Ravnopravnost i pravna zaštita: Žene iz BiH zaslužuju standarde EU

Sa osmomartovskog protesta u Sarajevu/Damir Deljo
Organizacija Žene sa Une iz Bihaća raspisala je javni poziv za odabir eksperata za procjenu i analizu pravnog i političkog okvira u vezi sa statusom ranjivih grupa žena u društvenim zajednicama. Radi se o projektu “Pružanje podrške ranjivim ženama i razvoj integrisanog programa socijalne zaštite” u partnerstvu sa organizacijom Arbeiter Samariter Bund Deutschland i Agencijom za ravnopravnost spolova pri Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH.
Zasebni programi
Odabrani eksperti radiće u deset općina, među kojima je i Bihać, čiji je gradonačelnik Elvedin Sedić među prvima potpisao partnerski sporazum za lokalnu inicijativu.
- Identificiraćemo i precizirati mjere podrške socijalno ranjivim kategorijama, gdje Grad učestvuje sa 7.000 maraka u projektu, dok je 28.000 izdvojeno iz izvora EU, kaže Sedić.
Kako nam je kazala predsjednica Žena sa Une Aida Behrem, ukupna vrijednost projekta je 550.000 eura, od čega je zadatak lokalnih samouprava i domaćih partnera da osiguraju 50.000 eura.
- Sad smo u fazi da tražimo konsultante za izradu neovisne procjene, analize potreba svake od ovih deset lokalnih zajednica u BiH, kako bismo otkrili o kakvim se izazovima radi, a na koje ranjive kategorije žena nailaze. Potom ćemo kreirati preporuke i zajedno sa lokalnim zajednicama idemo u izradu integriranih programa socijalne zaštite. Negdje će to, u fokusu programa, biti žene žrtve nasilja, negdje grupe žena sa invaliditetom, zajednice Romkinja i druge socijalno ugrožene žene, sve zavisno od stanja i potreba na terenu. Najveći dio ovih sredstava upravo će biti usmjeren na lokalne zajednice, one će dobiti podršku za realizaciju tih inicijativa, ispričala nam je Aida Behrem.
Memorandum o razumijevanju potpisan je u februaru, kada su utvrđeni smjerovi djelovanja svih aktera, a ovih dana slijedi i potpisivanje sporazuma sa svih deset općina u BiH.
Socijalna uključenost
Specifični ciljevi projekta, uključujući agendu BiH u vezi sa integracijom u EU, jesu jačanje ukupnih kapaciteta relevantnih lokalnih institucija, civilnog društva i grassroots grupa u zagovaranju važnih reformi vezanih za socijalnu zaštitu ranjivih grupa žena u 10 lokalnih zajednica u BiH. Tu je i uspostava interdisciplinarnog pristupa lokalnom partnerstvu za rješavanje problema socijalne uključenosti ranjivih grupa žena u bh. društvu.
Pozicija i stanje u kojem se nalaze žene, pogotovo iz ranjivih kategorija, najbolji su pokazatelj opće kvalitete stanja u društvu. Rad na otklanjanju negativnih trendova te borba za izmjenu zakonskih regulativa za dobrobit žene u bh. društvu aktivno traju posljednjih nekoliko godina.