva cjeloživotno učenje, činjenica je da mlade u srednjim školama potičemo na nastavak obrazovanja i činjenica je da je kvalitet života u jednom društvu određen obrazovnim nivoom njegovog stanovništva, napominje prof. Husremović i podsjeća da je UNSA član jedne od vrlo bitnih europskih univerzitetskih alijansi - EUPeace, koja studentima nudi mobilnost.

Univerzitet u Sarajevu je atraktivan i studentima iz regije i drugih zemalja. Drugi upisni rok na fakultetima UNSA počinje 25. augusta.

Dnevnik O kanala u cijelosti pogledajte u nastavku:

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja