Skup u Dolini heroja: Antifašisti iz regiona obilježili 82. godišnjicu Bitke na Sutjesci

Obilježavanje 82. godišnjice Bitke na Sutjesci



Savez antifašista i boraca NOR-a Bosne i Hercegovine danas je u Dolini heroja na Tjentištu obilježio 82. godišnjicu Bitke na Sutjesci, jedne od ključnih epizoda narodnooslobodilačkog rata. Okupljanju su prisustvovali antifašisti iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Slovenije.
Bitka na Sutjesci, poznata i kao peta neprijateljska ofanziva, vođena je od 15. maja do 15. juna 1943. godine, s ciljem uništenja partizanskih jedinica na tom prostoru. Uprkos ogromnoj nadmoći neprijatelja, partizani su gotovo mjesec dana vodili borbe i na kraju uspjeli probiti obruč, čime su sačuvali ključne vojne snage za nastavak rata. Cijena te borbe bila je visoka – više od 7.500 boraca izgubilo je živote, većinom iz dalmatinskih partizanskih odreda.
Učesnici današnjeg okupljanja naglasili su važnost očuvanja kolektivnog sjećanja na Sutjesku kao simbol zajedničke antifašističke borbe naroda s prostora bivše Jugoslavije.
„Mi moramo čuvati taj naš zajednički dio historije jer ne smiju ga prisvajati oni kojima to ne pripada. Ovo je bio oslobodilački rat, taj rat smo mi dobili, na kraju pobijedili i trebamo sve to čuvati“, poručila je Olga Budušek iz Udruženja antifašista Slovenije.
Okupljeni antifašisti svjesni su i izazova savremenog revizionizma, pokušaja da se istorija prekroji i bivši saradnici fašista predstave kao heroji.
„I taj revizionizam je prisutan i mi to vidimo. Ali on nema nikakvo historijsko utemeljenje i zato smo spremni, odlučni i uporni da se borimo u Crnoj Gori za istinu o antifašistima, a ne za laž koju nam oni pokušavaju servirati“, rekao je Vukašin Marković, predsjednik Saveza antifašista grada Budve.
Predsjednik SABNOR-a BiH, Sead Đulić, upozorio je na opasnost jačanja fašizma širom svijeta i istakao važnost podsjećanja Evrope na njen udio u antifašističkoj borbi.
„Treba podsjetiti tu Evropu da je ona bila okupirana u tom ratu, imali su pokrete otpora. Ali mi smo tada imali revoluciju, slobodne prostore koje smo oslobodili, vršili vlast nad tim prostorima i na koncu stvorili državu koja je bila ideal za neke neslobodne narode“, naglasio je Đulić.
Na spomen-kosturnicu poginulim partizanima danas su položeni vijenci uz poruku da njihova borba za slobodu i pravdu ostaje trajno zapisana u historiji.
Bitka na Sutjesci bila je jedna od najtežih u NOR-u – 127.000 njemačkih, italijanskih, bugarskih vojnika i ustaša, uz podršku 300 aviona, okružilo je 22.000 partizana s ciljem potpunog uništenja. Prva proleterska divizija 10. juna 1943. godine probila je neprijateljski obruč, a bitka je završena 15. juna.